Якоруда въвежда задължителен надпис на български език на търговските обекти
Търговските обекти на територията на община Якоруда занапред ще отговарят на строги изисквания, а нарушителите им ще подлежат на солени санкции.
Предвид зачестилите сигнали и жалби, касаещи нередности при извършването на търговска дейност, екипът на кмета Мехмед Вакльов бе принуден да изработи специална Наредба за реда и условията за извършване на търговска дейност на територията й. Целта е да се насърчи търговската дейност при спазване принципите за защита на потребителите, лоялна конкуренция, защита на обществения ред и спокойствието на гражданите, защита от шума на населението и опазване на околната среда.
Сред по-любопитните мерки, които се въвеждат, е задължителен уведомителен режим за работното време на стационарни обекти и за търговия на открито в имоти частна собственост, с което би трябвало да се прекрати порочната практика на бележките върху вратите на магазините с уведомление „Връщам се след малко“.
Търговецът освен това ще е длъжен да постави в близост до входа на търговския си обект името на фирмата и адреса, името и фамилията на материалноотговорното за обекта лице и почивните дни на обекта.
На витрината могат да се поставят надписи само на български език, указващи вида и наименованието му, както и наименованието на предлаганите стоки и услуги. Допуска се търговецът да изпише допълнително наименованието на обекта или надписи и на чужд език само ако те дублират надписите на български език или представляват търговска марка или фирмен знак. Когато обектът е базар /търговски център/ с участие на повече търговци, всеки един изписва на български език фирмата си над собствения щанд.
Според предложения чл. 41 пред търговските обекти могат да се излагат и стоки от номенклатурата им, но само ако има осигурено поне 1,50 м минимално свободно тротоарно пространство за безопасното преминаване на минувачите.
Специално внимание в наредбата е отделено на работното време. Търговските обекти могат да получат разрешение за удължено работно време, което се издава от кмета, но само след протокол за измерено ниво на проникващ битов шум в най-близката жилищна сграда, издаден от РЗИ – Благоевград, и след собственоръчно писмено съгласие от съседите, собствениците и наемателите на жилища, намиращи се на разстояние от 30 метра до обекта. Освен това към заявлението да му бъде разрешено да работи след 22.00 часа през зимата и след 23.00 часа през лятото търговецът подава и декларация, че няма финансови задължения за отминали периоди към община Якоруда. По заявлението трябва да има и писмено становище от полицейски участък на МВР – гр. Якоруда.
Кметът на общината със заповед може да променя и прекратява разрешението за удължено работно време на търговски обект, ако в рамките на 1 година са констатирани 2 или повече жалби от граждани за наднормени нива на шум, както и нарушаване на обществения ред и тяхното спокойствие, чиято основателност е доказана с протокол за измерен шум от РЗИ – Благоевград, и при поне 2 случая на неспазване регламента за работното време.
Нарушенията по различните точки в наредбата ще се наказват с глоби от 100 до 2000 лв. При повторно нарушение глобите стигат до 5000 лв.
Сред забраните, които се въвеждат, е сервиране на клиенти в явно нетрезво състояние, изнасянето на озвучителни уредби пред търговските обекти и озвучаване на пространството около тях под каквато и да е форма, както и „недискретно предлагане за продажба на разрешени печатни издания или други изделия с еротична тематика“.
Проектът на Наредбата за реда и условията за извършване на търговска дейност на територията на община Якоруда е публикуван на официалната интернет страница на общината и до 18 декември по него якорудчани могат да изказват мнение и да правят предложения.
/Struma.bg
Be the first to leave a review.