Патриарх Даниил: Нека се обогатяваме с добродетели и Божията благодат, а не със злато и сребро
Божията благодат, която Господ дава, струва много повече от всички богатства на този свят. Нека да използваме времето да се обогатяваме с непреходните Христови добродетели и с Божията благодат, а не със злато и сребро. Това каза в проповедта си българският патриарх Даниил, който отслужи света литургия на празника на Св. Димитър в едноименния катедрален храм във Видин.
Приятелството с Бога е по-драгоценно. Затова да стоим в истината, да изповядваме вярата си и в мирно време чрез добродетелен живот, а във време на изпитание с мъжество, ако дори се налага да пострадаме. Това струва повече от всичко, което човек може да придобие в този свят, отбеляза още патриарх Даниил.
Днес Денят на свети Димитър Солунски бе честван в цялата страна, а много църкви, носещи неговото име, отбелязаха храмовия си празник.
С литийно шествие започна празничният Димитровден във Велико Търново. Шествието с иконата на Св. Димитър Солунски и с участието на курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ тръгна от църквата „Успение Богородично“, премина по Владишкия мост и пристигна в храма музей „Свети Димитър“.
„Светът предлага своето, а Бог и божият народ вървят по вярата. Пред очите ни се извършват какви ли не злодеяния, но Бог ни оставя в неговата благодат и от нас зависи със света ли ще бъдем или с Господ. Нека благословията на св. Димитър да пребъде“, каза свещеноиконом Василий в Генерал Тошево.
Живот без Божията любов не е истински живот. Любовта е смисълът на живота и свети Димитър беше открил и опитал тази любов в Бога, каза отец Красимир по време на службата в Долна Митрополия и добави: А ние, хората, не бързаме да дадем отговор (на тази любов, бел. ред.), той е често уклончив и боязлив, защото ние се опитваме винаги да седим на два стола и при трудност, бягаме като мишки. Всъщност, бягаме и без трудност. Сещаме ли се поне сутрин и вечер, че Христос ни очаква за молитва? В неделя ни чака в храма, но ние сме в кафенето, или пък много искаме да отидем, но дъждът ни спира, каза още отец Красимир, след което пожела здраве и благоденствие на жителите на Долна Митрополия и на всички, които днес празнуват имен ден.
Свети Димитър, заедно със Свети Георги, е считан за покровител на Добруджа, затова в нашата благодарувана Доростолска епархия неговото име носят осем църкви. Това каза пред миряните в църквата „Свети великомъченик Димитрий Солунски“ в село Калипетрово протосингелът на Доростолската митрополия протопрезвитер Добри Чаков.
Всички ние, християните, сме призовани и трябва да търсим Бога именно и само чрез молитвата, защото когато разговаряме с Бог, ние разкриваме душата си пред него. Молим го, благодарим му, но в същото време ние, християните, трябва да имаме време да отваряме Словото Господне – Светата Библия, за да четем словата Господни, защото когато ги четем, Бог ни говори, а когато се молим – ние му говорим. Това каза в проповедта си пред миряните отец Любомир Мишков, който отслужи света литургия в храм „Св. Димитър Солунски“ в самоковското село Клисура.
„Бог ни гледа винаги където и да сме. Нека по молитвите на свети Димитър, Бог да ни дарува много здраве, радост, мир и благодат в домовете ни“, пожела отец Павел – архиерейски наместник в село Коларово в Петричка духовна околия.
„Свети Димитър правел това, защото познал Бога, обикнал го, приел го в сърцето си и с вяра и познавайки божията любов проявял също и той такава любов към онези свои братя и сестри, които имали нужда и знаел, че това е истинния път към духовни успехи, духовно съвършенство и наследяване на вечните блага“, каза Велбъджският епископ Исаак на службата в Кюстендил.
Предавайте на децата, разказвайте за светеца, за да може детската душа да не остане в мрак, призова в търговищкото село Ловец отец Бисер Христов.
Няма нищо по-страшно в този живот от смъртта. Тя е било особено страшна за човеците в старозаветните времена. Когато обаче се изпълнил благият Божи промисъл и се въплъти Исус Христос, когато беше несправедливо съден, разпнат и убит, когато умря и бе погребан и възкръсна заради нас, човеците – от тоя миг насетне смъртта не е това, което е била. Ако за Стария завет тя е била най-страшното нещо, то за повярвалите в Христа, смъртта е придобивка. С тези думи Пловдивският митрополит Николай се обърна към миряните, дошли в средновековната църква „Св. Димитър“ в с. Паталеница, която днес чества храмовия си празник.
„Светата православна църква ни учи, че в живота на всеки човек има два живота – първият е животът, който живеем тук, на земята и който свършва с нашата физическа смърт. Тогава започва и нашият втори живот – живот при Бога, живот който е вечен, живот който можем да прекараме в райско блаженство или адско осъждане“, каза архимандрит Дамян на службата в храма „Свети Димитър“ в стария град Пловдив.
Архиерейският наместник на радомирска духовна околия – свещеноиконом Александър Стоев, след служението се обърна към събралите се в черквата с думите: „Множество чудеса са ставали и сега стават пред мощите на Св. Димитър“.
„Пожелавам на всички именници с гордост да носят неговото име. Така както на Димитровден се променя времето, така и те да се променят към доброто, красивото, достойното, полезното“, каза отец Ангел Кочев в петричкото село Ръждак.
В Деня на св. Димитър в Сливен празнуваме двоен празник – на катедралния храм и на богоспасяемия град, каза в словото си митрополит Арсений.
„Боже Великославни, който правиш безброй чудеса. Дойди сега, Владико, при рабите си, които ти се молим и прати Светия твой Дух да освети тази вода. И дай на приемащите я твои раби премахване на страданията, прошка на греховете, изцерение от болки, освобождение от всяко зло, а тъй също затвърждаване и освещаване на домовете ни“, каза в проповедта си отец Васил в смолянския квартал Устово.
Нека при всяка възможност да отправяме една молитва към св. Димитър, да го прославяме, да търсим неговата помощ и застъпничество, и да имаме желанието и стремежа да му подражаваме, призова днес в проповедта си по случай празника на св. великомъченик Димитър Врачанският митрополит Григорий. Той отслужи празнична света литургия в храма, носещ името на великомъченика във врачанското село Челопек.
Be the first to leave a review.