Иконом Георги Касапинов от Банско разказва за смяната на кръста

След като новият кръст на камбанарията грейна отново над града ни, екипът ни реши да се срещне с Иконом Георги Касапинов, който да ни разкаже всичко за подмяната му, дарителите, историята…, пише Банско днес.

Представяме ви разказът без корекции:

„Преди 3 години се качихме на камбанарията за да подменим счупени керамиди и установихме плачевното състояние на дървеният кръст. За това се наложи неговата неотложна подмяна. Всичко беше съгласувано с Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим и с председателя на храма – иконом Янко Русков и след като получхме благословение, трябваше да открием пододящо дърво от черна мура, за изработването на новият кръст.

Есентта на 2014 година заедно с Михаил Кадев, Александър Цигорийн, Костадин Петаков, Христо Драгов, Георги и Сашо Атанасови, успяхме да открием една паднала черна мура над хижа Бъндерица. От дървото беше останало около 5 метра, от което беловината беше изгнила и стоеше само сърцевината с размер 1.20 м.

С разрешение на парк Пирин и неговия директор Росен Баненски дървото беше отрязано и свалено на хижа Бъндерица, откъдето Николай Вишанин със своя камион го пренесе в цеха на Костадин Захов /Бакалов/ и Кирил Юнчов , където беше разбичен.

След 3 години през 2017 година, след като получихме разрешение от паметниците на културата, един инцидент ни накара незабавно да пристъпим към подмяната на кръста. Именно един от орнаментите на стария кръст падна в много голяма близост до един английски турист. И може би намесата на Бог недопусна нежелан фатален край за туриста.

Страрият кръст бе на 167 години. Частична реставрация е имало някъде 70-те години, като са подменяни декоративните елементи-стрелките и топчетата. При изработката на новият кръст, чрез изледване на годишните кръгове бе установено, че самото дърво е на 700 години . Това е радостно, защото дървото е било поникнало преди България да падне под турско робство.

Известени бяха Митрополит Серафим и председатела на храма – иконом Янко Русков и след тяхното разрешение се започна демонтажа на стария кръст.

На 11 септември беше монтирано скелето, а на 21ви, беше качено на покрива с крана на Витали Золоторьов от село Баня.

Подмяната на кръста бе реализирана от доброволци. Ето и техните имена:

Михаил Кадев
Иван Асев
Иван Костадинов Загорчин
Никола Костадинов Златев
Живко Кърпачев
Свещеник Георги Николов Хаджигеоргиев
Александър Венциславов Цигорийн
Петър Михаилов Клечаров
Георги Михаилов Даутев
Георги Лазаров Пицин
Георги Методиев Юнчов
Костадин Иванов Скабрин
Иван геогиев Ковачев
Георги Димитров Малчов
Иво Лалев
Братята Радослав и Георги Сарафови
Братята Борис и Благовест Лазарови
Христо Иванов Калайджиев
Иван Димитров Драдалов /тенекеджията/
Благодарности и на дарителите:

Александрър Иванов Мацурев
Сашо Младенов Въчков
Пенчо Глушков
Иван Драгосинов и други
Да ви разкажа и малко подробности.

Най – напред трябваше призмите, които бяха с размери 0.40 х 0.40 х 3.00 метра да придобият цилиндрична форма и това стана при Иво Лалев и Георги Малчов, които имат цех за изработване на дървени къщи. Те извършиха тази операция безвъзмездно. Стругованите елементи бяха изработени от Петър Михаилов Клечаров. Всички метални свръзки бяха изработени от Братята Георги и Радослав Сарафови също безвъзмездно

Наложи се също така да бъдат използвани и четири болта от нераждаема стомана, които бяха изработени в телефония завод със съдействието на Райна Икономова.

Талпите, които бяха нужни за скелето бяха разбичени от братята Благовест и Борис Лазарови безвъзмездно. Новият кръст е изработен от мен – иконом Георги Касапинов. Ламперията за покрива също. Козелците за покрива са дарени и изработени от Христо Иванов Калайджиев . Необходимите скосявания и вдълбявания от Георги Методиев Юнчов.

Освен подмяната на кръста се инпрегнира и останалата дървена част с два слоя импрегнант.

Челните дъски и первазите бяха изработени от Иван Георгиев Ковачев.

Спазени са всички размери и окраси от стария кръст.

Скелето беше демонтирано на 18 номеври 2018 година.

Благодарим на Бога, че ни даде здраве и сили, за да възобновим отново красивите дела на нашите предшественици.

Стилизирания кръст наподобява планински еделваис които се намира единствено в Банския дял.“

Подобни събития случващи се в нашият град ни карат да сме горди не само с неговата история, но и с неговото настояще!

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search