След това, порочният кръг отново се задейства.. Отлични оценки, големия град, университета и изненадата, че масово вече не знаем, кои са Белчо и Сивушка, не знаем, кой е написал романа „Под Игото“…

Как така отличник на село и като дойде в града или университета – неграмотник?

Тя е млада, красива, знае езици. Продукт на новото поколение. Някакво профи в своята си дейност… Габриел Николова е нейното име.

Знае, че любимата напитка на брадясалите, беззъби, вмирисани британски моряци навремето е била грог-ром с вода, и от там идва изразът „гроги“, тоест скапан от умора.

Тя обаче не знае за Белчо и Сивушка. Що за персонажи и къде са били: На кръстопът; Под игото; На браздата…

Зайци били!!!

Няма го Боне Крайненецът да я подкани с думите: Хайде, Сивушке (б.р. в случая участничката), хайде, слабушке, хайде, миличка… Уви… Тук малко от Елин Пелин, да ни прощава. Това е щипка сол и от нас.

И иска жокер 50 на 50 в „Стани богат“.

А въпросът е за 200 лева, демек втори.

Работата направо си е: Белчо и Сивушка са британски моряци, пияни от грог и са се сгрогили…

Напрежението на стола сигурно наистина е огромно,  и човек може би се колебае за всичко, но има въпроси, които и насън да те бутнат, трябва да ги знаеш и  Белчо и Сивушка е точно такъв.

Не знам какво правят в училище сега, но по „наше време“ се  четоха  и обсъждаха в час произведенията. Колко сме се просълзявали за горката Сивушка….

Да, човек не може да разбира и да се интересува от всичко, но има един минимум обща култура, който трябва да бъде покрит.

Напомняме, че темата разпали люти скандали в социалните мрежи. Открояващ се скандал направи и Линко Айвазов от Сатовча, който написа следното:

“Какъв Белчо, каква Сивушка? В Сатовча учителка по БЕЛ не знаеше, кой е написал романа Под Игото. Друга по история не знаеше , кога се е освободила България??? Такива училища са за закриване.”, ами съдейки по информация на запознати , господина е прав.

Повод за тази статия, са именно думите на Айвазов, както и една тема, за която от години упорито се мълчи.

Как така отличник на село и като дойде в града или университета – неграмотник?

Как ли? Масова практика от години именно в малките населени села и градове, е да се пишат отлични оценки на учениците на база…дете на сестра ми, на братовчедка ми, на мен  самия/самата.

Децата завършват средното си образование с пълно отличие, отиват в по-големия град и записват висше в мечтания университет, специалност „Педагогика“, видиш ли.

Като  основната цел на тази специалност, е да се подготвят висококвалифицирани специалисти с висше образование за нуждите на съвременното училище и общество. Завършилите специалност „Педагогика“ с образователно-квалификационна степен „бакалавър“ могат да извършват основни педагогически дейности във всички видове учебно-възпитателни заведения в Република България: учителска, възпитателна, преподавателска, организационно-управленска.

Това и се случва…Връща се и родното си селце като квалифициран учител  и хоп изненада, не знае кой е написал романа „Под Игото“, не знае, както се изказа  и г-н Айвазов „учителка по история не знаеше, кога се е освободила България“, а ние бихме добавили и учител по български език и литература, който въпреки студентските си години прекарани в големия град и високото си образование, не знае, че думата „вейкя“ е диалектна форма на  думата „вече“.

След това, порочният кръг отново се задейства.. Отлични оценки, големия град, университета и изненадата, че масово вече не знаем, кои са Белчо и Сивушка, не знаем, кой е написал романа „Под Игото“…

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search