Откриха фосил, който преобръща представите за процеса на „растителна колонизация на Земята“
Любопитното откритие на учените е направено в град Дуюн, в югозападната китайска провинция Гуейчжоу
Китайски учени откриха дребен растителен вид, датиращ отпреди около 410 милиона години, който предлага нов поглед върху прехода на растенията от океана към сушата, предава БТА.
Откритието, направено в град Дуюн, в югозападната китайска провинция Гуейчжоу, предлага нов поглед върху процеса на „растителна колонизация на Земята“.
Малкото растение изисква по-малко храна и репродуктивни инвестиции
Изследователите смятат, че малкото растение, изискващо по-малко храна и репродуктивни инвестиции, вероятно е имало кратък живот и е можело бързо да завърши целия си жизнен цикъл.
Смята се, че тази приспособимост е била подходяща за неспокойната околна среда по онова време и е служила като стратегия за оцеляване на растенията в този период.
Преди около 430 милиона години растенията започват прехода си от океана към сушата – процес, който според експертите значително променя екологичната среда на Земята.
Сложният натиск на околната среда
„Сухоземните растения в ранните етапи на своето развитие вероятно са разчитали на развиването на разнообразни стратегии за оцеляване, за да преодолеят сложния натиск на околната среда, да завършат „растителната колонизация на сушата“ и в крайна сметка да облекат Земята в зеленина“, казва Хуан Пу, асистент в института, който е ръководител на изследването.
Резултатите са публикувани в Proceedings of the Royal Society B.
blitz.bg
Be the first to leave a review.