30 000 са туристите посетили Асеновата крепост това лято. Четирите месеца от активния туристически сезон тази година са донесли приходи за около 196 200 лв.

Разследване в Топ Преса!Приходи за около 196 200 лв., а е пред разпад- Асенова крепост

30 000 са туристите  посетили Асеновата крепост това лято. Четирите месеца от активния туристически сезон тази година са донесли приходи за около 196 200 лв. За сравнение през 2023 г., за този период от време, финансовите приходи са за малко над 113 700 лв.

„Пътят до древния обект е такъв, какъвто е бил по времето на Цар Асен – от едната страна скали, а от другата – дълбока бездна.“, коментират посетители.

В реставрацията на древни обекти има две противоположни течения – една част от специалистите поддържат тезата, че възстановката трябва да се ограничава само до запазените части, тяхната консервация и съхранение за поколенията.

Други – като покойният директор на Националния исторически музей Божидар Димитров – са привърженици на почти пълното възстановяване, в най-добрия случай направено с оригинални или близки до оригиналните материали, като се следват предполагаемите обеми и форми.

Историческата наука и археологията са другите помощници на реставраторите. Средновековните постройки обикновено са били богато украсени и оцветени, но днес реставрацията им се ограничава предимно до основите на зидовете.

Един от по-големите проекти  за консервация и реставрация е именно на комплекс „Асенова крепост“ до Асеновград. Част от работата е по криптата на църквата „Св. Богородица Петричка“, в която днес могат да се видят само минимални намеси във външния вид.

При реставрацията е много важно да се изгради и подходящата инфраструктура за посетители на обектите, споделят експерти. В Асенова крепост е изградена алея, места за отдих, детски кът, паркинг. Обикновено проектите  обаче включват и мерки по експониране и социализация, заедно с туристически център, за да може общините да се възползват и финансово от историческите си обекти. Такъв в крепостта обаче няма.

Пример за напълно завършен проект е древният град Абритус до днешен Разград. След завършването на консервацията, реставрацията и експонирането му през 2014 г. потокът от туристи се е увеличил значително. От 2015 г. до 2020 г. броят на туристите, измерен чрез реализираните нощувки в областта, е нараснал общо с над 50%. Добавена стойност носи и новият музей „Абритус“, за който е цялостно преустроена бивша производствена сграда. Той е така конструиран, че посетителите буквално се потопят в ежедневието на древността, оръжията и битките.

Защо и как е оставен на произвола такъв обект като Асенова крепост, с такова национално значение, ще си остане сигурно загадка.

Цифрите от приходите от крепостта и коментарите на посетителите обаче, са красноречиви!

„Пътят до древния обект е такъв, какъвто е бил по времето на Цар Асен – от едната страна скали, а от другата – дълбока бездна.“, коментират посетители.

„Няма парапети, притеснявам се да не падна, но горе е красиво“, разказва 15-годишната Петрана, която е дошла със съучениците си от Сандански.

„По-малките ученици не могат да посетят крепостта, учителите се страхуват да ги доведат заради по-стръмния терен“, разказва екскурзоводът Анна Джаджева.

Не липсват и инциденти, породени от  липсващи предпазни парапети. Така преди години  при посещение на крепостта, малко дете пада и остава дълго време в кома.

 

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search