Кирил Добрев: Баща ми показа държавническо мъжество
* На 4 февруари БСП се превърна от бивша комунистическа партия, в европейска
* Когато става въпрос за България, партията и личните интереси трябва да минат на втори план
* Мъжете от онова поколение приемат ударите по един начин – с мълчание и достойнство
* И в политиката, и в живота не прекрачвам границата на човещината
* Млади таланти със стипендии от Институт „Николай Добрев“ станаха кметове, депутати, зам.-министри
* Нали знаем, че ще си платим цената, би казал днес Николай Добрев на социалистите в управлението, споделя синът му Кирил Добрев в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
– Г-н Добрев, изминаха 28 години, откакто баща Ви Николай Добрев избра националното пред партийното, бъдещето пред миналото и върна мандата за съставяне на второ социалистическо правителство, спасявайки страната от гражданска война. Научихме ли си като общество уроците от онзи 4 февруари 1997 г.?
– За съжаление не сме добри ученици и чисто исторически не помним това, което вече сме преживявали. Естествено, тогава времената бяха други, но и политическите фигури стояха много по-сериозно. Дано сме запомнили три неща.
Едното е за политиците – че властта не бива да е самоцел. Тя е инструмент, за да правиш живота на хората по-добър и когато нямаш доверие, подаването на оставка е нещо нормално в политиката.
Второ – всеки политик трябва да знае, че има моменти, в които теснопартийните интереси остават на втори план. Тогава той израства в държавник.
И трето, за обществото – разделението ни наранява и раните зарастват трудно.
– Какво от детайлите за 4 февруари 1997 г. все още не знаем?
– 28 години всичко вече е казано. Час по час. Не се знаят публично мъжките разговори – тези между политиците с характер. А те не се знаят, защото иначе няма да бъдат мъжки.
– Тогава сте на 25 години. Как онзи ден се е запечатал в съзнанието Ви? Какво Ви каза баща Ви преди да отиде в кабинета на Петър Стоянов, за да върне мандата за правителство и след това?
– Помня като днес думите му, че хората имат право да протестират и са прави. Но никога няма да изцапа ръцете си с кръв, няма да позволи черни забрадки и сълзи, каквото и да му коства това. Иначе целият период беше много тягостен. Ходеше като сянка. Семейството му знаехме, че в този момент мисли само за БСП и за държавата. БСП в лицето на нейното ръководство го праща с мандат да направи правителство. А той, заедно с Георги Първанов не изпълнява решението и връщат мандата, за да запази гражданския мир и живота на хората.
– Дълго време социалистите обвиняваха Николай Добрев, че е извършил предателство спрямо партията, защото е отказал властта. Как той приемаше това?
– Част от социалистите, ако позволите да Ви поправя. Предател го наричаха хора, които смятаха, че тая власт с кръв са я взели и с кръв ще я дадат.
Всъщност, баща ми винаги е смятал, че БСП трябва да се развива като социалдемократическа европейска партия. И 4-ти февруари беше този съдбовен за пътя на БСП момент. Тя се превърна от бивша комунистическа партия, в европейска. Иначе, до ден днешен ме спират непознати хора по улиците, за да ми кажат, че баща ми е показал държавническо мъжество. Това е истинската оценка, а не тази на хора, които са били гневни, че остават извън властта. Мъжете от онова поколение приемат ударите по един начин – с мълчание и достойнство.
– Веднъж показахте неговия тефтер, в който са имената на хора, които той би поканил за най-добрия в онова време кабинет. Има личности и от БСП, и от СДС, и безспорни експерти далече от партии. Какво още пази този бележник? Има ли урок, който може да бъде от полза на България днес?
– Тези, които го познаваха знаят, че той си драскаше важни неща в различни тефтери. Те бяха цветни, с различна тематика. Повярвайте ми, и до днес има интересни неща, но те остават за историята.
В министерския тефтер са описани топ имена за онова време. Хора, които са с различна политическа принадлежност, но подходящи за позицията, която ще заемат. Интересното е, че повечето от тези личности биха паснали и днес, в сегашната ситуация. И ако пак говорим за уроци – когато става въпрос за България, партията и личните интереси трябва да минат на втори план.
– Днес БСП влезе в коалиция с идеологическия си противник ГЕРБ-СДС и получава упреци за това. Виждате ли паралел между желанието на баща Ви да обедини личности от двете враждуващи партии, което не се случи преди 28 години и ситуацията днес?
– Обединението винаги е по-трудно от разделението. Вижте колко добре си живеят партиите, чиято идеология е да отричат останалите субекти. Не носят отговорност за нищо, само казват как така не бива. Вече няма граници, няма и мъжество в междупартийните борби.
След седем предсрочни избора, след няколко временни правителства и безвремието, в което беше изпаднала страната ни, държавническият инстинкт в БСП се прояви. Някой трябваше да го направи – да седнем на една маса, да сложим националните приоритети и да загърбим чисто партийните интереси. Институциите трябва да заработят отново, да има бюджет, предвидимост за хората, бизнеса и европейските ни партньори. Иначе за избори сме готови във всеки един момент. В случая не се обединяваме – работим заедно, опитваме се да държим диалога в полето на политиките и точките на пресичане. Обединение може да има там, където има доверие. Вместо доверие, ние имаме коалиционно споразумение.
– Какво би казал днес Николай Добрев на социалистите за участието им управлението?
– Нали знаем, че ще си платим цената.
– Вие сте един от хората, които най-много пострадаха от властта на Корнелия Нинова в БСП. Бяхте изключен и възстановен от съда. Какво от модела „Нинова“ БСП не бива повече да повтаря?
– И в политиката, и в живота не прекрачвам границата на човещината. За мен най-пагубното е, че Нинова държеше верността към нея да минава дори през отричане на приятелства, на дългогодишни колегиални, другарски отношения. Тя караше другари да уволняват другари, само за да докажат верността си към нея. Не мисля, че има партийна повеля, която може да оправдае
това.
– Предстои избор на лидер на БСП. Има 16 кандидати. Кой от тях смятате за най-подходящ? От какъв председател има нужда БСП днес?
– Не искам да заемам страна – не защото нямам мнение, а защото спекулациите по мой адрес, ще се отразят на кампанията. Поради опита си, който имам от предния път, всичките ми усилия днес са съсредоточени върху това, да бъде запазен добрият тон. Надявам се този път да изберем председател, който с екип – Изпълнително бюро и Национален съвет, да ръководят партията. Времето на „лидерите“ в БСП отмина, върна се времето на „пръв сред равни“.
– Духът на Николай Добрев остава жив чрез десетките деца, които получават стипендии от Институт „Николай Добрев“ – отличници, медалисти, таланти, които един ден може би ще променят България. Какви са целите на института за тази година?
– Започнахме навремето с подкрепа на млади политически лидери. Много от тях станаха кметове, народни представители, зам.-министри и др. С течение на времето разбрахме, че младите хора всъщност са започнали да избягват политиката. В ерата на високите технологии и изкуствения интелект, децата имат други приоритети и интереси, които са извън политиката. И тази година ще провокираме младите умове с актуални теми за есе и разработване на конкретни проекти, свързани с региона.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
Be the first to leave a review.