Жилищата в страната поскъпват по-бързо от софийските
На места ръстът е над 20%
Средно с 14 на сто са поскъпнали жилищата в България за последните 12 месеца, сочат данните на Bulgarian Properties за цените в областните градове в края на третото тримесечие на 2024 г.
Тази година се забелязва известно забавяне на ръста на цените на жилищата в сравнение с календарната 2023 г., когато бе отбелязано покачване на цените с 21%, пише „Сега“.
Впечатление прави, че в столицата и повечето големи градове тази година повишението на цените на жилищата е доста под средните 14% за страната. В София, Пловдив и Стара Загора например ръстовете са от около 7%, а в Бургас – 9.7%, въпреки, че търсенето в тези градове остава много високо.
Най-силно нарастват цените на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20 на сто. Над средното ниво за страната е поскъпването на жилищата във Враца, Добрич, Кърджали, Монтана, Разград, Смолян и Хасково. Това са райони, където пазарът на имоти изоставаше дълго време и сега догонва тенденциите в столицата и големите градове.
София остава на първо място с най-висока средна цена на жилищните имоти през третото тримесечие на годината – 1837 евро на квадратен метър, показват данните на агенцията. В класацията с най-скъпи имоти следват Варна с 1443 евро/кв. м, Бургас с 1300 евро/кв. м и Пловдив с 1259 евро/кв. м.
Най-евтини са жилищата в Силистра – 694 евро на квадратен метър и Видин – 699 евро.
„Трендът на покачване на цените се поддържа устойчив през цялата година, няма индикации за предстоящи корекции. Търсенето продължава да бъде подкрепяно от ръста на доходите у нас, както и ниските лихви по ипотечните кредити“, обобщава Полина Стойкова, изпълнителен директор на агенцията.
Според експертите наложените от БНБ ограничения за отпускане на кредити от началото на октомври не са рестриктивни и не се очаква да доведат до рязко покачване на лихвите. По-скоро ще продължи плавното движение нагоре, което се прилага от повече от година за вече сключените ипотечни кредити. Все още обаче нивата на лихвите по ипотеките у нас остават едни от най-ниските в Европа – под 3%.
В столицата най-скъпи традиционно са районите на Докторски паметник (със средна цена от 3691 евро/кв. м) и кварталите „Яворов“ и „Иван Вазов“ (с цени малко над 3000 евро/кв. м). Веднага след тях се нареждат Медицинска академия, „Изгрев“ и „Изток“ със средни цени на жилищните имоти от около 2770 евро/кв. м. „Обеля“, „Люлин“, „Надежда“, „Левски“ са сред кварталите с най-ниски цени в София – вариращи от 1300 до 1500 евро/кв. м.
Най-голям ръст в цените спрямо края на 2023 г. има при кварталите „Връбница“, „Гео Милев“, „Иван Вазов“, „Хладилника“, „Зона Б-5“ и др. (+13 на сто). Най-малка е промяната в цените при жилища в „Младост“, „Полигона“, „Левски Г“, „Гоце Делчев“, „Дружба 2“, „Захарна фабрика“ (+3 на сто).
Новото строителство е предпочитано сред купувачите, като поради ограниченото предлагане цените на обекти на зелено все повече се доближават до цените на готовите жилища.
Стела Стоянова
dnes.bg
Be the first to leave a review.