Топ Преса край „Благата вода“- Термалното съкровище на село Баня, Разложко
Скрито между трите величествени планини – Пирин, Рила и Родопи, в едно китно българско село са скрити общо 75 термални извора, които са 1/3 от минералните извори в Югозападна България. Това е родното място на Патриархът на българските учители и книжовници – Неофит Рилски – село Баня, Разложко.
Лековитата минерална вода на село Баня е известна в цялата страна. Температурата на водата е около 55 градуса, слабо минерализирана е, с алкална реакция и силен воден дебит. Има богат химичен състав и полезни за човека вещества, които лесно се усвояват от организма. Водата се използва за спа процедури, медицинско лечение и рехабилитация. Външно се прилага при заболявания на костите и ставите, нервната система и кожата, а вътрешно при стомашно-чревни заболявания и бъбречно-урологични проблеми. Минералните извори в селцето са повече от 70 и именно тяхното наличие, определя селото като един от най-добрите балнеоложки курорти в страната ни.
Старите бани в селото
През 6-7 от н.е. прабългарите започват трайно да се настаняват по земите населявани от древните траки, а по-късно и от славяни. След създаването на българската държава заедно със славяните и траките стават част от българския етнос и приемат техния опит и умения.
Древните римски жители пък донесли в този край културата на водолечението и построили върху тукашните извори първите терми. Легендата разказва, че запазената до ден днешен Римска баня е построена по заповед на Филип Македонски, бащата на Александър Македонски. След като бил ранен в битка, дошъл да се лекува близо до лечебните извори и раната му заздравяла изключително бързо. Така той разпоредил на това място, където е намерил помощ, да бъде построена баня, за да помага на всички. Смята се, че тя е връстница на Траяновата колона в Рим от 113 година от новата ера. Освен Римската баня, до ден днешен е запазена и Турската баня, построена по нейно подобие.
За топлото водозахранване нa банята се ползвала „Благата вода”, течаща открито до постройката, за да се охлади. Така, един от всички 75 термални извора с неговата „блага вода“ става най- популярни още от древността.
„Благата вода”
Според легендите, водата, която блика от него, има множество лечебни свойства и – освен всичко останало – можела да лекува и безплодие.
Именно, прочутите лечебни свойства на това термално съкровище, карат все повече туристи да посещават обновения минерален извор „Благата вода“в СПА селото Баня в община Разлог. Преди 6 години районът край чешмата бе изцяло обновен и реновиран.
През 2018г. при ремонта на извора „Благата вода“ бяха изградени три подпорни стени и оформени нови и красиви зелени площи. За посетителите бе направена нова беседка, в която всеки може да отдъхне. До извора водят бетонови стълби, направена е и ограда от ковано желязо.
Според местните хора благата вода е особено лековита. Намира се в края на селото, в близост до старата турска баня. Водата лекува и външни рани, и вътрешни заболявания. Външно се прилага при заболявания на костите и ставите, нервната система и кожата, а вътрешно при стомашно-чревни заболявания, бъбречно-урологични проблеми и други заболявания. В село Баня са убедени, че живителната течност помага и при безплодие. Температурата на водата е около 55 градуса, слабо минерализирана е, с алкална реакция и силен воден дебит. Има богат химичен състав и полезни за човека вещества, които лесно се усвояват от организма.
Безспорно село Баня е един минерален рай за България със своите минерални бани и лечебни или антистрес процедури, които са с многовековна традиция и богатство. Богатство на което за радост на всички нас, все още можем да се насладим.
Be the first to leave a review.