Апостол Апостолов: Симитли е перфектната дестинация за туризъм
„Симитли е перфектната дестинация за туризъм“ каза в интервю за вестник „Стандарт“ кметът на Симитли Апостол Апостолов. Сред темите на интервюто са още десетките общински проекти, развитието на икономиката в общината, социалните дейности, както и невероятните природни дадености, огромният брой храмове и свети места, историята, културата на Симитли.
Следва цялото интервю:
Г-н Апостолов, за първи път на пътя Благоевград – Банско имаше 14-километрово задръстване от коли, но не заради ски курорта, а заради уникалния фестивал „Симитлия – древната земя на кукерите“, който се проведе в града Ви. Как премина фиестата, колко гости от страна и чужбина се включиха?
– Фестивалът за поредна година събра хиляди пазители на традициите. Над 9000 участници имаше тази година, 60 групи от цялата страна – от Ямболско, Силистренско, Пловдивско, Старозагорско, Пазарджишко, Софийска област, заедно с групи от Благоевград, Банско, Разложко, Петричко, Кюстендилско, Пернишко и всички кукерски групи от община Симитли.
Правим го двайсет и първи път, всяка година участниците са все повече, представяме огромна палитра от сурвакарски и кукерски традиции. Това е едно събитие, което има огромен мащаб и невероятен колорит.
За фестивала беше създадена много стройна организация. Що се отнася до задръставанията, пътят Банско – Благоевград традиционно е натоварен в неделните дни. Отделно пътната обстановка беше усложнена от метеорологичните условия.
Съжалявам, ако допълнително неудобство е създало преминаването на участниците до стадиона в Симитли, но трябва да има и разбирането, че това е изключително мащабно събитие, което разкрива красотата на българските традиции. На фестивала имаше много местни и национални медии, но и чуждестранни. Всяка реклама за красотата и колорита на нашата страна е добре дошла, нека на преден план да изведем уникалните ни традиции и ревностния начин, по който ги пазим и предаваме.
Вие самият облякохте народна носия и поведохте хорото. Как Симитли пази традициите?
– Всеки, който е бил на „Симитлия – Древната земя на кукерите“ или е проследил информациите, които бяха публикувани и излъчени за него, вижда как Симитли пази традициите. Дадохме начало на фестивала с мащабно шествие, в което се включиха стотици хора от общината, облечени в носии, с развети трибагреници и запасали чановете, с които огласиха целия път от централния площад до стадион „Симитли“, където се изви дълго хоро. Само по себе си това показва как се пазят традициите тук.Всяка от групите от община Симитли дефилира със стотици участници. Всичко това говори за съхраняването на традициите в Симитли. А и не само кукерстките игри, това важи за всички традиции, завещани от предците ни.
Културно-историческият туризъм като ресурс за развитие на Симитли е основен Ваш приоритет. Какво предвижда програмата Ви?
– Приоритет е, защото не само аз, а и всички жители на общината знаят с какво богатство от история и природна красота разполагаме. Радостно е, че това се вижда все повече и от хора от страната и чужбина.
Симитли е една от най-популярните и подходящи дестинации за ектремни спортове в страната. Тук се практикува рафтинг, планинско колоездене, ектремни мото спортове, парапланеризъм, скално катерене. Създадени са условия за всички тези спортове, затова и активно се развиват и практикуват на територията на общината.
Община Симитли има и богатство на минерална вода, има изградени минерални басейни, а целта ни е от следващата година те да работят целогодишно.
Тук се провеждат археологически разкопки, развива се културен и фестивален туризъм.
Как опазвате духовното богатство на Симитли – храмовете и параклисите?
– Едно от най-големите ни богатства е завещано от предците ни и това са храмовете и светите места на територията на цялата община, които са над 80. Неслучайно Симитли се нарича „Малката Света гора“. През годините сме обновили редица храмове, а където има данни, че е имало храм, сме изградили нов.
Най-новият храм в общината е параклисът, вграден в Коматинските скали. Това е уникално място със своите скални образувания, разкрива се прекрасна гледка. Освещаването беше на 19 октомври – празникът на свети Йоан Рилски, на когото е посветен. Оттогава съм срещал толкова много хора, които идват от цялата страна именно заради скалите и параклиса.
Продължаваме да градим и няма да спрем дотук. Тази година имаме намерение да изградим още три параклиса и една църква.
Тази година в България ще се проведе най-голямото световно културно събитие – 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Пред министъра на културата Найден Тодоров Вие отправихте покана част от гостите от цял свят да посетят Симитли. Ще се случи ли това и какво ще им покажете?
– Ние сме единствената община, която се намира между четири красиви планини – Рила, Пирин, Малешевска и Влахина. Природата тук е изключително красива. Наред с природните дадености, археологията разкрива древната история и миналото, като сред едни от най-популярните и атрактивни обекти са Базиликата край Крупник и раннонеолитното селище Равен край Брежани. На територията на общината имаме над 80 храма и параклиси, последният от които, както споменах, е вплетен в Коматинските скали, които през тази година бяха обявени за защитена територия – природна забележителност със заповед на министъра на околната среда и водите.
Симитли има своите уникални кестенови гори, каквито се срещат на малко места в страната, както и свързаната с тях кулинария, характерна за Брежани.
Хората тук са уникални и са нашата гордост. В община Симитли се правят едни от най-красивите и автентични кукерски костюми и маски, тук се практикуват стари занаяти, а възрастните жени предават уменията за плетене на шарените чорапи и приготвяне на традиционни български ястия.
Кои са приоритетните социални програми в Симитли?
– Приоритет за нас са най-уязвимите групи, а Симитли се утвърди като една от най-социалните общини в страната. Предоставяме редица социални услуги и непрекъснато разширяваме обхвата им. Предстои изграждането на две нови резидентни грижи на територията на общината през настоящата година.
Кои проекти в туризма и екологията ще спомогнат за задържане на младите хора в региона?
– Реализираме проекти и с цел развитие на туризма. Сред тях са изграждане на Туристически информационен център, както и популяраизиране на фестивалния туризъм. Имаме и проект за изграждане на екопътека в местността „Кръста“ при село Ракитна.
Общината има готовност с проект и за благоустрояването на зелените площи в градската градина в общинския център. Порължаваме и с изграждането на детски площадки и площадки за спорт на открито (стрийт фитнес), както и облагородяване на зелените пространства в цялата община, което е наша практика от години. Целта ни е да местата за игра, отдих и спорт да са привлекателни за нашите жители.
Разбира се, индустриалната зона е ключова за развитието на община Симитли и вниманието ни е и там, защото инвестициите в общината дават възможност да се подобрява качеството на живот и градската среда. На територията на Симитли има и промишлена зона с 15 предприятия, която също е сред нашите акценти.
Село Крупник бе едно от първите населени места, които останаха без ток по коледните празници. Хората излязоха на протест. Получи ли общината компенсации от Електрохолд и какви инвестиции трябва да направи компанията, за да няма повече проблеми с електричеството?
– Само няколко дни след протестите бяха усилени мощностите в проблемните трафопостове и в момента нямаме проблем с електрозахранването. В разговор, който проведох с ръководството на ЕРМ – Запад се оказа, че има вече проведена процедура по подмяна на всички ел. трасета, които са проблемни в общината, има и излъчена фирма изпълнител. Очакват се подходящи метеорологични условия, за да започне работата по тяхната подмяна, така че се надяваме до края на април този проект да бъде осъществен.
Открихте обновения парк в село Крупник. Кои са новите проекти на общината за 2025 г.?
– Обновеният парк в Крупник и новият стадион в село Полена са два от най-мащабните ни проекта, рализирани по инвестиционната програма от Държавния бюджет за 2024 г. И двата проекта вече са официално открити и се ползват от населението. Тези два проекта бяха започнати и изпълнени в кратки срокове, защото Община Симитли имаше пълна проекта готовност за тяхното осъществяване.
А за новите проекти, както казах, няма аспект от живота на хората в цялата община, който да не е част от моята програма.
Заедно с тогавашния министър на вътрешните работи Калин Стоянов направихте през ноември 2024 г. първа копка на новата пожарна служба. Кога ще е готова тя?
– Това е наша инициатива, която беше приета веднага от тогавашния министър на вътрешните работи Калин Стоянов. За нас беше изключително важно да се случи, защото голяма част от едни от най-тежките пътни участъци в страната са на територията на община Симитли – прохода Предел и Кресненското дефиле. Отделно голяма част от населените места в общината са високопланински. Случват се инциденти, а близостта на пожарната служба ще даде възможност за бърза реакция.
Очакваме през април ремонтните дейности по сградата, в която ще се помещава службата, да бъдат завършени. След завършване на ремонта, в сградата ще бъде преместен и полицейският участък в Симитли.\в.Стандарт
Be the first to leave a review.