Мустафа Карадайъ – Дон Чичо, властелина на „туризма“ в Борино
Или както е казва Дон Корлеоне – нещо лично, просто бизнес
Няма по-гостоприемни хора в Борино от бившия лидер на ДПС и неговите братя, сестри, балдъзи и шуреи и прочее. Като казахме балдъзи, само да припомним, ако някой е забравил че съпругата на несменяемия кмет на Борино, Мустафа Караахмед е сестра на съпругата на Карадайъ. Та да, нищо лично, просто бизнес…
Мустафа Карадайъ е странна птица. Той прави впечатление още с името си (Карадайъ на турски означава „черен чичо“. Вероятно при последното преименуване той е заимствал тази фамилия от старото име на Борино – Кара буля – черната вдовица). То не е типично за тази част на Родопа планина. Обикновено българите мохамедани там приемат турско-арабски имена, но запазват окончанието -ОВ-ЕВ на фамилиите си. В община Борино например от 11 общински съветници 10 са с такива имена.
Разбира се, всеки има право на самоопределяне, и през 2011 година през преброяването от 3641 души в общината 1117 се пишат като българи, а 2107 като турци. Може би защото тогава няма графа българомохамедани.
Освен с името си, Мустафа Сали Карадайъ, бившият председател на ДПС в периода 2016 – 2023, се отличава и с произношението си. Той очевидно се мъчи на български, трудна му е артикулацията. Особено смешен е при произнасянето на думи с наличие на сонорни съгласни – М, Н, Р и особено Л. Тази буква му е голямата болка. Когато казва „анализатор“ Л-то му бяга и той го натъртва. Така се получава култовото негово АнаЛЛизатор. Неологизъм, нова, но много точна дума в българския език.
В известен смисъл самият Карадайъ, в отношението си към Доган, се припокрива с тази своя блестяща метафора, родена случайно от лингвистичното му мъчение.
За родопските българи мохамедани е присъщ красивия напевен български език, въпреки диалектните думи. За Карадайъ това определено не може да се каже. Той прилича на дошъл в България чужденец, учил български в ИЧС-то. Бил е старателен, но си личи от километри, че този език сякаш не му роден.
Въпреки, че не е бил анализатор на политическия живот в страната, Карадайъ извървя пътя от редови депесар до първия човек в партията. И това пак стана по странен начин.
На 19 януари 2013 по време на конференция на ДПС в НДК младежът Октай Енимехмедов, самостоятелна бойна единица, изскочи на трибуната и насочи газов пистолет в слепоочието на Ахмед Доган.
Трите му опита да произведе изстрел се оказаха неуспешни, тъй като оръжието засече.
Всички бяха ошашавени, даже момчетата от НСО. С изключение на един човек. Мустафа Карадайъ се хвърли като лъв, събори лидера си и го покри с тялото си. Чак тогава реагира НСО. Никой не можеше да знае дали пистолетът не е боен, дали нападателят не е камикадзе със взрив под дрехите.
Младежът не можа да стане герой, но Мустафата от Борино оглави ДПС на мястото на Местан, когато той залитна здраво към Анкара не по вкуса и мераците на Доган.
И Карадайъ, вече като председател, аналлизираше смело политическите процеси, умело насочван от своя патрон, лидер, светая светих, почетен председател Ахмед Доган. И смело сричаше и аналлизираше 7 години на тоя пост.
В началото на кариерата си Карадайъ не блести с особени политически прояви, макар че отрано членува в ДПС. Но от квотата на движението от 2002 г. до 2010 г. стига до поста зам.-директор на Агенцията за следприватизационен контрол. Службата му там започва в мандата на НДСВ, продължава през управлението на Тройната коалиция (БСП, ДПС и НДСВ) и приключва година след идването на власт на ГЕРБ през 2009.
Точно по това време скромният и невзрачен родопчанин изведнъж се оказва мощен туристически бос. Той показва на жадните за красота туристи прелестите на родното Борино с цели осем къщи за гости, цяла махала, построени всичките по Програмата за развитие на селските райони, показва справка, публикувана от Държавен фонд „Земеделие“.
Пет къщи от тези, за около 1 млн. лв., се управляват от балдъзата и шурея на Мустафа Карадайъ. Семейният хотел “Аркадия”, изграден с пари по САПАРД, пък е поверен на брат му и майка му.
Карадайъ уважава традициите и фамилията. Любимия цитат от Кръстника му е: „Никога не взимай страна срещу член от фамилията. Никога!” И гледа да е строг и справедлив в разпределението на баницата. Да не остане роднина без парче.
Шуреят на Карадайъ Невредин Кючюк редовно печели обществени поръчки на община Борино. Фирмата му “Виденица 2004” е изпълнила договори за над 3.5 млн. лв.
Друга част от обществените поръчки в региона се печели от фирмата на брата на Карадайъ – Ахмед. Неговата фирма “Комерс-Борино” е спечелила поръчки за 1.3 млн. лв., разкрива разследване срещу него.
„Чала тур“ ЕООД печели 244 530 лв. с проект за изграждане на вилно селище за селски туризъм в местността „Подмолата“ в село Чала. Фирмата е еднолична собственост на Невредин Кючюк, показва справка в Търговския регистър. Той е брат на съпругата на Карадайъ – Джеврие.
„Чала инвест“ ООД печели 391 160 лв. за изграждане на къща за гости за селски туризъм в село Чала. Дружеството е собственост на Затие Караахмед (670 лв.) и Димитър Бойкинов (330 лв.), показва справка в Търговския регистър. Затие Караахмед е сестра на съпругата на Карадайъ – Джеврие. Освен това Затие Караахмед е и съпруга на кмета на общината Мустафа Караахмед. Просто малко е селото, всички там са роднини.
„Трока“ ЕООД печели проект за 128 290 лв.за изграждане на къща за гости в местността „Кастръкли“ в село Борино. Фирмата е еднолична собственост на Гюлтен Кючюк, показва справка в Търговския регистър. Гюлтен Кючюк е съпруга на Невредин Кючюк, който е брат на съпругата на Карадайъ.
„Извора Инвест“ ЕООД печели проект за 281 321 лв. за преустройство на къща за гости и покупка на транспортни средства. Същата фирма има още един проект за 38 968 лв. за благоустрояване и озеленяване на къща за гости и закупуване на средства за неземеделска дейност.
„Извора Инвест“ е собственост на Джамиле Ахмедова, но се управлява от Затие Караахмед. За да не бъде толкова очевидна концентрацията на европроекти в едни и същи лица, фирмите първоначално са оформени на подставени лица, но впоследствие са придобити от Затие Караахмед, Невредин Кючюк и жена му Гюлтен Кючюк, показва Търговският регистър. Изследването на имотните сделки потвърждава, че още от самото начало зад тези проекти са стояли роднините на Карадайъ, твърди разследващ сайт.
Майката на лидера на ДПС – Айше Карадайъ, пък печели пари по предприсъединителната програма САПАРД за семейния хотел „Аркадия“, който се управлява от брата на Карадайъ – Ахмед.
Всички къщи са оформени в един комплекс, който се предлага в интернет като „Вили Чала“. Даденият телефон за контакти е на сестрата на жената на Карадайъ и съпруга на кмета Зетие. Цените за ползване са по договаряне.
Финансирането на обекти на свързани лица е забранено по правилата на ПРСР, защото идеята на програмата е да подпомага малкия местен бизнес, а не роднините на политици, които да изграждат туристически комплекси.
Музамер Ахмедов е шурей на Ахмед Карадайъ. Той е назначен за зам.-кмет на община Борино с ресор „стихийни бедствия“.
Според последния публикуван списък на Държавен фонд „Земеделие“ още четири проекта за къщи за гости са финансирани в община Борино за програмния период 2007 – 2013 г.
„Тим Борино“ ЕООД печели проект за 391 160 лв. за строително-монтажни работи и обзавеждане на къщи за гости в местност „Кастракли“ в землище село Борино. Фирмата е собственост на общинския съветник от ГЕРБ Джамал Реджепов Асанов.
Местният бизнесмен и концесионер на ловни стопанства Стефан Даскалов пък е обновил ловния си дом с евросредства под прикритието на къща за гости на фирмата на дъщеря си.
Най-вероятно става въпрос за фирма „Феркад“ ООД, която печели 391 160 лв. за семеен хотел в местност „Водна кула“ в землището на село Борино. Фирмата е собственост на Мирела Стефанова Даскалова.
Последният проект, спечелен за къща за гости в община Борино по ПРСР 2007 – 2013 г., според списъка на ДФЗ, е на „Акрима Инвест“ за 371 182 лв. Той е за изграждане на туристическа база „Балабанци“ в село Ягодина, община Борино. Фирмата е собственост на Александър Стоянов Велков и Росен Асенов Терзиев, показва справка в Търговския регистър.
Всички тези разкрития не водят до никакви последици за Карадайъ. Даже когато е вече лидер на партията това по никакъв начин не пречи на бизнеса му. Ако трябва пак да се цитира Дон Корлеоне – нещо лично, просто бизнес.
Карадайъ на турски означава „черен чичо“. Вероятно при последното преименуване той е заимствал тази фамилия от старото име на Борино – Кара буля – черната вдовица. Според легендата тя дошла в землището на Борино заедно с четиримата си синове от близкото село Гьоврен. Тук братята се оженили и се разселили, създавайки четирите махали в селото. Майката на Карадайъ е вдовица, баща му загива при нелепа катастрофа.
Сега Чичо, което се превежда на италиански и като Дон, владее с фамилията си цялото село с четирите му махали. Преуспяващ бизнес и успешна политическа кариера. Но, като във филма, донът в един момент остава без политическата си подкрепа и младите вълци започват да ръфат от всички страни бизнеса му.
Ще се окаже, че май не всичко в него е наред. Ще се появят предатели във фамилията.
И донът през почти през сълзи ще каже: точно когато си мислех, че съм се измъкнал, те отново ме издърпват вътре.
Идват новите времена. Дон Чичо, защо кашляш?
P.S. Големият скандал около „Къщи за тъщи” започна през 2016 г. с къщата на тъщата на Янаки Червеняков, заемал различни постове от експерт до директор на дирекция в Държавен Фонд Земеделие (ДФЗ). Скандалът избухва с нова сила през пролетта на 2019 г. покрай къщата за гости с минерален басейн на зам.-министър на икономиката Александър Манолев. Тук предлагаме обобщена информация за героите на скандала „Къщи за тъщи” и връзки към фирмите и проектите финансирани с евросредства специално в Борино:
Мустафа Карадайъ
Председател на ДПС и депутат
Свързан е с 5 къщи за гости, половината от всички в родното му с. Борино. Къщите са фирми на балдъзата му, на шуреят му и на майка му. Общо са получили над 1 милион лв. евросубсидии, съответно: 391 160 лв.; 281 321 лв.; 244 530 лв.; 128 290 лв. и 38 968 лв. Фирми на брат му и на шуреят му с обществени поръчки за 1,3 млн. лв. и 3,5 млн. лв.
Мустафа Караахмед
Кмет на с. Борино (ДПС)
Фирмата на жена му „Извора Инвест” ЕООД е получила 281 321 лв. и 38 968 лв. евросубсидии по 2 проекта за къща за гости в с. Борино. Жена му е сестра на жената на Мустафа Карадайъ.
Стефан Даскалов
Концесионер ловни стопанства
Обновил е ловният си дом с 391 160 лв. евросубсидия под прикритието на къща за гости в с. Борино. Къщата е собственост на „Феркад” ЕООД на дъщеря му. ДФЗ налага пълна 100% санкция.
Златна кокошка е това Борино, златна….с още по златни „яйца“.
Очаквайте продължение по темата как община Борино успя да реализира вече 4 от общо 5 одобрени проекта на стойност 6 мил.лв. от националния бюджет за 2024г. При положение, че повече от общините все още не са започнали, тъй като няма пълно финансиране, а само частично.
Be the first to leave a review.