Бюрократичния кръг от абсурди и корупция на община Смолян в родопското село Славейно

Инвеститор иска да превърне старото училище в смолянското село Славейно в център за самобитна дейност. На заседание, провело се на 31.10 , Общински съвет – Смолян дал съгласие за откриване на публично оповестен конкурс за отдаване под наем на общински имот – сграда старо училище в родопското село със застроена площ 150 кв.м. на 3 етажа, предадоха източници.

Входирано е инвестиционно намерение, сградата да бъде наета от сдружение, което проявява интерес да я превърне в център за самобитна дейност. Идеята е в неизползваемото училище да се организират концерти, семинари и курсове свързани с историческото културно и етнографско минало на с. Славейно. Ще се организират постоянни и временни изложби на картини, фотоси, скулптури и гоблени и др. произведения на изкуството и занаятите на гостуващи и местни творци. В своето писмо сдружението посочвало, че ще организира лагер школи за способни ученици през периода на учебните ваканции.

Сградата на училището в Славейно ще се отдаде под наем заради невъзможността на община Смолян да поддържа обекта, като минималната наемна годишна цена предложена от участниците в конкурса не може да бъде по-ниска от 360,00 лева без ДДС. Кандидатите трябва да представят Количествено стойностна сметка за основен ремонт на сградата включващ – ремонт на вътрешна част – демонтаж на гредоред, дюшеме, поставяне на нова дограма, подмяна на ел. захранване, грундиране, боядисване на стойност 25 000 лева без ДДС, както и да посочат срокът за изпълнение.

Ами абсурдно е!

Нека припомним, че в Славейно е имало Оздравително средно общообразователно училище „Професор д-р Константин Чилов„, с обучение от 1-ви до 12-ти клас. В училището имало обособени професионални паралелки за които кандидатствали ученици, преболедували от ревматизъмсърдечно-съдови заболявания, заболявания на кръвоносната система и опорно-двигателния апарат. Учениците получавали дипломи за средно образование и свидетелство за професионална квалификация. Всички ученици били на държавна издръжка – храна, пансион и лечение. Училището се намира в среда с благоприятни природоклиматични условия и екологично чиста природа. Социално-битовите условия били много добри. Всички стаи били с парно отопление. Училището разполагало с компютърна зала, свързана с интернет.

Но, през юли 2008г., училището е закрито.

След като през юли 2008 година е закрито Оздравителното учебно заведение в село Славейно и учениците със специални потребности били преместени в Петково, през 2011г. се ликвидира и това в село Петково. Община Смолян и държавата унищожили с лека ръка всички достижения на грижа към децата със заболявания, които били постигнати преди прехода и възможността те да завършат средно образование. Като оставили проблема единствено на плещите на родителите, които много често са социално слаби и  не са в състояние да осигурят обучение и здравна грижа за децата си.

През 2019г. училището и пансионът в село Славейно са отдадени за ползване от СУ „Св. Климент Охридски“. Покривите и на двете сгради били  в изключително лошо състояние. Община Смолян и университетът разбира се, нямали средства за ремонт, който по сегашни оценки би излязъл малко над 100 хиляди лева.

Година по-късно с тогавашния университетски ректор проф. Иван Илчев, който е историк, искали да направят гимназия за културно-историческо наследство към Историческия факултет. „Нещо като Класическата гимназия в София, но от Областната управа в Смолян, от Кметството, от Регионалния инспекторат категорично възразили, тъй като това щяло да лиши смолянските училища от ученици“, разказа тогава доц. Тепавичаров, според когото не се оценява „това, което се прави от университета за тоя център“.

„Преди години, когато университетският бюджет бил по-голям, инвестирали в смяна на дограми и отоплителна техника. Сега, ако не се оправят покривите, каквото и да се прави вътре, е безсмислено“, признава  още тогава доц. Тепавичаров.

Вариант останали единствено програми и проекти като „Наследство БГ“ – за центрове за върхови постижения, но и там удрят на камък. „Университетът трябваше да намери някой, който да съфинансира. Намери се такъв – Столичната община, тя даде четирите милиона лева, но само при условие, че всички строително-монтажни дейности са на територията на Столичната община“, поясни тогава Тепавичаров.

По друг проект за трансгранично сътрудничество, какъвто писали, се оказало, че въпреки че мястото се намира в границите на Община Смолян, понеже университетът не е в граничен район, не били допуснати изобщо до конкурса.

Това са действия, които имат трайно отражение и то крайно неблагоприятно върху историята и

живота на много хора не само от село Петково и село Славено, но и на целия родопски край. Селото има 170-годишна образователна традиция от турско време, а Оздравителното училище е с 60-годишна история.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search