Памет и почит за героите на Кръстовденското въстание

Днес, признателен Разлог почете с шествие-поклонение и панихида героите и жертвите на Кръстовденското въстание – неделима част от Илинденско-Преображенското въстание.
Преди 121 години 42 достойни мъже от Разлог – бащи и синове, братя и роднини, дават живота си за настоящето и бъдещето на България. 28 от тях са погребани в оброчището „Свети Димитър”. Най-младият от тях е 16-годишният Иван Николов Цуцуманов, а най- възрастният е 68—годишният Марко Тодоров Хаджиев. Другите са в разцвета на силите си, оставили след себе си сираци, още неродени деца.
С паметно шествие, голямо българско знаме и барабанчици, разложката общественост и гостите положиха цветя пред паметниците на поета-революционер Пейо Яворов и майката Магделина Юрукова, събирала главите на своите синове и братя, убити по време на Кръстовденското въстание, за да ги погребе по християнски.
Пред Исторически музей Разлог, в оброчището „Свети Димитър“, където са погребани голяма част от героите на въстанието, се отслужи заупойкойна молитва, бяха положени венци и цветя от кмета на община Разлог Красимир Герчев, председателя на Общински съвет Разлог Иван Димитров, граждани и гости.
„Заплакала е Пирин планина“ изплакаха трио „Магдена“, а духовият оркестър на Разлог съпроводи поклонението с тъжен марш. Панихида отслужи отец Димитър Белчин. Церемонията води Радост Василева.
Кметът и признателни граждани се поклониха и пред паметника в местността Андъко.
Слово за Кръстовденското въстание изнесе дългогодишният учител Стоян Дърпатов.
„Бих искал – прочете той пламенно, – да се издигна до върховете на Пирин, да натопя перото си в мастилото на синьото небе, звездите да привлека, за да опиша събитията по време на Кръстовденското въстание в Разлог..“
И припомни, че Разлог има своята Райна княгиня в лицето на Райна Каназирева, която ушива знамето на Кръстовденското въстание. Припомни жертвите, героите, силата на майката, опустошените домове, разбитите съдби и заключи:
„ Докато четях историческите сведения за Кръстовденското въстание в Разлог, улавях се, че мисля за Иван-Вазовите думи:
Българийо, за тебе те умряха, една бе ти достойна зарад тях.
И твойто име само кат мълвяха, умираха без страх!“
В заупокойната молитва е дълъг списъкът, чийто имена Разлог помни с благоговение – имената на загиналите във върховния миг на Кръстовден и на тези, които отдадоха младост, дух и сили на българската национално-освободителна революция: братята Иван и Петър Юрукови, братята Димитър и Костадин Кулини, Никола Димитров Юруков, Георги Иванов Трамбев, Костадин Пулин; войводите от Разлог в огнения Кръстовден –Мирчо Кипрев Максев, Георги Кондев, поручик Владимир Каназирев, Петър Лачин, Атанас Чилев, Миладин Найденски, Димитър Ботков, Благой Даскалов, Петър Каназирев, Минко Колевичин.
И се припомни силата на Магделина Юрукова, която е първата, отишла на полесражението след стихване на боя и там тя, майката, носила в утробата децата си, сега трябва да затвори очите им завинаги.

С дълбока признателност се произнесоха имената и на други достойни българки от Разлог, споделили съдбата на баба Магделина – Милана Лазе Рачева, Памфилия Кръстьо Кондева, Елена Кипре Максева, Къта Благо Даскалова, Райна Николова Каназирева, Фидана Благо Жегова…
С паметно шествие, полагане на венци и цветя, заупокойна молитва и минута мълчание Разлог и неговите гости почете героите и жертвите на Кръстовденското въстание, дали своя неоценим дял за обединена България.

С минута мълчание се почете и гибелта на летеца – старши лейтенант Венцислав Дункин, загинал при самолетна катастрофа в „Граф Игнатиево“.
Минута мълчание – за българските герои.
Почит и памет за българския Илинден-Преображение-Кръстовден, сравняван с Великден, защото от жертвите, изгорените къщи и изпепелените майчини сърца, възкръсна огънят на свободата.
Да помним и носим този огън. Вовеки веков. Амин!

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене