Цялата истина! Коя е „секси кучката“ от Долно Осеново!
На съдебно заседание в лондонски съд в понеделник прокурор Алисън Морган каза, че групата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия, са следели българския журналист Христо Грозев, който работи за „Bellingcat“, през 2021 година. Изявлението на прокурора бе оповестено и разпространено вчера по медиите на острова.
Процесът срещу българските шпиони в Лондон показва как бившият член на борда на фалиралата финансова пирамида Wirecard, Ян Марсалек, е използвал методи на руски разузнавателни служби, за да шпионира. Вчера стана ясно, как той е пуснал след журналиста Христо Грозев българите, арестувани в Лондон за шпионаж, като най-много разчитал на Ваня Габерова,, издават медиите в Лондон.
Ян Марсалек имал голямо доверие в качествата на своята агентка. Ваня Габерова (30 г.) била „много, много решителна“ и не била толкова слаба, че да се влюби в целта на шпионажа си. Тя била подходяща за задачата, тъй като била „истинската секси кучка“, която щяла да завърти известния разследващ журналист Христо Грозев около пръста си, разкриват доказателства по процеса.
Когато Марсалек и неговият български контакт Орлин Русев обменяли съобщения по чат относно предимствата на Габерова, тя вече била предприела първата стъпка. Във Facebook, тя изпратила покана за приятелство на Грозев, който от години прави сензационни разкрития относно убийства, извършени от руски разузнавателни служби на Запад.
„Грозев изглежда очарован и влюбен във Ваня“, написвал Русев на Марсалек в съобщение, малко след като Грозев приема нейното приятелство.
„Започна да харесва нейните снимки и постове. Можем да преминем към романтика, бавно го подготвяме за среща.“, гласяло друго съобщение. Тогава, Марсалек попитал Русев дали тя „ще е съгласна“ и предупредил: „Да изчакаме малко, не подценявайте неговата параноя.“
Извадки от чатовете между бившия член на борда на Wirecard Ян Марсалек и неговия шпионин Русев бяха представени на съда в Лондон от прокурор Алисън Морган този понеделник. Това беше вторият ден от обвиненията. Антитерористичните разследващи на кралската прокуратура обвиняват група българи, че шпионирали за Русия и планирали нападения.
Марсалек използвал псевдонима „Рупърт Тиц“
Основният извършител Русев и негов съучастник вече признали вината си. Габерова, собственичка на салон за красота в Лондон, наречен Pretty Woman Limited, отрича обвиненията досега. Всеки ден тя е транспортирана до съда в бус с метална клетка и присъства на съдебните заседания в стъклената клетка.
На процеса липсва обаче най-важният – самият Ян Марсалек. Като един от главните отговорници за многомилиардната измама, която доведе до фалита на Wirecard, бившият член на борда на компанията се търси по целия свят. Под псевдонима „Рупърт Тиц“ той трябва да е ръководил клетката на руските шпиони. Смята се, че Марсалек все още е в Русия.
Как бързо Марсалек се е внедрил в конспиративните методи на руските разузнавателни служби след бягството си през юни 2020 г., става ясно от съда.
Според обвинението, той и Русев без задръжки планирали как тяхната група да шпионира журналиста Грозев и други лица, които Русия е обявила за врагове.
Българинът Грозев е считан за един от най-важните разследващи журналисти в разкритията за дейността на руски разузнавателни служби. Той стана особено известен с разследванията си за отравянията на дезертьора Сергей Скрипал и починалия руски опозиционен политик Алексей Навални. Той помогна да се идентифицира убиецът от парка в Берлин „Тиргартен“ като руски атентатор. Атентаторът застреля грузински дисидент и през август бе разменен с Русия за група руски дисиденти, които бяха арестувани и осъдени на лагер.
Самият Грозев разкри и много подробности около бягството на Марсалек в Русия и временното му укритие там.
Не по-късно от септември 2021 г. Грозев е попаднал в обхвата на шпионската мрежа на Марсалек. Според обвинението, при плановете за действие срещу Грозев нямало никакви табута: обмисляли обири в дома му, кражба на лаптопа му или телефона му, изгаряне на имущество, използване на техническо наблюдение, дори отвличане до Москва или убийство на Грозев.
Марсалек и Русев били много внимателни при планирането как техните шпиони да следят Грозев от Виена до Черна гора или Валенсия и какво наблюдателно оборудване и камери да използват. В самолетите агентите се позиционирали до Грозев, а в хотелите наемали стаи на същия етаж – дори ако това струвало почти 1500 евро.
„Сега е в нашите ръце“, написал Русев веднъж на Марсалек.
Те явно действали изключително внимателно. Въпреки че Грозев от години знае, че е под наблюдение от руски държавни органи, той казал на британските разследващи, че не е разпознал тези агенти. Според разследващите, данни за полетите на жертвите им били получени от служители на летища и от персонал на швейцарски доставчик на данни за авиокомпании.
Само за наблюдението на Грозев по време на конференция във Валенсия, според разследващите, бил предвиден бюджет от 47 000 евро. Средствата били предназначени за наемане на джебчии, подкупване на хотелски персонал и инсталиране на устройства за наблюдение в хотела.
„По-добре от „Бърз или мъртъв“ в Лондон.“
И главният редактор на независимия руски новинарски портал „The Insider“ също бил цел на шпионската мрежа. Според обвинението, те планирали отвличания и за него. Планът бил наречен „Boat Trip“, защото се обсъждало отвличане по вода.
За целта се смятало да бъдат използвани малки лодки, дронове и фалшиви регистрационни табели. Една от лодките може би трябвало да бъде потопена.
„Успешна операция на британска земя би била невероятна, след целия този хаос със Скрипал“, написал Марсалек.
Подобно на водния план, те били готови да действат и на сушата:
„Момчетата, които работят в спешната помощ от 2014 г… Ние познаваме всяка една камера на пътя и полицията в този град, знаем техните местоположения, нямат шанс да ни хванат“, написал Русев, уверявайки се: „Ще бъде по-добре от „Бърз или мъртъв“ в Лондон.“ В крайна сметка шпионската група решила, че планът е твърде рискован.
Оперирали са с кодови имена от екшън филми като „Мад Макс“ или „Жан-Клод ван Дам“. Дори се грижели за настроението на своите сътрудници. Марсалек и Русев се притеснили, когато един от българите се оплакал, че му е писнало да бъде използван само като „Миньон“ – като лакей, и му възложили нови задачи.
Особено горд с агентките си бил Русев. На Марсалек той обяснил защо „брюнетките се справят толкова добре в операцията“:
„Благодарение на „природата на оцеляването“, те са развили особена интуиция.
И още: „По природа жените са по-уязвими, затова са развили инстинкти много по-бързо да се адаптират към ситуацията.“
Съобщения и пари
Близо 80 000 са откритите съобщения в Telegram между Марсалек и Русев, показващи „генезиса и планирането на операциите“.
„Има съобщения за Русия като цяло и директни препратки към президента Путин в частност“, издала още прокурор Морган.
Когато полицията нахлула в дома на Русев в Грейт Ярмут, те открили, че той е пълен с техническо оборудване, включително 221 мобилни телефона, 258 твърди диска, 495 SIM карти, 55 устройства за визуално записване и 11 дрона. Не липсвали и устройства за подслушване на Wi-Fi и елементи, включително заглушители, хардуер за кибер експлоатация, хакерски софтуер, четци на карти и GPS тракери. 91 пък са били банковите карти на имената на 17 лица и 75 паспорта и документа за самоличност на имената на 55 лица.
Пред британското Old Bailey прокурор Морган добавя: „В продължение на близо три години те се опитваха да съберат информация в полза на Русия, враг на Обединеното кралство, за различни цели, както хора, така и места, от особен интерес за руската държава.
Българският журналист Христо Грозев разследва отравянията в Солсбъри за група за разследваща журналистика, наречена Bellingcat, като идентифицира отровителите като идващи от руска военна част, наречена GRU29115.
В резултат на дейността си Грозев е обявен за издирване от руското вътрешно министерство, и бил мишена на групата“.
Операцията „honey trap“ и Ваня Габерова
В обширна статия „Дейли мейл“ пък обръща особено внимание на едно от обвинените във Великобритания в шпионаж в полза на Русия имена.
Това е 30-годишната Ваня Габерова, която е собственичка на козметична компания „VG PRETTY WOMAN“ LTD в лондонския квартал Актън. Самата тя е „специалист по удължаване на мигли“ и „сертифициран преподавател по миглопластика“.
Ваня е родена на 10.08.1994 в село Долно Осеново, община Симитли, учила в УНСС. За нея се твърди, че за работата си е спечелила много награди в Обединеното кралство, България, но и именно в Русия. Нейният профил в социалните медии я свързва с „пътуване, готвене, пазаруване, разходки и четене“.
Британското издание „Дейли мейл“ публикува преди месеци статия за Ваня Габерова, в която пише, че получила 20 000 паунда субсидия от правителството на Великобритания по време на пандемията от коронавирус. Младата жена отворила салона си за красота през 2019 г. в Западен Лондон месеци преди Ковид пика. От финансовите отчети за бизнеса на Габерова, с които разполага английското издание, става ясно, че тя е кандидатствала за държавна помощ в размер на 20 000 паунда по време на пандемията. Първоначално е получила 10 000 паунда субсидия, а после още 10 000 паунда, като върнат заем от британското правителство след многобройните локдауни. Ваня Габерова е живеела в Лондон с приятеля си, неназован бояджия-декоратор, в съседен на салона апартамент.
Операцията „honey trap“ или меден капан, е била ясна, типично като във филма „Хубава жена“, както се казва и компанията на Габерова.
Be the first to leave a review.