Психотерапевт разкри нещо ужасяващо за райския газ

Енергийните напитки водят до депресия, тревожни разстройства и нарушения на съня

Любомира Манчева е психотерапевт, преподавател по психодрама, хипнотерапевт и обучител.  С нея изясняваме как новите вредни навици и субстанции влияят върху младежкия организъм и психика. Видео с интервюто може да видите в здравния подкаст на Агенция БЛИЦ.

– Г-жо Манчева, опасни ли са енергийните напитки за младите хора? 

– Няма магазин, в който да не се продават, включително и по бензиностанциите. Влиянието на енергийните напитки е много подценявано. Първо, те са много сладки и това привлича децата и младите хора. Второ, те съдържат в пъти повече кофеин, отколкото в едно кафе. Младите хора грабват тази напитка с идеята да се събудят, да им дойде енергия, за да направят много неща в ежедневието си.

Проблемът е, че при системна употреба може да се стигне до психични разстройства. Енергийната напитка влияе на съня и човек не може да спи. Това води до раздразнителност, нарушава способността на младия човек да учи, да запомня, да се концентрира. Тогава той отново посяга към енергийните напитки, за да се събуди, да му дойде енергия. И се получава един омагьосан кръг.

Продължителната употреба на енергийни напитки може да доведе до депресия, тревожни разстройства, трайно нарушение на съня… Възрастни също употребяват енергийни напитки, а ние сме пример за младите.

Те виждат, че ние пренебрегваме рисковете, а и много известни актьори рекламират енергийни напитки, и престават да имат притеснения да ги използват. Няма откъде да дойде критичното мислене у младия човек, ако ние не го научим да мисли по този начин.

Смесването на енергийни напитки с алкохол е още по-пагубно, защото при коктейла с енергийна напитка човек не усеща кога е преминал собствената си граница  и e  пиян.

Младият човек може да развие и зависимост поради високото съдържание на кофеин, както и поради усещането за „вдигащо действие” и подобряване на настроението. Ако на един ученик му е трудно в училище или пък е скъсал с гаджето, започва търси този повдигащ ефект, да приема нещо отвън, което бързо и лесно да подобри неговото настроение.

– Може ли райският газ, който е голям хит в дискотеките, да развие същия ефект на зависимост?

– На немски името на райския газ е Lachgas, което означава смехотворен  газ. Но в него няма нищо смешно. Той може да доведе до психотични състояния. Ефектът му е да предизвиква еуфория, прилив на смях. Но също може да доведе до припадъци, до загуба на съзнание, до халюцинации. Райският газ създава усещане за разделеност на ума и тялото.

Често този газ се използва в съчетание с други субстанции, без младежът да си дава сметка колко рисковано е това. Не е изключено и да се нарани – докато танцува, да се спъне и да падне, или да участва във физическа саморазправа. Съзнанието му е променено и не преценява ситуацията, не отчита реалната опасност.

– Има ли трайна промяна на психиката при системна употреба на райски газ?

– При системна употреба на райски газ пътят до психиатрията е кратък. Защото се стига до психотични състояния. Това зависи и от дозата, и от предразположеността на личността към зависимости.

Статистически е доказано, че употребата на райски газ повишава няколко пъти риска от психично заболяване. Психозата дебне, когато младият човек употребява райски газ.

– Как може младият човек да бъде предпазен от това изкушение?

– За младите хора е важно да са като другите. Връстниците са тези, с които искат да бъдат, да са част от групата. Тук е много важна ролята на възрастните, на родителите – да имат топла, сърдечна връзка със своите деца, за да се изяснят рисковете.

Пряката забрана ражда обратна реакция

Младите хора най-добре възприемат съвети през преживяването, през ролеви игри, през това да се идентифицират с някои герои. Тогава информацията достига до техните сърца и има трансформиращ ефект.

Любомира Манчева

– Как гледате на идеята един родител да даде райски газ на детето си вкъщи, за да опита?

– Не знам дали бих го направила. Предполагам, че такъв родителски подход има за цел да отвори тема табу, за която да се говори свободно между поколенията. Това е начин младежът да изкаже позицията си, родителят също да се изрази, за да не премине в назидателен, авторитарен тон за това какво не трябва и не може и да започне да поставя условия.

Така има условия да се случи диалог, в който младият човек да изрази чувствата си и да види, че родителят разпознава това, което той преживява, че може да погледне света през неговите очи. Тогава връзката с нашите деца вероятно ще е базирана на повече доверие.

– Какъв е ефектът на марихуаната върху психиката? Информираният млад човек ще каже, че в някои щати на Америка тя е разрешена, както и в някои европейски страни, а в Министерството на здравеопазването на Израел има специален отдел за ползването на марихуаната.

– Тук има парадокс и той трудно се обяснява. Как нещо е толкова опасно и същевременно е разрешено и се използва като лекарство. От една цигара наистина нищо няма да стане на младия човек, проблемът е в системната употреба

Въздействието на марихуаната пак е свързано с подобряване на настроението и наистина може да отдалечи младия човек от проблемите, семейството, връстниците, които го предизвикват. Но това е моментна илюзия, че нещата са наред. С течение на времето употребата на марихуана може да доведе до различни психични заболявания – депресия, тревожни разстройства. Дори хора с тревожни разстройства употребяват марихуана, и то точно защото им е трудно и търсят начин да се справят с трудностите, да се справят с болката си чрез нещо отвън, което да вземат като патерица. Само че единственият начин да се преодолее болката е срещата с нея.

– Понякога не става въпрос за болка, а за желание за капчица еуфория, от любопитство.

– Младежът може въобще да не се замисля за емоционалния си свят в дълбочина. А без емоционално съзряване ние няма как да натрупаме психична сила да се справяме с трудностите в живота. Въпреки че в училище никой не ни учи да разпознаваме емоциите, да ги назоваваме и как да преминаваме през тях, тези умения са ключови за целия ни житейски път.

Може някой да се справя отлично на академично ниво, но понеже не се справя с емоционалния си свят, започва да се проваля. Така че емоциите имат ключово значение за цялостното ни функциониране като човешки същества.

– Дизайнерската дрога също е капан за млади души –  не знаеш какво точно може да ти се случи след употребата й. 

– Незнанието на състава на дизайнерските дроги е ключово. То може да е пречка да ти спасят живота. Не е изключено да се стигне до психотично състояние. При една моя практика в Германия в психиатрично отделение 80% от хората със психотични състояния ги бяха отключили след употребата на психоактивни вещества, включително халюциногенни гъби. Тези хора бяха с налудности, халюцинации, агресия, клинична шизофрения.

– Може ли спортът да окаже терапевтичен, дори превантивен ефект?

– Спортът е полезен, когато е осъзнат. Той може да е една конструктивна стратегия за справяне. Но тъгата, срамът и нещастното влюбване не излизат през потта.

– Ами хранителните разстройства? 

– Както можем да сме зависими от психоактивни вещества, така можем да бъдем зависими и от храната. Понякога тя е бягство, защото ни липсва разнообразие или имаме нужда от любов. Само че няма как да запълним емоционалните „дупки” с нещо, което идва отвън. Всички имаме какво да учим по отношение на самооценката си.

– Ако самооценката ни е повлияна от „еталоните” в  интернет?  

– Влиянието на социалните мрежи е огромна тема. Оттам ни гледат „перфектни хора”. Само че това не е реалността. Младият човек се обърква, изгражда нереалистични представи за стандартите за красота и се потиска.

Стандартите в социалните мрежи са недостижими, защото са утопични, защото не съществуват. И тогава щраква капанът! Идеята, че начинът, по който изглеждам, се равнява на моето щастие, е много опасна. Ние не сме тялото си. Ние сме много повече от това!

Магдалена ГИГОВА

zdrave.to

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search