Проучване на Топ Преса!Положението в животновъдството е трагично – секторът загива! Буквално!
По данни за 20 години броят на преживните в България е намалял критично! Кризата в животновъдството се задълбочава, а броят на фермите и животните намалява с всяка година. Пазарът ни е залят с вносна стока, която убива родното производство, а цените за крайния потребител остават високи. И въпреки че потребителите предпочитат българското месо, то трудно се реализира, както на нашия, така и на външния пазар, а разликите в цената от фермата до магазина също е впечатляваща. Според аграрното ведомство, ако директните продажби станат факт ще плащаме с 20 на сто по-ниски цени, според фермерите обаче, основната причина и проблем са липса на финансиране и държавна подкрепа, липса на пасища и непрекъснатият внос. От ресорното ведомство твърдят, че работят за стимулиране на износа и за реализацията на нашия пазар, количествата обаче били малко.
Уж стратегическият план за развитието на земеделието и животновъдството, а секторът загива
Друг огромен проблем се оказал, стратегическият план за развитието на земеделието и селските райони в България в периода 2023 – 2027 г., който не е съобразен с целия земеделски сектор, оплакват се животновъдите. Нито едно от предложенията на животновъдите не са залегнали в новата стратегия, а достъпът им до субсидии е намален два пъти. В същото време секторът страда финансово от липсата на контрол върху вноса на земеделска продукция от Украйна. „Подреден по този начин планът е убийствен за целия земеделски сектор – за нас специално ще доведе до страшно много големи фалити в сектор животновъдство. Мерките, които се залагат в стратегическия план, не дават възможност на фермерите да получават повече или поне същите средства, които са получавали досега – те намаляват с минимум два пъти.“ , отчитат възмутени животновъдите.
„Бюджетът в сектор животновъдство е 63 млн. евро, а 106 млн. евро е бюджетът за консултантски услуги. Това нормално ли е? Казват ни, че това е наложено от Европейската комисия, но не е така. Държавниците на България трябва да се научат да искат и да представят пред ЕК това, което е необходимо за нас.“. Няма как субсидиите за българското земеделие да се изравнят с тези в съседните европейски държави, ако ЕК не е запозната с нуждите на страната, добавят още те.
Ако стратегическият план не бъде върнат за преразглеждане, фермерите ще трябва да кандидатстват по „наложените“ правила, които описват като „много сложни“. Животновъдите са направили над 30 предложения към плана, но нито едно от тях не е било прието – като да се преразгледат и запазят използвани и работещи до момента мерки, като тази за площите с висока природна стойност, подкрепа за местните породи животни.
България продължава да закъснява с борбата с кризите и „бяга зад проблемите“ за разлика от съседните ни държави, коментирал Бойко Синапов, председател на сдружението „Обединени български животновъди“. Той дал за пример миналогодишното забавяне в България на общата за целия ЕС мярка в подкрепа на земеделските производители, пострадали от ефектите на войната в Украйна – земеделците в съседните държави вече са усвоявали помощите, когато българските им колеги едва са започвали да кандидатстват за нея, което е довели до натрупване на задължения.
Няма регулации и контрол над вноса на различни продукти от Украйна в България като зърно, пчелен мед, мляко, добавил още Синапов.
„Трябва да направим правила, по които да се внасят тези неща. Държавата трябва да е основен барометър в това – това не се случва в никоя друга държава“.
Be the first to leave a review.