Сигнал от читатели! Нова измама в Гоце Делчев- мошеници представящи се за брокери мамят наивници!
Над 80% от фалшивите обяви се публикуват във Facebook
Онлайн пазара на имоти в България е пълен с фалшиви обяви, а някои мними специалисти за търговия и отдаване под наем буквално всеки ден, карат социалните мрежи да преливат от „примамливи“ оферти за несъществуващи имоти. Защото най-лесната и най-често срещана измама с имоти е свързана с качването на фалшиви обяви. В районните управления в големите градове месечно вече има десетки сигнали, но заради сравнително дребните суми, които мошениците прибират, често не се стига до образуването на досъдебно производство, тъй като вредата е нищожна според закона. Подобна порочна практика се оформила и в Гоце Делчев и региона, алармират притеснени наши читатели.
„Пускат във фейсбука обяви с безумно евтини имоти в града и региона и искат от 40 до 80 лева за огледи. Плащаш за оглед и после се оказва, че има някакъв проблем ако решиш да го купиш. А парите за огледи горят! Така ако през един обект минат 30- 40 човека на месец тези мошеници правят 2-3 бона на месец от обект!“, гласи сигнала на ужилени читатели на Топ Преса.
Как действа схемата лъжлив собственик? При него мошениците наемат имот, отдаден за краткосрочно, и създават обява, в която се представят като собственика на имота и обявяват, че отдават въпросния апартамент дългосрочно. В рамките на ден два организират множество огледи и заради ниската цена и атрактивния вид, почти всеки търсещ проявява желание да го наеме. Така през един обект на ден може да минат по над 40 човека, а мошениците правят небивали обороти. Парите за огледа, разбира се горят.
Според читателите ни, имало и друга схема по която „оперирали“ мнимите брокери: Измамниците публикуват фалшиви обяви обикновено за имоти отново под наем но на изключително атрактивна цена. Мнимият брокер си измисля основателна причина, защо не може да го покаже в момента, и изисква предплащане, за да не изпуснете страхотната му оферта. Така, мошениците вземат депозит на всеки, и уговарят среща след 2-3 дни за подписване или директно нанасяне, каквото пожелаете. Обещават, каквото и да поискате, само и само да оставите депозит. Но след 2-3 дни телефонът е изключен, а апартаментът естествено, заключен!
В България имотните измами са изключително разпространени и възникват в различни форми и облици.За съжаление, без значение какъв е пазарът, измами винаги е имало и най-вероятно винаги ще има. Лицензираните брокери алармират, че над 80% от измамите се случват предимно във Facebook и напомнят, че няма закон, който да забранява тази порочна практика. Ето защо, експертите напомнят, че клиентите, които се доверяват на мними „специалисти“, без да направят необходимото предварително проучване, могат да си докарат огромни главоболия!
Затова, Топ Преса ще ви запознае както с клопките, които ни дебнат, така и с предишни (някои все още действащи) порочни практики на подобен вид мошеници.
Бумът е регистриран още миналата пролет в София, когато цените на недвижимите имоти се повишиха и много хора се отказаха от тегленето на ипотечен кредит за ново жилище. Вместо това предпочитат да излязат под наем, посочват от агенциите за недвижими имоти. Именно тази тенденция е подтикнала мошениците да пускат безплатни обяви в най-известните сайтове за недвижими имоти в България и във фейсбук. Нереалните обяви за квартири под наем наглед са много изгодни, за да привличат повече обаждания на потенциални клиенти към мнимия брокер. Когато позвъните на телефона и попитате за конкретна нереална обява, той ви казва че ще погледне и ще ви върне обаждане, като предварително измъкне малко информация: „Вие в „Младост“ ли си търсите квартира? Двустаен апартамент ли си търсите?“
Измамникът вече разполага с телефонния ви номер и знае от каква квартира точно имате нужда. Той разглежда реалните обяви за имоти в района и след около 5 минути връща обаждане, като съобщава, че тази квартира, която сте видели в обявата, по някаква измислена от него причина не може да бъде наета. „Хазайката е извън страната“, „Колегите вече са отдали имота под наем“ и т.н. са възможните лъжливи обяснения. Тогава той предлага на клиента точно това, което иска, но с уговорката, че има много желаещи и трябва да му преведе пари за първите два наема и депозит, за да не изпусне жилището. Така при цена на наема от 800 лева за месец, жертвата брои около 1700 лева.
Топ Преса ви съветва, никога не давайте пари за имот, който не сте проверили, че е истински. Най-добре е лично или с помощта на доверен човек да посетите всеки един недвижим имот, който си набележите. Но дори това, че сте видели имота с очите си и сте били в него, не ви гарантира че, не се опитват да ви измамят. Затова първо проверете на кого е имота!
Следва чест вид измами, който отново е практика, но този път на някои некоректни агенции. Ето какво представляват така наречените „документалните неуредици“ :
Харесвате си имот и оставяте депозит за него, с намерение да го купите. В последствие се оказва, че имотът има някакви документални неуредици или са Ви подвели с ключова информация за сделката. При опит да си върнете парите от депозита обаче получавате отказ. Така депозитът Ви остава в агенцията.
Съветът на Топ Преса към всички наши читатели, за да избегнете тази неприятна ситуация, винаги искайте да видите наличните към имота документи, преди да оставите и разпишете бланката за депозит. Също така внимателно прочетете при какви обстоятелства агенцията се задължава да Ви върне парите и какви са нейните задължения. Задължително вземете подписано от брокера копие. Като алтернатива, използвайте услугите на адвокат, който специализира в имотно право преди подпис и плащане на депозит, за да се защитите в подобни ситуации.
Друг вид популярна измама са фалшивите завещания.
При този вид измами, законни наследници биват лишени от имотите, които би трябвало да наследят по силата на закона и това се случва изключително лесно, при това – законно.
Начините да се депозира завещание при нотариус са два: Единият е Нотариално завещание, при което завещателят, придружен от двама свидетели, съставя завещанието при самия нотариус. Този вариант е по-скъп и е свързан с ангажиране на хора и с представяне на документи за имота. Затова повечето хора прибягват до втория начин:
Саморъчно завещание
Саморъчното завещание може да бъде изпълнено по два начина: Първият е, когато завещателят записва волята си, подписва се и слага завещанието, където намери за добре. Разчита, че след смъртта му, някой ще намери въпросното завещание и ще изпълни волята му. Често завещателят предупреждава – обикновено някое заинтересовано лице роднина или самия човек, на когото е завещал – къде се намира въпросният документ.
При втория вариант на саморъчно завещание, завещателят или някой вместо него носи завещанието в кантората на нотариуса и го депозира за съхранение в предварително запечатан плик. И точно защото завещанието може да бъде внесено в запечатан плик, който нотариуса няма задължение да отвори и защото може да бъде внесено от всеки, а не само от създателя му, много измамници се възползват и опитват да придобият имоти на починали хора преди истинските им наследници. Такъв имот обикновено се продава и препродава, за да усложни бъдещото му отнемане от измамника.
Съветът ни е, ако очаквате наследство, да опитате да уредите това още докато роднините ви са живи. Ако по някаква причина не можете, не отлагайте и се заемете с това веднага след смъртта им.
Друг вид популярна имотна измама включва пълномощните.
Ако сте продавач, една от услугите която заплащате на брокера е да се погрижи за документите на имота ви. За да го направи Вашият брокер има нужда от пълномощно и в това няма нищо притеснително. Опасен е случаят, в който некоректни брокери или представящи се за такива, искат от вас пълномощно, но с повече права от необходимите за ваденето на документи.
Когато давате пълномощно на трети лица, внимателно изчетете съдържанието му и се погрижете в него изрично да е написано, че пълномощникът няма право да продава имота и да получава пари за него, а само да ви представлява пред службите издаващи документи като данъчна служба, кадастър, агенция по вписвания и др. подобни.
Be the first to leave a review.