Кюстендил си спомни за праведника на народите Петър Михалев

Кюстендил си спомни за праведника на народите Петър Михалев, предаде репортер на „Фокус“. В залата на Възрожденското училище се проведе възпоменание по повод 125 години от рождението на един от спасителите на българските евреи. Присъстваха председателят на Общински съвет – Кюстендил Димитър Велинов, зам.-областният управител на Кюстендил Мария Зарева – Йорданова, зам.-кметът на Община Кюстендил Кристиян Иванчов, началникът на отдел „Култура и духовно развитие“ към Община Кюстендил Емануела Дюлгерска, общински съветници, историци, научни работници и граждани.

Гост на събитието беше и почетният гражданин на Дупница проф. Рахамин Шекерджийски.

Вечерта беше открита от директора на Регионалния исторически музей в Кюстендил Валентин Дебочички. Той посочи, че възпоменателното събитие е част от програмата по повод 80-та годишнина от героичното спасяване на близо 50 000 български евреи от Холокоста през Втората световна война. „Да се говори за тези събития от миналото и за достойните българи никога не е късно“, допълни Дебочички.

Думата беше дадена на доц. д-р Ангел Джонев, който презентира подробности от живота и делото на Петър Михалев и участието му в спасяването на българските евреи. Обявеният за праведник на света е роден в Кюстендил. В родния си град завършва основното и средното си образование. През Първата световна война Михалев служи в армията, след това записва специалност „Право“ в Софийския университет, която завършва през 1921 г.

Историкът показа и картина, дело на Петър Михалев. През 1920 година видният кюстендилец рисува картината, притежание на Регионалния исторически музей.

Разказът продължи с това, че в Кюстендил Михалев се връща като съдебен кандидат, а след това е мирови съдия в Трекляно, Ботевград и Кюстендил, където остава до 1929 г. През следващата година се установява в София.

През 1934 г., след Деветнадесетомайския преврат, Михалев е назначен за околийски управител на Кюстендил. Изпълнява длъжността до края на 1934 г. През януари 1940 г. е избран за депутат от Третата кюстендилска избирателна колегия, в 25-то Обикновено Народно събрание.

На 8 март 1943 г. Петър Михалев е в Кюстендил. Научава от свои приятели, че се готви депортиране на евреите от Кюстендил и остава разочарован, че е бил прескочен като депутат и не е уведомен за това. Той решава да замине за София, пътувайки заедно с делегацията за спасяването на българските евреи – Асен Суйчмезов, Владимир Куртев и Иван Момчилов. На следващия ден цялата делегация се среща с подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев.

Доцент Джонев продължи разказа си с последващите действия, довели до спирането на депортацията и произлезлите от това събития. След преврата от 9 септември 1944 г. Михалев е подложен на редица репресии от новия режим, съден е от т. нар. Народен съд и е осъден на доживотен строг тъмничен живот.

През 1949 година той е амнистиран и освободен. Въдворен е да живее в Кюстендил. След 1953 година му е разрешено да се върне в София, като няма право да упражнява адвокатската си професия. Няколко години по-късно отново е въдворен в Кюстендил, до 1963 г. Тогава отново му е разрешено да се върне в София. През 1973 г. израелската комисия към Държавния институт „Яд Вашем“ го провъзгласява за „Праведник на света“.

Гостите си припомниха събитията около готвената депортация и силният отпор от страна на представителите на кюстендилската общественост.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search