Соколът – най-бързата птица на планетата
Как се отглежда, разказва Анани Любенов
Соколът скитник е най-бързото животно на планетата, развива над 400 км/ч при пикиране. В ноздрите му има специални коносовидни спирали, които не позволяват на въздуха да навлезе в главата, защото в противен случай тя би експлодирала.
Това е и една от най-използваните птици в соколарството.
„Това е традиция на над 4000 години. Ние по никакъв начин не ги лишаваме от свободата им, дори напротив. Лишаваме ги от стрес, глад, огромната конкуренция. Една хищна птица много трудно минава 10 години в природата, докато при соколари като мен такава птица живее над 30 години“, каза председателят на Българския соколарски съюз Анани Любенов за рубриката „Професионалистите“ в неделното издание на „България сутрин“.
Всички птици при него са с документи за защитени видове.
„Те са с пръстени и чипове, водят се на отчет. Това, което различава работата на соколаря и соколарството, е, че хищната птица сама избира дали да се върне при теб, когато я пуснеш да лети. Хищната птица не позволява и не толерира грубо отношение. Ако сгрешиш, дори да я гледаш 10-20 години, тя може да не се върне при теб. Има базови неща, които са нормални за работата с птици, но всяка една от тях е индивидуална, както при хората“, обясни Любенов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той е категоричен, че проба-грешка е най-голямата грешка в соколарството.
Соколите имат нужда от огромни грижи
За тях се изработват и специални качулки, които са индивидуални за всяка птица.
България и Румъния са последните две страни в света, където ловът с хищни птици е забранен.
„В цял свят, за да имаш такава хищна птица, ти трябва да имаш лиценз за соколар, трябва да си минал обучение. За щастие, няма птица, която да съм пуснал и да не се е върнала при мен“, поясни Анани Любенов.
Инна Ангелова
Гледайте целия разговор във видеото.
Прочети още на: https://www.dnes.bg/mish-mash/2024/11/24/sokolyt-nai-byrzata-ptica-na-planetata.628125
Be the first to leave a review.