Егейско море- ябълката на раздора между Гърция и Турция
Ще стане ли някога „Море на мира“ или ще си остане „Море на раздора“?
Егейско море е регион на Средиземно море, разположен между Гърция и Турция, известен със своята богата история, зашеметяващи острови и културно значение. От години обаче напрежението между нашите две съседки за енергийните ресурси, изключителната икономическа зона и континенталния шелф не стихва.
Бяло море или Егейско море (изписване преди 1945 година Бѣло море, на гръцки: Αιγαίο Πέλαγος, Егео Пелагос, на турски: Ege Denizi, Еге Денизи) е полузатворено море, част от Средиземно море, разположено на мястото на суша, потънала в края на плиоцена между Балканския полуостров, Мала Азия и остров Крит. Свързано е с Мраморно море чрез протока Дарданели. Обща дължина – около 610 километра, ширина – до 300, а площта се равнява на 240 000 кв. км. Бреговете на Бяло море са силно разчленени и са образували редица заливи, полуострови и острови, както и малки вътрешни морета.
Най-значимите полуострови, вдаващи се в морето, са Акте, Атика, Магнисия, Халкидически, Галиполски (на Балканския полуостров); Чешме и Режадие (в Мала Азия). Арголическият, Сароническият и Волоският залив са в областта на Средна Гърция, а Халкидическият полуостров е заобиколен от Солунския и Струмския залив, като неговите собствени полуострови оформят още 2 дълбоки залива – Касандра и Сингитикос.
По на изток е Сароският залив, а на малоазийското крайбрежие са оформени Едремит, Измирски, Кушада, Мандалия и Гьоква. Южната част на Бяло море, край Крит, е известна като Критско море, а северната, между Халкидическия и Галиполския полуостров – като Бяло море. Бяло море е характерно с множеството си острови. Изчисляват се на 1415, от които само 20 не принадлежат на Гърция.
Главни пристанища са Пирея, Солун, Измир. Между островите има множество морски и фериботни връзки. През морето преминават всички морски линии за Русия, България и другите страни от Черноморския регион.
Гърция и Турция и спора за общата си морска граница
Двете съседни страни, които са съюзници в НАТО, но исторически противници, имат дългогодишни противоречия по въпроси като континенталния шелф, енергийните ресурси, миграцията, полетите над Егейско море и етнически разделения остров Кипър.
В началото на този месец, Гърция и Турция отново не постигнаха съгласие по спора за общата си морска граница, но ще продължат диалога. Това обявиха министрите на външните работи на двете страни, след като разговаряха в Атина.
Гърция и Турция, съюзници в НАТО, но исторически врагове, отдавна са в противоречие по теми относно това, къде започват и свършват континенталните им шелфове, границите на изключителната икономическа зона, енергийните ресурси, миграцията, полетите над Егейско море и Кипър, частично окупирана от Турция.
След години напрежение, през декември миналата година по време на историческо посещение в Атина на турския президент Реджеп Ердоган двете страни се споразумяха за пътна карта за възстановяването на отношенията.
На 8 ноември т.г., в Атина гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис и турският му колега Хакан Фидан се опитаха да договорят първоначално подход по трудния и ключов въпрос за демаркация на морските граници. Но позициите им все още се различават и въпросът ще бъде обсъден отново на бъдеща среща, заяви Герапетритис.
Той допълнил:
„Не твърдя, че благодарение на диалога, който развихме, проблемите в отношенията между двете страни бяха решени с магическа пръчка. През последната година наистина имаше трудни моменти, но във всички случаи имаше пряка комуникация, която предотвратяваше ескалация“.
Турция признава положителната динамика в отношенията, но казва, че трябва да се поставят на масата повече въпроси.
Външният министър Хакан Фидан подчертал:
„Факт е, че имаме различие във възгледите си за Егейско море. Трябва да действаме реалистично и да поставим правилна диагноза на нашите проблеми. В Егейско море има много въпроси, свързани помежду си, по които трябва да работим и да търсим“.
Все още няма обща основа за разрешаване на спора между Гърция и Турция за изключителната икономическа зона и континенталния шелф в Егейско море и Източното Средиземноморие. Това заяви днес и гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис, визирайки срещата на двамата външни министри.
Турция и Гърция ще продължат разговорите в началото на следващия месец (на 2-ри и 3-ти декември) отново в Атина, както и в началото на следващата година.
Богатствата на Егейско море
Наред както с енергийните ресурси и с изключителната икономическа зона с които разполага морето, на дъното му са открити и множество доказателства, че морето е археологическо находище.
Припомняме, че през 2016г. останки от 45 кораба, някои от които от Древността, бяха открити край гръцките острови Фурни в Егейско море.
Архипелагът е едно от най-богатите подводни археологически находища в Средиземно море. Досега през настоящата година край островите бяха открити 23 потънали кораба – повече, отколкото 22-те находки за цялата 2015 година, сред които имаше и плавателни съдове от римската епоха и от епохата на древните елини.
Според информацията на гръцкото Министерство на културата сред най-интересните открития от 2016 г. се нареждат два търговски кораба от римската епоха, като единият е дошъл в архипелага от Черно море, а другият е транспортирал стоки от римските колонии в Северна Африка.Освен корабни останки, подводните богатства на Фурни включват и стотици керамични обекти – свидетелство, че архипелагът е изпълнявал функцията на търговски кръстопът в Егейско море.
Промените и бъдещето в цялата флора и фауна в Егейско и Йонийско море в Гърция
Заради рекордно високите температури на морската вода в Гърция, това лято почти са изчезнали дори и мидите в морето. Според научно проучване топлата вода води до промени в цялата флора и фауна в Егейско и Йонийско море в Гърция.
Това лято в Гърция са отбелязани най-високите температури на морската вода за последните 40 години.
Това показва проучване на специалисти от Егейския университет.
Високата температура на водата е не само на повърхността, но и на голяма дълбочина, което променя флората и фауната в Егейско и Йонийско море, а това може да е катастрофално за бъдещето им.
Be the first to leave a review.