Корупционните практики в ДАИ-Благоевград не спират! Обвиняемите преди години даяджии отново са на постове там
На практика – през 2022 прокуратурата пледираше именно, че даяджиите е възможно да окажат натиск, връщайки се на същите работни места, на същото място, работейки със същите фирми, част от които са служители – свидетели по делото. Години по-късно, съдът обаче преценява, че „те са чисти“, държали са се добре и че имат право да работят.
Днес същите даяджии контролират фирмите, които рекетирали.
Скандалната хронология….
На 24 април 2018 година, малко преди 10 ч. става ясно, че всички предвидени изпити на бъдещи шофьори в сградата на ДАИ- Благоевград, са преустановени.
Администрацията също е спряла работа. Десетки шофьори на камиони чакат обработка на документите си. В изчакване са и собственици на транспортни фирми.
Причината – специализирана полицейска акция.
Сградата е под полицейска обсада. Униформени охраняват входа и не допускат никого вътре.
Младежи, току-що преминали изпит за шофьорска книжка, споделят, че в сградата има десетки полицаи. В акцията участват и служители на ДАНС.
Най-вероятно проверката е по сигнал за корупция, с това изречение завършва първата дописка на ИНФОМРЕЖА.
Тридесет минути по-късно излизат първите закопчани.
Шестима души са задържани. Те са изкарани под охраната на полицаи с цивилни дрехи от регионалния отдел на ИА „Автомобилна администрация“.
43 минути по-късно…
В 11,43 ч. на 24 април 10 са арестуваните даяджии. Сред тях и шефове. Взимали между 300 и 600 евро подкуп, сочи първоначалната информация.
Акцията е под ръководството на Специализираната прокуратура, съвместно с Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, се извършва специализирана полицейска операция.
Касае се за организирана престъпна група от длъжностни лица, служители на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Благоевград, които са участвали в тази група с користна цел, а именно искали са и са получавали подкуп от представители на транспортни фирми за да не съставят наказателни постановления на нарушители от транспортните фирми.
Към момента се извършват активни процесуално-следствени действия. Задържаните са над 10 човека. След събиране на достатъчно доказателства ще преценим на кого да повдигнем обвинение, съобщава Петър Белчев – наблюдаващ прокурор от СП.
В края на деня става ясно кои са част от задържаните.
Това са: Петър Денишев, Райко Динев, Никола Панов, Красимир Иванов, Евтим Гоцев, Димитър Туджаров, Димитър Занков, Георги Глинджурски, Бойко Хаджийски, Ангел Янчев и Росен Марков.
Акция имаше и в счетоводни къщи в Благоевград и Петрич, където се предполага, че са прани парите от подкупите.
На 25 април:
Даниела Начева, заместник административен ръководител на спецпрокуратурата, каза, че инспекторите от ДАИ са работели в екипи по двама души и в рамките на месец се прегрупирали.
Транспортните фирми получавали известия, че предстои проверка и какви документи трябва да представят. Сериозните нарушения били прикривани, а се отбелязвали само леки нарушения, за да се отчита дейност.
Шефовете на транспортните фирми били изнудвани, за да не ги издадат. Налагани са им глоби в размер на 200-300 лева. Подкупите, в размер около 300 евро на фирма, били поставяни в пликове. Били поднасяни под документите, които трябва да се представят. В края на работния ден събраните пари се разпределяли между инспекторите.
Много от изнудваните транспортни фирми са чуждестранни. Те давали пълни правомощия на счетоводни фирми. В една от фирмите шефът е отказал да даде подкуп, а служител на счетоводната компания е плащал лично.
За един ден общите събирани суми са около 1200 евро, като работели минимум два проверяващи екипа на ДАИ от по двама души.
Тогавашният шеф на ГДБОП Ивайло Спиридонов обяви, че информацията за нередностите е постъпила от служители на ГДБОП в Благоевград в началото на ноември. Използвани са всякакви СРС-та. Има събрани доказателства както за предаването на подкупите, така и за разпределянето им между служителите.
Първоначално са били задържани около 30 души. Специализираната прокуратура е повдигнала обвинения на 10.
Иван Гешев (в този период шеф на спецпрокуратурата) каза, че един от хората, на които е повдигнато обвинение, е съпруг на прокурор от специализирания наказателен съд. Друг с повдигнати обвинения е в семейни взаимоотношения със служител от Министерство на транспорта. До момента няма налични доказателства роднините да са знаели, затова те не са обект на разследване.
На 27 април Специализираната прокуратура поиска постоянен арест за задържаните за 72 часа даяджии.
Защитниците на арестуваните 10 души настояват, че няма достатъчно доказателства, за да останат още в ареста.
На 14 май по искане на Специализираната прокуратура, Специализираният наказателен съд отстрани от длъжност деветима даяджии.
Десетият обвинен като участник в групата, не се яви в съдебната зала по здравословни причини. За него Специализираната прокуратура ще изготви отделно искане за отстраняването му от длъжност.
Съдът уважи искането на прокуратурата деветимата, явили се на делото, да бъдат отстранени, заради наличието на обосновано предположение, че са извършили умишленото престъпление във връзка с работата им, за което са обвинени. Освен това, има и достатъчно основание да се счита, че служебното положение на обвиняемите ще създаде пречки за обективното, всестранно и пълно изясняване на обстоятелствата по делото.
На 17 май по искане на Специализираната прокуратура, Специализираният наказателен съд отстрани от длъжност и десетия служител на Областния отдел „Автомобилна администрация“ в Благоевград, обвинен за участие в организирана престъпна група за подкупи.
На 14 май 2019 г. Специализираната прокуратура приключи разследването срещу единадесет служители в „Автомобилна администрация“ – Благоевград, обвинени за участие в организирана престъпна група за искане и получаване на подкупи.
Привлечените към наказателна отговорност служители първоначално бяха десетима. След преценка на събраните доказателства, на 31 януари 2019 г. бе обвинен още един.
На 13 февруари 2019 г. започна предявяването на прецизираните обвинения, както и внасяне на обвинителен акт в Специализирания наказателен съд.
От 2019 до 29 ноември 2022 година има пълна тишина по развитието на казуса със задържаните.
На посочената дата, видно от справка в Софийския градски съд (след закриването на Специализираната наказателна прокуратура), е даден ход по делото с 10-имата задържани. Но всичко започва с фалстарт, тъй като един от обвиняемите – Райко Динев, не се явява. Причината – не се е чувствал добре и съдът назначава психологическа експертиза за установяване на състоянието му. Така, след 3-4 отлагания на делото, реалният му ход е даден на 19 септември 2023 година, когато са разпитани и първите свидетели.
Нова дата от съда е дадена за 16 октомври, когато отново делото се отлага.
Какво обаче се случва с обвиняемите в периода 2019 – 2022?
След задържането им през 2018, те са отстранени временно от работа в Изпълнителната агенция, за да не повлияят на свидетелите по разследването, както стана ясно от хронологията по-горе.
През февруари 2022 година спецсъдът решава да отмени принудителната мярка за отстраняването на инспекторите. От прокуратурата възразяват отново потвърждавайки мотива си, че може да има влияние върху свидетелите по делото.
Подсъдимите обаче обжалват мярката с тезата, че в продължителен период са безработни и това нарушава правото им на труд.
Съдът взима под внимание чистото съдебно минало на инспекторите и доброто им поведение пред съда. А адвокатите на обвиняемите убеждават магистратите, че няма как да се влияе на свидетелите, тъй като те вече са разпитвани многократно, включително и пред съдия.
Шефът на втората специнстанция Георги Ушев и колегите му потвърждават отменянето на мярката.
Един по един, но не всички на куп, даяджиите започват работа отново като служители в отдел „Контрол“ към Регионалната дирекция на автомобилната администрация със седалище София.
А на по-късен етап – групата отново се събира на едно място – изходната точка – Благоевград, от която са задържани преди 6 години.
Петър Денишев, Красимир Иванов, Евтим Гоцев, Димитър Туджаров, Димитър Занков, Георги Глиндурски са инспектори по контрола към Регионалната дирекция, в Благоевград.
Преди една година като инспектор е върнат в Благоевград и Красимир Панов.
А главен инспектор е Бойко Ханджийски. Той е заемал длъжността „директор“ в периода около 2013 г.
За капак – в началото на септември 2023 началник на отдел „Автомобилна администрация“ – Благоевград става Ангел Янчев, чиято съпруга по време на задържането му през 2018 е спецпрокурор – Ирина Янчева.
Само двама от обвиняемите нямат в момента връзка с групата обвиняеми в Благоевград – това са Райко Динев, който е напуснал доброволно системата, и Росен Марков, който е назначен в TOLL-сектора.
Марков е брат на тогавашния (през 2018) главен секретар на Министерството на транспорта Иван Марков.
Роднинските взаимоотношения не спират до тук.
Евтим Гоцев, Димитър Туджров, Димитър Занков и Георги Глинджуркси имат роднинска връзка помежду си.
По-голяма част от обвиняемите пък са родом от Санданско и Петричко, затова сред транспортните фирми, които са проверявани, те получават прозвището „Санданската група“.
Какво сочи неофициалната информация, събрана още при арестите през 2018?
Оскъдна бе информацията, която тогава и спецпрокуратурата, и МВР дадоха за задържаните, а те далеч не бяха само 10. От сградата на Администрацията бяха изведени буквално всички намиращи се в нея служители. Които – тогава потвърдиха от МВР, са разпитани и освободени.
Схемата, която групата е осъществявала, е била следната, според превозвачи. Всеки ден се е изготвял график за проверка на транспортни фирми и счетоводства, свързани с тях. Графикът обаче е правен така, че да обхваща определени фирми и на проверките им да присъстват екипи – двойки, от ОПГ-то.
Така проверяващите са отивали и са „търсили таксата си спокойствие“ от фирмите, докато не удрят на камък – грък с транспортна фирма в България, който „се е оплакал“ пред когото трябва, че му е взет подкуп, но той не бил в обичайните размери, а повече от „уговореното“ и СРС-тата в кабинетите на обвиняемите довършват сигнала.
Дали се е говорело именно в Администрацията за взетите подкупи – да, сочат свидетели от МВР по делото, видно от стенограмата.
Също така, неофициалната информация, събрана от транспортните фирми, сочи, че голяма част от даяджиите пък имат свързани с тях фирми – за разнос на минерална вода или бутилки газ. Често се случва минерална вода да се доставя именно в офисите на счетоводителите, които се занимават с финансовия контрол на превозвачите и покрай сметките за водата, се „оправят“ и останалите сметки.
А един от обвиняемите – Бойко Ханджийски, пък е засичан пред счетоводен офис в Благоевград. Оказва се, че именно фирмите работещи с тази счетоводна къща, не са проверявани, отново неофициално твърдят запознати превозвачи.
Оттук се повдига въпросът – какво в момента на едно място правят обвиняемите за едно и също нещо и отново проверяват едни и същи фирми, които са проверявали и рекетирали през 2018, както и защо главният инспектор изготвя графици за проверки на фирми, а самите проверки се извършват почти и само от лицата, които също са обвиняеми.
На практика – през 2022 прокуратурата пледира именно, че даяджиите е възможно да окажат натиск, връщайки се на същите работни места, на същото място, работейки със същите фирми, част от които са служители – свидетели по делото. Съдът обаче преценява, че „те са чисти“, държали са се добре и че имат право да работят.
Be the first to leave a review.