Досега по делото е изискан пълният стенографски протокол от заседанието на ОбС – Благоевград от 29.12.2023 г., касаещо Решение №32, както и Правилника за дейността и организацията, и назначена  съдебно-икономическа експертиза, която от вчера набъбна на 900 лв.

Ще има ли пауза във високата такса смет в Благоевград? Дело и експертиза за 900лв.

Съдът ще установява обосновано ли е повишението на такса смет в Благоевград с експертиза за 900лв.

Съдебно-икономическа експертиза ще установи обосновано ли е повишаването на таксата за битови отпадъци за жителите на Благоевград, която бе вдигната на 2,5 промила с решение на ОбС – Благоевград на 29 декември 2023 г. Експертизата е възложена на вещото лице Соня Тахова на делото в Административен съд – Благоевград, в което се оспорва решението на местните старейшини.

Първоначално зад жалбата застанаха бизнесдамата Първолета Евтимова, известната в миналото протестърка Людмила Манова, Надежда Войнова-Басмаджиева и Антония Димитрова, но впоследствие към тях се присъединиха още 10 благоевградчани.

Сред тях е и адвокат Георги Чорбаджийски, който освен жалбоподател, представлява Първолета Евтимова на делото. От нейно име на вчерашното заседание той поиска да бъдат включени допълнителни въпроси към вещото лице относно изготвянето на план-сметката за разходите по дейностите за събиране, извозване и обезвреждане в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в населените места на територията на община Благоевград за 2024 г.

Искането бе подкрепено от адвокат Асен Вакареев, ангажиран от жалбоподателката Антония Димитрова. Адвокатът на ОбС – Благоевград Теодор Тошев възрази и заяви, че е неоснователно. Тричленният съдебен състав, председателстван от Саша Алексова, обаче допусна допълнителните въпроси към експертизата, което ще струва 500 лв. Тази сума трябва да бъде преведена от бизнесдамата Първолета Евтимова, която преди това вече бе внесла депозит от 400 лв. за работата на вещото лице Соня Тахова.

Вчера стана ясно, че вещото лице е провело една среща с началника на финансовия отдел на общината и ще й трябва още време, за да изготви експертното заключение. Решението на ОбС – Благоевград бе атакувано в съда през февруари 2024 г. от  жалбоподателите като немотивирано и незаконосъобразно с различни доводи.

Един от тях е, че не е спазен срокът за обществена консултация на проекта на наредбата, който е 30-дневен, а в случая са предоставени 14 дни на заинтересованите лица за становища и възражения. По-краткият срок е обоснован като изключение, но под изключителни случаи се разбират най-вече форсмажорни обстоятелства, като природни бедствия, аварии, война, терористичен акт и др. Освен това заинтересованите страни не са били уведомени за проекта публично, чрез средствата за масово осведомяване или по друг подходящ начин, което е съществено процесуално нарушение по чл. 66 и чл. 69 АПК, което ограничава правото им на участие.

Другият аргумент е, че решението на Общински съвет – Благоевград, с което е определена такса за битови отпадъци за предприятия и граждани в размер на 2,5 промила, е немотивирано, тъй като липсва обосновка за увеличението и методът, по който се формира. В случая е била определена върху облагаема основа – данъчна оценка, а законът въвежда като основно правило да се формира според количеството на битовите отпадъци.

В жалбата се поставят въпроси относно несъбраните средства и задължения за такса битови отпадъци в периода 2019-2022 г. и предприетите действия от общината за повишаване на събираемостта, както и  за това колко средства са събрани от санкции и глоби за последните години от нарушители за неправомерно изхвърляне на отпадъци, колко са приходите от предадените отпадъци за рециклиране и др.

Другият важен въпрос е какви дейности планира да предприеме община Благоевград, така че от 1 януари 2025 г. физическите и юридическите лица на територията на общината да могат да избират дали да заплащат такса битови отпадъци на данъчна оценка на имота, или на база количество генериран отпадък и заложени ли са средства за тази цел.

Първото заседание по делото се проведе чак на 17 май, тъй като преди това съдия Саша Алексова бе прекратила делото в частта, в която се оспорва Решение №31 от заседанието на Общински съвет на 29.12.023 г. за одобряване на план-сметка за дейностите по чл. 66 от Закона за местните данъци и такси като недопустимо и се изчакваше произнасяне и от ВАС.

Определението обаче не бе обжалвано и предмет на делото остава само Решение №32 на ОбС – Благоевград, към което бе присъединена благоевградчанката Антония Димитрова, която бе депозирала самостоятелно жалба, а впоследствие и още 10 други жалбоподатели от Благоевград, които имат правен интерес от решението за повишената такса за битови отпадъци.

Досега по делото е изискан пълният стенографски протокол от заседанието на ОбС – Благоевград от 29.12.2023 г., касаещо Решение №32, както и Правилника за дейността и организацията, и назначена  съдебно-икономическа експертиза, която от вчера набъбна на 900 лв.

Тримата съдии Иван Петков, Саша Алексова и Тодор Тодоров гледат делото за такса „смет“. Адвоките Георги Чорбаджийски и Асен Вакареев представляват 14 жалбоподатели на делото Адвокат Теодор Тошев се явява от името на ОбС – Благоевград.  Делото бе отложено за 17 януари. На същата дата е насрочено и делото на благоевградчанката Антония Димитрова, която отделно оспорва и повишените местни данъци за имотите, което бе прието на същата сесия на 29.12.2023 г. в Решение №33 на ОбС – Благоевград.

Припомняме, че предложението за повишаване на местните данъци и такси бе направено от кмета Методи Байкушев и бе прокарано на последната сесия за 2023 г. с гласовете на 25-има съветници. Те решиха такса смет да се вдигне от 2,1 на 2,5 промила, данък сгради да се увеличи от 1,9 на 2,5 промила върху данъчната оценка, а данъкът за придобито имущество да скочи от 2,4 на 3 процента от оценката на прехвърленото имущество.

Друг важен въпрос е какви дейности планира да предприеме община Благоевград, така че от 1 януари 2025 г. физическите и юридическите лица на територията на общината да могат да избират дали да заплащат такса битови отпадъци на данъчна оценка на имота, или на база количество генериран отпадък, и заложени ли са средства за тази цел.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search