"В практиката си вече имам шест деца, изведени от единия родител, без позволението на другия, откакто сме приети в Шенген по въздух. Част от тях успяхме да върнем, но други - не"

Welcome to Schengen: 16-годишен отлетя сам от България

Адвокат Йорданка Бекирска тества системата с 16-годишния си син. На летището и майката, и синът минават самостоятелно, без да има каквито и да е било допълнителни проверки за младежа.

Първи казуси около пълноправното ни членство в Шенген започват да изникват на практика – като правилата за пътуване на деца извън страната.

Адвокатът по семейно право Йорданка Бекирска и 16-годишният ѝ син Тодор са провели експеримент, при който поотделно си купуват самолетни билети до Париж. На летището и майката, и синът минават самостоятелно, без да има каквито и да е било допълнителни проверки за младежа.

Майка и син пробваха системата.

„След като сме част от Шенген, пътуването извън България реално не е задгранично, а е в рамките на голямата граница, която всъщност е Шенгенското пространство. Пътуването от София до Париж вече е равностойно на пътуването от София до Варна“, обясни адвокат Бекирска пред медиите по-рано днес.

„Закупихме си билети за Париж с идеята да пробваме системата. Аз си купих самостоятелен билет, той си взе такъв за 16-годишно дете. Направихме две отделни транзакции по различно време. Получихме билетите, свалихме си електронните бордни карти и на Терминал 2 има система, на която само сканираш код и преминаваш към зоната за контрол“, заяви още тя  и подчерта, че до този етап никой не проверява самоличността на пътуващия. „Ние стояхме през един човек. Никой не го попита има ли родител или е сам“, допълва адвокатката, провела експеримента.

„Имаше рутинна проверка от страна на авиокомпанията само на личната ми карта и дали имената от бордната карта са моите“, посочва синът й.

Какви са новите правила

Всяко дете може да напуска територията на България самостоятелно или с родител, като при малолетните, които нямат лични карти, зависи от родителя, който притежава задграничния паспорт. Съгласно новите правила, ако единият от родителите извежда самостоятелно детето, няма да се изисква декларация за разрешение от другия родител. При обосновано предположение за случай на т.нар. „родителско отвличане“ съдът може да постанови забрана за излизане от територията на България.

 Родители надхитрят системата

„Проблемът е, че вече няма кой да проверява. Ако има обаче подобна ситуация, има разпореждане от съда и родителят разбере, че все пак има опит детето да бъде изведено от територията на България, може да сигнализира „Гранична полиция“ и тогава ад хок, специално за този случай, да се направи проверка – независимо дали става дума за летище или сухопътна граница“, каза адвокат Бекирска. Много от родителите в конфликт обаче предпочитат да „надхитрят“ системата, обясни тя. При установяване на родителско отвличане.

държавата, в която детето е локализирано, е длъжна да го върне в родината му до 6 седмици. Преди влизането ни в шенгенското пространство непълнолетен гражданин, напускащ страна, трябваше да има нотариално заверена декларация от двамата родители. Документът се представяше пред властите.

Изведени шест деца

„В практиката си вече имам шест деца, изведени от единия родител, без позволението на другия, откакто сме приети в Шенген по въздух. Част от тях успяхме да върнем, но други – не“, каза Бекирска.

По думите ѝ има член в Закона, който е уредил този тип „родителско отвличане“, но пропускът е, че няма кой да следи за това нарушение.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search