За първи път в МБАЛ „Д-р Асен Велев“- Разлог: НОВИ АПАРАТИ прилагат най-съвременния метод хемодиафилтрация при пациенти на хемодиализа
За първи път в МБАЛ „Д-р Асен Велев“- Разлог: НОВИ АПАРАТИ прилагат най-съвременния метод хемодиафилтрация при пациенти на хемодиализа, споделя завеждащ отделението по хемодиализа д-р Татяна Пашалийска.Д-р Татяна Пашалийска е специалист Вътрешни болести с 33 годишен стаж в отделението по хемодиализа при МБАЛ „Д-р Асен Велев“ – Разлог, от 20 години е завеждащ отделението, в което работи с още двама лекари, пет медицински сестри, трима техници и двама санитари.
Отделението е може би от малкото в страната, което разполага с високотехнологична и високоефективна медицинска апаратура, която пречиства кръвта, подобрява качеството на живот и увеличава дълголетието на пациентите.Д-р Пашалийска, Вие 33 години сте близо до хората, които се нуждаят от хемодиализа. Какво ще препоръчате на здравите, за да не стигат до това тежко отделение?
– Профилактика. Задължителни и редовни прегледи, внимателно и коректно отношение към своето здраве на всеки. Когато има добра прифилактика, тогава има и добро здраве.
Какво през годините Ви прави горда?
– Това, че се стремим да подобряваме диализните процедури непрекъснато, че реално помагаме на хората и удължаваме техния живот.
Каква е тенденцията, увеличават ли се пациентите с бъбречна недостатъчност?
– За съжаление, не само че се увеличават, но и намалява възрастта на нашите пациенти, имаме и млади хора на 30 години като причините за бъбречната недостатъчност са много често сърдечно-съдови, автоимунни заболявания, диабет и много други. Затова е много важна профилактиката и контрола на кръвна захар, кръвно налягане.
Отделението по хемодиализа при болницата в Разлог разполага ли с добра техника?
– Абсолютно да. От октомври 2024 година, болницата закупи за отделението два нови апарата, които работят на метода на хемодиафилтрация, което е по-доброто решение на хемодиализата.
Това е високоефективна и безопасна техника, която има редица големи предимства пред нормалната хемодиализа. Този метод на диализно лечение осигурява значително по-добро пречистване на кръвта. Използва се диализатор с висок поток, осигуряващ голям клирънс на малки и средни молекули чрез комбиниране на процесите дифузия с висока конвекция. След като излишната вода и токсините бъдат отстранени, апаратът за хемодиафилтрация заменя водата с пречистен електролитен разтвор, след което връща обработената кръв обратно в тялото.
Какви са предимствата на хемодиафилтрацията?
– Увеличено е пречистването на кръвта в сравнение с нормалната хемодиализа. Толерира се по–добре и води до изчезване на постдиализната умора. Епизодите на хипотонията или покачване на артериалното налягане са по– редки. По-добър контрол на хиперфосфатемията. Подобрява се здравината на костите. Намалява и изчезва кожния сърбеж. Хемодиафилтрацията дава по-добри резултати при лечението на бъбречната анемия, предпазва от развитието на диализна амилоидоза.
Споменахте, че хемодиафилтрацията намалява сърдечно-съдовия риск?
– Да, чрез намаляване на оксидативен стрес и системната възпалителна реакция и контрол върху дислипидемията. Протекция при развитието на МИА-синдром (Malnutrition ( недохранване!, Inflammation, and Atherosclerosis syndrome ( атеросклероза)) който е чест при пациенти с терминална бъбречна недостатъчност.
Подобрява апетита и храненето и понижава на шанса за развитие на анемия. Намаляване на лекарствата. Фосфатните хелатори намаляват наполовина, от 6 на 3 таблетки/ден, антихипертезивните също се редуцират. Подобряване на главоболието, сексуалната дисфункция и нарушенията на съня. Подобрява качеството на живот и увеличава дълголетието.
Какво си пожелахте за Новата година?
– Да се закупи поне още един апарат и постепенно хемодиафилтрацията да стане основен метод на лечение на отделението по хемодиализада в Разлог.
Благодаря на екипа, с който се стремим да подобряваме качеството на живот и лечение на нашите пациенти.
Be the first to leave a review.