Като Неврокопи посреща чудотворната икона на „Света Богородица Сумела“

На 24 октомври, четвъртък , от 16:00 часа, ще се състои официалното посрещане на Светата икона „Света Богородица Сумела“ (на гръцки: Παναγία Σουμελά), на площада в Като Неврокоп.

Иконата на „Панагия Сумела“, която е реликва на православието и понтийския елинизъм, ще пристигне  в светата църква  „Свети Димитриос“  в Като Неврокоп на 24 октомври и ще остане за поклонение до 26-ти октомври.

 

„Света Богородица Сумела“ (на гръцкиΠαναγία Σουμελά, на понтийскиΠαναΐα Σουμελά, на турскиSümela Manastırı) е православен манастир, намиращ се в планината Карадаг (на гръцки Мела) в Понтийските планини, в долината Мачка, вилает Трабзон,Турция, на 46 km от град Трабзон.

Манастирът е вграден в стръмна скала, на надморска височина от около 1200 метра, с изглед към долината Алтъндере. Той е място с голямо историческо и културно значение, както и основна туристическа атракция в националния парк Алтъндере и едно от най-важните исторически и туристически места в Трабзон.

Името на манастира идва от гръцки език – Παναγία Σου Μελά, тоест Богородица от Мела. Според друга хипотеза името на манастира идва от лазки език – სუმელა [сумела], което означава Света Троица.

История

По официални данни, манастирът е основан около 386 г. по времето на император Теодосий I (375 – 395). Основан е от двама атински монаси – Варнава и Софроний. Става известен с чудотворната икона на Дева Мария, известна като Panagia Gorgoepekoos, за която се твърди, че е нарисувана от Апостол Лука. Тя е намерена в една пещера и двамата монаси решават да построят църква на мястото. Пещерата днес е в центъра на манастира.

По време на дългата си история манастирът няколко пъти е пропадал и е възстановяван от различни императори. През 6 век е възстановен и разширен от генерал Велизарий по заповед на Юстиниан I.

Сегашният си вид придобива през 13 век по време на Трапезундската империя. Императорите Василий и Йоан II даряват богато манастира, а по време на управлението на Алексий III (1349 – 1390) Сумела получава най-важните си придобивки: според легендата младият Алексий е спасен от буря от Девата, и му е поръчано от нея да възстанови манастира. От 1365 г. получава автономия и е освободен от данъци. Следващите владетели също правят богати императорски дарения.

След завладяването от османския султан Мехмед II през 1461 г., манастирът получава защитата на султана, права и привилегии, които са подновени от следващите султани. Манастирът остава популярна дестинация за монаси и пътешественици през годините. През 17 век в манастира се помещава Фронтистерион от Трапезунд, известна гръцка образователна институция в региона.

През 1923 г. Османската империя се разпада и след войната за националната свобода Мустафа Кемал Ататюрк основава независимата турска република. След 1923 г. манастирът Сумела е изоставен поради обмена на население между Гърция и Турция съгласно Договора от Лозана.

Мигриралите монаси основават през 1930 г. нов манастир, който наричат новия манастир Панагия Сумела по склоновете на планината Каракамен, близо до град Бер, в Македония, Гърция. Някои от съкровищата от стария манастир Сумела, включително чудотворната икона, са пренесени в новия.

През 1930 г. дървените части на манастира Сумела са унищожени от пожар от мюсюлмани, а в следващите години търсачи на съкровища и вандали повреждат останалите части на манастира.

Заради развитието на туризма, съвременното турско правителство финансира обстойни възстановителни работи.

На 15 август 2010 г. за патронния празник на обителта в манастирския комплекс е отслужена православна божествена литургия от патриарх Вартоломей Първи в присъствието на около 4000 туристи от чужбина.

Поради увеличаването на скалните падания, на 22 септември 2015 г. манастирът е затворен за обществеността от съображения за безопасност в продължение на една година за разрешаване на проблема, а по-късно ограничението е удължено до три години. Отново е отворен за туристи на 25 май 2019 г.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search