Тотопунктовете в София станаха коптори, ползват се за складове и сергии
Пунктовете на Българския спортен тотализатор се пре-върнали буквално в кочини, ползват се като складове и сергии, става ясно от снимките на наши читатели. Дотам ли го докараха? Да се продават вместо фишове и джакпоти, вестници и зарзавати. Къде отиват всъщност парите?
През март т.г. тотото ударно пусна обществени поръчки за над 20 млн. лв.
През месец март, в последните дни на кабинета, ръководството на Българския спортен тотализатор ударно пускал обществени поръчки за милиони, съобщиха тогава наши източници. В тотото като за последно са се заели да разпределят над 20 млн. лв., което, според запознати, още тогава, даде повод за сериозни съмнения за масивни финансови злоупотреби.
Припомняме, че шефът Георги Тарлеков е бил финансов директор на фирма от обръча на босовете от СИК Красимир и Николай Маринови – Маргините. Става дума за дружество, което се занимава в бутилиране на минерална вода, откъдето е бил уволнен за плетене на схеми зад гърба на собствениците.
Настоящото ръководство на Спорт Тото стартирал обществена поръчка за услуги, по които вече съществува действащ договор (март 2023 г), който изтича през април 2025 година.
Последователността от нарушения, политически назначения и поредица от действия, насочени към значително увеличаване на разходите без видима необходимост, отново извежда на преден план въпроса за прозрачността и законността на процедурите в Българския спортен тотализатор, коментират източниците ни.
Особено тревожен е фактът, че на 11 март 2024 г., БСТ е обявил обществена поръчка за „Отпечатване и доставка на удостоверителни знаци за участие в моментни лотарийни игри“, въпреки наличието на договор за същата услуга, започнала през 2023 със срок до 24 април 2025 година.
Тази излишна и предсрочна поръчка, на значително по-висока цена от текущия договор, породи сериозни въпроси за ефикасността и моралните принципи на ръководството в лицето на тогавашния министъра на спорта в оставка, неговият заместник и директора на Тотализатора. В този контекст, такива действия представляват не само финансова несъстоятелност, но и потенциално незаконно облагодетелстване на отделни лица или групи.
Този случай подчертава належаща необходимост от прозрачност, отчетност и строго спазване на законите и етичните стандарти в управлението на обществени средства, особено в контекста на институции, управляващи значителни финансови ресурси като Българския спортен тотализатор.
През февруари пък, месец по-рано от въпросните ударни поръчки, Тотото подпомогнало с близо 100 млн. лв. спорта и културата за година
През февруари, четири години, след като стана монополист над лотарията, Българският спортен тотализатор (БСТ) отчете внушителните 97 235 074 лева, с които е подпомогнало спорта и културата през 2023 година. До тогава от тотото нямаха навика да правят публични отчети за дейността си. Както е известно, приходите съставляват част от бюджета на Министерство на младежта и спорта (ММС), което ги разпределя целево.
„Рекордното финансиране в подкрепа на тези две изключително важни обществени сфери бе постигнато благодарение на стабилния растеж в дейността на държавния хазартен оператор и увеличените приходи от игрите на Спорт Тото и Държавната лотария. Както е известно, съвсем наскоро Министерството на младежта и спорта отчете и ръст на сумите за подпомагане на подготовката на федерациите по олимпийски и неолимпийски спортове“, посочиха тогава от БСТ.
Е как тогава, хем обществени поръчки, хем подпомагане със 100млн., а тотопунктовете, са превърнати в будки за вестници и складове за зарзавати?
Be the first to leave a review.