Това ли е главният виновник за скъпият ток който плащаме? Има ли енергийна мафия в България и що е то?
„Председателят на Народното събрание каза, че нямало Енергийна комисия, нямало друга комисия. Нито ги интересуват цените на тока, нито ограбването на потребителите с газта, защото увеличението е 12%. Над 100 милиона ще отидат при газовия олигарх Сашо Дончев с любезното съдействие на крадците от КЕВР“. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ДПС и председател на парламентарната група на ДПС-Ново начало Делян Пеевски. „ЕРП-тата ограбват българите, „Овергаз“. Грабителството е чудовищно. Хората изнемогват. Увеличенията на ток, хляб, вода газ – това хората не могат да го търпят“, убеден е депутатът.
„В енергетиката съм убеден, че е заради обвързването с олигарси. Хората изнемогват, ние заставаме до хората и ще настояваме с всички средства на демокрацията това да се случи. Парламентът може да решава проблемите на хората“, коментира още Пеевски.След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, комисията утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42%.
За клиентите на „Електрохолд“ цената нараства с 8,36%, на ЕВН – с 8,39%, а за клиентите на „Енерго Про” – с 8.55%. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги.
Според Асен Христов, собственикът на „Електрохолд“, реалната цена на електроенергията за домакинствата е с 20-30% по-висока от регулираната в момента Той хвърля тежки обвинения към кметове, държава и екоорганизации за продължителните проблеми с електрозахранването в Западна България. Първо трябва да бъдат ремонтирани общинските пътища, за да могат аварийните екипи да достигнат до засегнатите райони. „Тези кметове трябва да избират: зелените или тока“, заявява категорично той, визирайки отказа на местните власти да разрешат разширяването на просеките от сегашните 4 метра, позовавайки се на екологични съображения.
Според собственика на дружеството, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) възпрепятства големите инвестиции в електропреносната мрежа, за да не се повиши цената на тока за битовите потребители.
Има ли енергийна мафия в България и що е то?
В общи линии повечето от нормалните умни хора у нас знаят кой кой е в нея, или поне се досещат за влиянието, което играчите в този бизнес имат. Страшното е в това, че в името на собствената изгода се жертват национални и обществени интереси, източват се огромни средства от обикновените потребители и се поставя на карта самото съществуване на България като държава.
Днес, благодарение на няколко публикации и анализи, вече можем да кажем – да, енергийната ни мафия е достатъчно персонифицирана не само с имената на известни хора, но и с политическите сили, които подкрепят нейните корпоративни интереси.
Бизнесменът, който ще остане в историята като българина, докарал на държавата, в която живее и в която развива бизнеса си, най-голямата досега санкция от частна жалба – 77 млн. евро.
От газов принц през олигарх до олицетворение на светлата част на бизнеса – така варират описанията в медиите за Сашо Дончев. А също и меценат, философ, издател и основен спонсор на бутиковия вестник „Сега”, значим български индустриалец. В медиите е представян още като визионер, убеден, че държавата трябва да стои далеч от бизнеса, а „министър” означава слуга.
Милионите му идват, защото успява да се намести като посредник между българската и руската държава в газовите доставки през деветдесета. След Ямбургската спогодба България и Русия не са си уредили отношенията в газовата сфера и с помощта на Илия Павлов и Рем Вяхирев той става незаобиколим фактор в доставките до 2013 г., когато е махнат от правителството на Бойко Борисов.
Дончев завършва Руския държавен университет за нефт и газ „И. М. Губкин“, а у нас – „Външноикономически отношения“ във Висшия икономически институт „Карл Маркс“. От 1978 до 1991 г. работи по газопроводите Русия-Турция“ и магистралния газопровод „Тула-Москва-Киев“.
Влиза в газовия бизнес през 1991 г. със заем от 8000 лв., за да плати вноската си в уставния капитал на „Овергаз“, във фирмата са съдружници с Илия Павлов, убития собственик на „Мултигруп“. Въпреки че се говореше, че тогавашният шеф на „Газпром“ Рем Вяхирев е имал Павлов като син, в газовия бизнес казваха още тогава, че ще остане Сашо Дончев.
За онова време той е разказвал: „По това време писах няколко пъти на Вяхирев, че ако иска да успее в България, трябва да върви с мен“. Това е времето, когато Дончев е близък с руснаците. Бившият шеф на „Булгаргаз“ Васил Филипов е казвал, че по време на преговорите с „Газпром“ и „Топенерджи“ Сашо Дончев е бил от руската страна.
Идва времето на сагата на „Топенерджи“ от 1995 до 1998 г., когато тази смесена руско-българска компания искаше газовите тръби на България. Сашо Дончев е изпълнителен директор на компанията. С разправиите за мрежата се приключва при правителството на Иван Костов. Дончев споделя в медиите, че по това време е живял със съпругата си по хотели, за да се крие от Иван Костов, който бе премиер.
През 1998 г. „Овергаз холдинг“ на Сашо Дончев изкупува акциите на „Мултигруп“ в „Овергаз инк“ и Павлов излиза от бизнеса с газа.
овергаз Дончев остава. А „Овергаз“ дълги години стои между „Газпромекспорт“ и „Булгаргаз“ и взема комисиони. Мотивът е, че с парите ще прави газификацията в градовете ни. В нея 50% от дяловете са на „Газпромекспорт“.През 2013 г. при кабинета на „Борисов“ след дълги преговори с руснаците „Овергаз“ е отстранена като посредник. През годините „Овергаз“ взема лицензи за газификация на 51 общини. Изграждат се 2200 км газоразпределителна мрежа, която стига до 250 000 евентуални клиенти, но клиенти са 60 000 домакинства. Дълги години КЕВР определяше 12% норма на възвръщаемост на капитала, за да може компанията да си изплаща инвестициите.
В последните дни на 2015 г. „Газпромекспорт“ отряза „Овергаз“ от директни доставки от 1 януари 2016 г. Това изправи на нокти правителството на Борисов, тъй като имаше опасност клиентите на частната компания да останат без газ в най-студените дни и по Нова година. Тогава стана ясно, че „Газпром“ и Сашо Дончев са в развод. Дори се писа в медиите, че „Овергаз“ ще плати 180 млн. долара на „Газпромекспорт“. Дончев заявява, че руснаците явно не искат парите, а нещо друго.
Be the first to leave a review.