Горите ни привличат много хора и заради възможността в тях да се берат гъби, горски плодове, жълт кантарион, бъз, шипка, глог и други билки. Местните жители също си осигуряват допълнителни доходи от тази дейност”, казва кметът на общината – Арбен Мименов.

Сатовча – мост между история и бъдеще

Разположено в котловина, сгушена в склоновете на Родопа планина, село Сатовча е привлекателно за туризъм сред природата във всички сезони на годината. Намира се на 28 км североизточно от град Гоце Делчев. Свидетелство, че животът в този райски кът от природата не замира са четирите гимназии с по над 500 ученици. Наред с това селото и околностите му предлагат приятни изненади за любителите на селския и екологичния туризъм.

Голямо природно богатство в района са величествените иглолистни и смесени гори. Част от тях се разпростират в резервата „Конски дол” и в защитената местност „Манастирище”, които са подходящи за пешеходни турове през топлите месеци на годината. В околностите на Сатовча не липсват и исторически забележителности. От тях не можем да не споменем античните селища и тракийските некрополи, дали ценни експонати на Националния исторически музей, свързани с бита и културата на хората, столетия преди новата ера. От римско време пък датират осемте много добре запазени каменни моста около селото. Има сведения, че през 1207 г. по един от тях е превозено тялото на цар Калоян – един от най-великите български владетели, на път от Солун към старопрестолния град Велико Търново.

Арбен МИМЕНОВ

Арбен МИМЕНОВ

Село Сатовча си има свой фаворит сред природните и историческите забележителности. Това е скална арка, която от незапомнени времена носи прозвището „Провирачката”. Намира се в землището на Сатовча и с нея общината се надява да бъде включена в кампанията на Българския туристически съюз „100-те природни феномена на България”. Сатовчани казват, че „Провирачката” заслужава внимание, заради своята чудодейна сила. Според преданието това място е свято, защото тук открай време идват хора да се лекуват от всякакви болести. Болният се провира през отвора на скалата, после съблича старите си дрехи и си тръгва с нови. Вярва се, че заедно със старите дрехи човек изоставя тук своето страдание, после хвърля камък зад гърба си и си пожелава никога повече да не се връща на това място с нова болест и молитва за изцеление.

Горите в района са 29 259 хектара и предоставят отлични условия и  за ловен туризъм. Затова са създали и  две бази за интензивно стопанисване на дивеча – „Батища”, и „Стария Дикчан”. Там е и държавното ловно стопанство „Дикчан”. „Горите ни привличат много хора и заради възможността в тях да се берат гъби, горски плодове, жълт кантарион, бъз, шипка, глог и други билки. Местните жители също си осигуряват допълнителни доходи от тази дейност”, казва кметът на общината – Арбен Мименов.

Чудесни условия за почивка и туризъм, ще откриете и  в двата местни хотела, както и в туристическата база, разположена в местността Плетенски чарк. Най-голямата ценност на община Сатовча обаче са хората. Сатовчани са непринудени, дружелюбни и гостоприемни, типични жители на Родопите. Трудът ги прави силни, а културните им традиции им дават мотивация да пазят и обичат своя роден край. Работливите и всеотдайни родопчани са направили много чешми, навеси, барбекюта, детски площадки из поляните и край планинските потоци на Сатовча.  В почивните дни през лятото, тези места приютяват стотици любители на  пикника сред природата и хладните сенки на Родопа планина.

Няма никъде другаде, такъв благодат, като тези кътчета сред Сатовча и  крайпътните и чешмички. Това разказват всички онези, които са се докоснали до магията на Сатовча и Родопите. Развивайки своя туризъм, сред богатите си природни дадености, но и запазвайки своята автентичност.

 

 

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене