Под заплаха! Тези страни от Шенген върнаха контрола по границите си

Европейският съюз е изправен пред нарастващ брой мигранти и „заплаха от руски шпиони“, което накара някои страни членки временно да възстановят граничния контрол в рамките на иначе свободната за движение Шенгенска зона, отбелязва Reuters.

Шенгенското споразумение предвижда подобна стъпка като „крайна мярка“ за предотвратяване на сериозни заплахи за вътрешната сигурност или обществения ред.

Държави, които са възстановили или затегнали проверките:

Австрия въвежда гранични проверки със Словакия и Чешката република, които изтичат на 15 октомври, а със Словения и Унгария – до 11 ноември. Посочените причини са натиск върху системата за приемане на бежанци, както и опасения за сигурността, влошени от терористични групировки и престъпни мрежи, свързани с войната в Украйна.

Дания извършва проверки на транзита по суша и море от Германия до 11 ноември, позовавайки се на терористични заплахи, свързани с войната в Ивицата Газа и инцидентите, свързани с оскверняването на Корана през 2023 година, както и рисковете от руски шпионаж.

Франция изтъкна като причина натиска върху системата за приемане на бежанци и заплахата от тероризъм за повторното въвеждане на контрол по границите си със страни от Шенген, който ще продължи до 31 октомври.

Германия планира да въведе по-строг контрол на всички свои сухопътни граници на 16 септември, като първоначално мярката ще остане в сила шест месеца. Миналата година страната обяви, че ще затегне контрола по сухопътните си граници с Полша, Чешката република и Швейцария. Тези мерки, както и граничният контрол с Австрия, й позволиха да върне 30 000 мигранти от октомври 2023 година насам.

Граничният контрол в Италия ще продължи до 18 декември, след като Рим изрази опасения относно терористичната дейност, войната в Украйна и рисковете от насилие, свързани с италианското председателство на Г-7. Преди това граничният контрол със Словения бе въведен до юни, заради опасения от мигрантите, пристигащи през Балканите.

Норвегия, която не е член на ЕС, но е част от Шенгенското споразумение, възстанови граничния контрол на пристанищата с фериботни връзки към Шенгенската зона до 11 ноември, позовавайки се на руски разузнавателни операции, заплашващи норвежкия износ на газ или военната подкрепа за Украйна.

Словения наложи граничен контрол с Хърватия и Унгария до 21 декември, позовавайки се на влошаващата се ситуация със сигурността в Близкия Изток и Украйна, високата заплаха от тероризъм и организирана престъпност в Западните Балкани.

Швеция затегна граничния контрол до 11 ноември заради повишен риск от насилие, включително антисемитски атаки, след началото на конфликта в Ивицата Газа.

Финландия затвори контролно-пропускателните пунктове по сухопътната си граница с Русия за неопределено време в отговор на притока на бежанци от трети страни, организиран според властите й от Москва. Хелзинки също добави няколко пристанища към списъка с тези, в които е забранено влизането от източната съседка.

Шенгенското пространство е зона в Европа, която премахна граничните проверки на вътрешните граници между страните членки, което позволява свободното движение на хора. Съответното споразумение е подписано през 1985 година и влиза в сила през 1995 година. В момента зоната включва 29 държави.

ЕС планира да пусне нова автоматизирана система за регистрация при влизане и излизане на външните граници на Шенгенското пространство от 10 ноември. Системата е предназначена да замени ръчното подпечатване на паспорти на граждани на трети страни и да засили сигурността на границите на Блока.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search