Ще се реанимира ли най-накрая близо 50-годишната идея за изграждане на язовир „Ракочевица” над Благоевград?
Язовири не са изграждани от 80-те години на миналия век. След това са довършени 11 от планираните.
Жестоката водна криза миналата година, а и очертаващото се още безводие занапред, принуди редица селища да желаят силно нови язовири. Всъщност, иде реч за доизграждане на зарязани стари. Изключително много на територията на България са прашасалите проекти, които са родени през времето на социализма. Но по една или друга причина са изоставени. „Ракочевица“ например е започнат още през 1979 г., а последната дейност по този така мечтан язовир бе през 2007 г. До вчера, когато стана ясно че кметът на община Симитли Апостол Апостолов, има намерение да започне процедури по неговото възраждане.
До няколко седмици ще бъде сформиран инициативен комитет за изграждането на язовир „Ракочевица“. Това съобщи кметът на община Симитли Апостол Апостолов за медиите вчера. „Големият проблем с водната криза, която се очертава през следващите години, може да бъде решен единствено и само с изгражддането на този язовир. Надявам се, че ще получа подкрепата на по-голямата част от моите колеги кметове, тъй като язовир „Ракочевица“ ще може да бъде използван за водоснабдяване не само на общините Симитли и Благоевград, а и за общините по цялото поречие на р. Струма. Мисля, че този грандиозен проект ще намери разбиране от правителството. Вярвам в новия министър председател Росен Желязков, вярвам, че това правителство ще изкара максимално дълъг период и ще ни даде възможност да започнем този голям проект“, изрази надежда кметът Апостолов.
Както казахме, проекта за строителството на язовир над Благоевград, е бил на дневен ред още преди демократичните промени. През последните над двадесетина години, двама бивши кметове на община Благоевград са имали желание да се реализира този проект. Но истината е, че бъдещият язовир е изцяло на територията на община Симитли , в землището на село Горно Осеново.
През 2020г. тогавашни кмет на община Благоевград – Румен Томов, се опита да реанимира идеята за изграждане на язовир „Ракочевица” над село Хърсово. Такъв проект е направен още през 1979 година, а при управлението на Лазар Причкапов като кмет през 2002-2007 година също бе направен опит за неговото реализиране. Новото общинско ръководство обяви на пресконференция намерението да се построи този водоем. Кметът Томов дори призна, че ще е необходимо външно финансиране на проекта, който по груби сметки, направени през 2007 година, щяло да струва поне 100 милиона лева. По време на управлението си Лазар Причкапов успя да направи проект и да реализира част от строителството – един тунел, деривации, част от втори тунел.
Както писахме, проекта за язовир попада в землището на село Горно Осеново а то сами по себе си е място с изключителни географски дадености и стига да е осветено, общината може да го включи и в проекти за развитие. Защото село Горно Осеново е чудесно място за екотуризъм. Трябва само да се възстановят като старите буренясали пътища към хижа “Македония” и оттам към Семково и Белица. Някога в близост до селото е минавал древния път от Самоков към село Добърско и Банско. На възвишение, на 2 км от селото стоят запазени стени от крепостта “Калето”, за която археолози доказаха, че е от времето на Второто българско царство. Църквата “Света Троица” е построена през 1925 година. Храмовият празник е на Петдесетница, един ден преди “Свети дух”, когато по традиция се прави селския събор и се събират много наследници и гости на селото. Има ли ток и път Горно Осеново бързо ще привлече млади хора, които ще се захванат с еко и селски туризъм.
От години в другото симитлийското село- Долно Осеново минерална вода изтича свободно в реката. Хората ползват природния ресурс единствено за къпане и пране на дрехи и килими. При изворите, където жителите на Долно Осеново от години перат дрехи и килими, е изградена баня. Местните твърдят, че е от римско време. Минералната вода е основната причина за заселването на хората тук на това място.
Като казахме заселване, не по-малко е интересен и факта, че селата Горно и Долно Осеново, до 1960 година се смятат за две махали на общото село Осеново.
Горно Осеново е признато за село през 1955 г. Дотогава то е част от село Долно Осеново – и по познато като „Горна махала“.
Днес, в симитлийските села по данни на ГРАО, в село Долно Осеново живеят 1583 души. Седем километра по-нагоре по южните склонове на Рила, се намира Горно Осеново с едва двама жители по постоянен адрес.
Be the first to leave a review.