Разследване в Топ Преса! Корупция?Сенки в бюджета на училището в село Микрево!СКАНДАЛНИ ДОКУМЕНТИ
Преди 101 години денят 15 септември 1923 се превръща в един от най-светлите символи в историческия летопис на с. Микрево, община Струмяни, а причината е откриването на местното училище, което приема името на летописеца от Атонския манастир, монахът от Банско – Отец Паисий, канонизиран за светец – Св. Паисий Хилендарски.
На 01 ноември 2024 г., когато българският народ се прекланя пред народните будители, СУ „Св. Паисий Хилендарски” в с. Микрево отпразнува своите 101 години от създаването си, но наред с богатата си история, училището е белязано със своите години на възходи и падения.
През далечната 1922 г. по инициатива на Христо Поптрендафилов, Костадин Митрев Чорбаджийски, Стоян Воденов, Ангел Божинов и други радетели на просвещението, се построява училищната сграда. Тя е паянтова, но разполага с две учебни стаи и мазе. До училищната сграда била построена по същия начин приземна двустайна постройка за жилище на учителя. Броят на учениците бил 20-25, а сред първите ученици са Тома Сандев Донев, Кирил Трендафилов, Люба Ангелова Петкова, Костадин Салмаджийски. Наред със строежа на училищната сграда бил намерен и учител в лицето на Ангел Христов Петков – бежанец от Македония. Той бил първият учител в Микрево и първата учебна година била 1923-1924.
През 1930 година училището се разширява с още две класни стаи и канцелария, тогава се открива и първи прогимназиален клас за учебната 1931/1932 учебна година, разширенията продължават и през 1955 година, когато се построява нова училищна сграда – шест класни стаи и голям салон, а през 1968/69 година старата училищна сграда е преустроена за общежитие.
1983/1984г. училището вече придобива статут на ЕСПУ от I – X клас.
Няколко години по-късно, през 1986/87 година до старата сграда е изградена столова и 6 класни стаи за I-III клас, а 1987 година започва изграждането на третия етаж от новата сграда.
Но поради намаляване броя на учениците сградата, в която учат учениците от I-III клас 2000/2001 година се преотстъпва на Гранична полиция и всички ученици от I-XI клас се преместват в основната училищна сграда, където се води обучението и до днес.
Поради намаляване броят на учениците през 2001/2002 учебна година няма осъществен прием за IX клас и това продължава до 2004/2005 г., в която отново има разкрит IX клас, непрофилирано обучение, 1 паралелка от 19 ученика. През учебната година 2010/2011 година спира приема на ученици в гимназиален етап за няколко години. През учебната 2019/2020 година завършват випуск с ученици в 12 клас.
Така, училището в с. Микрево след 101-годишна история е образователна институция претърпяла множество възходи и падения. Падения които продължават и днес, под 30-годишното ръководство на директора Лиляна Велкова.
За различни злоупотреби, свързани с дейността на СУ „Св. Паисий Хилендарски” в с. Микрево, ни съобщават родители на деца, учещи именно там.
Притеснени, те ни алармираха, че в училището се обучават около 340 ученици на различна възраст. За издръжката, на които на учебното заведение се предоставя бюджет, който обаче се точи непрекъснато и то с фалшиви данни. Според родителите например, училището предоставя всяка сутрин закуска, но в действителност работещия ученически стол не се хранят всички заявени деца, поради простата причина, че липсват (училището в Микрево е с масово ромско присъствие) но въпреки това се изписват като разход- близо 30 000лева!
След този сигнал, Топ Преса проведе свое разследване в което установи, че в бюджета на училището, има и други не по малко интересни „сенки“, а именно че:
Като една абсолютна Дора изследователката, за учебни и научно- изследователски разходи и книги за библиотеката, директорката Лиляна Велкова. е похарчила цели 44 716 лева!
За командировки в страната- 6000лева.
Колко от тези разходи обаче, наистина са реални и колко от тях са просто фиктивни? Топ Преса настоява за пълна и прозрачна от министерството.
Be the first to leave a review.