Дерматоложката д-р Саня Радойкова-Тюфекчиева: Ботокс може да се закупи и на улицата, това е опасно!
16 жени са пострадали след инжектиране на ботулинов токсин като средство в разкрасителна процедура, 7 от тях са потърсили помощ в „Пирогов“.
След шокиращата серия на жени с усложнения МВР започна издирване на Арина Гуудс.
Под това име се представя в социалните мрежи жената, която е инжектирала ботокса на потърпевшите, но тя от дни не отговаря на телефона си. Салоните, в които е приемала клиентките, остават затворени. ИА „Медицински надзор“ започнаха паралелна проверка, а от Българския лекарски съюз призоваха за по-строг контрол на местата, в които лица, които не са медици, извършват разкрасителните процедури.
По повод лавинообразно нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на ботулинов токсин репортер на „Струма“ потърси за коментар дерматолога д-р Саня Радойкова-Тюфекчиева, която има кабинети в Благоевград и Гоце Делчев.
„Увреждания като спадане на клепачи, нарушения при гълтането, частични парези на мускулни групи може да се получат при предозиране или когато инжектирането не е поставено правилно. Тези явления са с преходен характер и отминават до седмица. Много е важно да се обясни на пациента за ефекта на натрупване на ботулина, за да е подготвен и да не се стига до панически реакции. Както и да подпише декларация, че е информиран. Поставянето на ботулинов токсин, филъри и др. трябва да става в лекарски кабинет, като се прави по схема. В последните години разкрасителните процедури се извършват в козметични салони от хора, които не са специалисти. След това пациентите идват при дерматолозите, за да оправим нещата. Имах случай преди време с жена, ползвала услугите на хирург от Дупница, който обикаля козметичните салони в страната, включително в Благоевград и Петрич. В Благоевградска област сме няколко дерматолози и не съм разбрала за някакъв драстичен случай. През последната година и половина работата намаля, може би защото клиентите считат за престижно да си правят процедурите в столицата. В София ботокс може да се намери на „Попа“ (както е популярното име на пл. „Патриарх Евтимий“. Филъри се носят от Великобритания и Германия. Това е много опасно, защото не се знае със сигурност какъв е техният произход. А трябва да се ползват лицензирани фирми“, заяви д-р Тюфекчиева и добави, че Асоциацията на естетичните дерматолози отдавна предлага проблемът, който възникна с бума на разкрасителните процедури, да бъде законово уреден. Дали дадено лице има медицинско образование може да се провери в публичния регистър на БЛС, като търсенето може да е по име или УИН номер на лекаря, който му дава право да практикува. Ако лицето, представящо се за лекар, няма УИН номер, то това означава, че не е медик с медицинско образование, завършено у нас или приравнено официално. Ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение.
В България ботулинов токсин, както и в почти целия свят, се регистрира като лекарство, каквото е всъщност. Същият продукт има фармакологични характеристики, като дозировка и начин на приложение, които както всяко едно лекарство, лекарят е длъжен да спазва при употреба. От БЛС препоръчват да се проверява дали лечебното заведение е регистрирано като такова. Регистрите на лечебните заведения са публични и ги има на официалните страници на Регионални здравни инспекции.
„За съжаление, липсата на строг контрол мултиплицира практиката немедицински специалисти масово да извършват медицински дейности. Държавата, в лицето на ИА”Медицински надзор“, трябва да следи и да контролира кой извършва медицински процедури. Регионалните здравни инспекции осъществяват контрол по отношение на козметичните салони, които са обекти с обществено предназначение и нямат право да осъществяват такива медицински дейности“, се казва още в позицията на БЛС. Проверка на „Струма“ установи, че в социалните мрежи открито се рекламират разкрасителни процедури в козметични студия. Офертите се засилват особено в навечерието на Св. Валентин, като в едно студио за красота в Благоевград зарибяват още от януари клиенти с рекламното лого „Преди месеца на любовта Нека бъдем Диви и Красиви с доктор…” и е посечено името на лекаря от Дупница, който ще ги разкраси. А къде е РЗИ? /Струма бг
Be the first to leave a review.