Дори и без война: Русия вече безскрупулно атакува Европа

Снимка: БГНЕС

Това може да е първата стъпка към война с НАТО

Британец е обвинен в заговор за палеж срещу украински бизнес, след като се твърди, че е бил вербуван от руски шпионин. Той е установил и връзки с наемническата група Вагнер.

Заподозреният, Дилън Ърл, ще бъде изправен пред съда съгласно новия Закон за националната сигурност, първият случай съгласно новото законодателство за репресии срещу чуждестранни шпиони. Други четирима мъже също са обвинени във връзка със заговора.

Но случаят не трябва да се разглежда като изолиран инцидент. Има много по-широка и по-сериозна руска саботажна кампания, обхващаща цяла Европа. И което е по-притеснително – моделите на поведение съвпадат с прогнозите за това какво ще се опита да направи Русия преди открит конфликт с НАТО.

Изглежда, че има малко части от Европа, които не са цели. По-рано през април Германия арестува две лица по подозрение, че са планирали атаки от името на Русия с редица цели, включително американски военни бази. В Литва Москва е използвала организирани престъпни мрежи, за да организира физически атаки срещу руски опозиционери.

Шведската полиция за сигурност разследва дали възможен саботаж може да стои зад редица дерайлирани железопътни линии в далечния север на страната, докато естонските служби за сигурност са регистрирали засилени руски усилия да вербуват местни граждани да атакуват собственото си правителство.

Полша, която има ключови маршрути за доставка на доставки в Украйна, е ставала мишена по-често. По-рано този месец полските власти арестуваха мъж, който разузнаваше мерките за сигурност на важното летище Жешов, очевидно с намерението да подпомогне опит за убийство на украинския президент Володимир Зеленски. Миналата година влаковата мрежа на страната беше атакувана от неразрешени радиосигнали в акт на явен саботаж.

Но набирането на подставени лица е само един от начините, по които Русия вече атакува Европа отвъд Украйна.

Има подобен модел в руската електронна война, която прекъсва полетите около региона на Балтийско море. През март Русия заглуши сигнала на самолет на RAF, превозващ Грант Шапс, а само миналата седмица Москва беше обвинена, че е атакувала хиляди полети до и от летища в Обединеното кралство. Вчера Естония също отправи обвинения към Москва, че е заземила част от самолетите й.

Но това отдавна е норма за самолетите в региона. Далеч от това да е нещо, което засяга само преминаващите британци, това е основен проблем в разширяваща се област на Европа, който датира от години и става все по-сериозен.

Това е толкова вярно, че вече се третира като нормално редица навигационни системи да не са достъпни над Балтийско и Черно море. И в Северна Норвегия руската GPS намеса не само нарушава ежедневното въздушно движение, но и пречи на работата на полицията и службите за спешна помощ.

Това не означава, че летенето в Европа не е безопасно – тъй като самолетите все още могат да използват редица резервни опции – но означава, че някои от системите, които осигуряват безопасна навигация и избягване на сблъсък, вече не са налични. А там, където летищата разчитат на базирани на GPS услуги, кацането става невъзможно и полетите трябва да се отклонят или дори да се откажат напълно и да се върнат в началната си точка.

Разбираемо е, че авиокомпаниите са предпазливи при насочването на вниманието към проблем, който някои пътници може да видят като компрометиращ тяхната безопасност. Но икономическите разходи и смущенията са високи и се увеличават – и е трудно да се види колко още може да продължи това.

Нарастващото въздействие на отмяната на полети и прекратените кацания е цена, която се дължи пряко на руските действия. Но бездействието на Запада означава, че няма последствия за Москва.

В морето Русия също е фокусирана в разрушителната си работа. „Призрачният флот“ на Москва от плавателни съдове с мистериозни собственици, съмнителни застраховки и регистрации на места като Есватини (която като страна без излаз на море не е традиционна морска нация) е особено заета с избягване на санкции и шпионаж около балтийския остров Готланд , отдавна признат за ключова цел поради значението му за контролиране на морския и въздушния трафик в региона.

Всичко това са примери за враждебни действия от страна на Русия, които постепенно се нормализират, защото никой не желае или не може да се справи с това.

Отново проблемът може да изглежда като локален – но има незабавни разходи за всички нас под формата на смущения и по-високи разходи за доставка и застрахователни ставки. Има и дългосрочни последици от това, което Русия може да се готви да направи.

И този миналия уикенд плавателни съдове в региона съобщиха за вълна от прекъсвания на GPS, което показва, че разрушителната електронна война от Русия е засилила скоростта и сега засяга надводния морски трафик. Ако не се направи нищо, логичната следваща стъпка е Москва да се опита да блокира GPS и за движение по пътищата.

С милиони навигационни системи, зависими от услугите за GPS местоположение, това може да посее хаос по земята в целия регион.

Всичко това са примери за враждебни действия от Русия, които постепенно се нормализират, защото никой не желае или не може да се справи с това. По този начин Русия разширява границите на приемливото или поне прието, като прави нещо, което би трябвало да е възмутително, и след това го прави повече, когато няма реакция от Запада.

Но има още. През 2020 г. написах в съавторство проучване за Шведската агенция за отбранителни изследвания относно това, което военните плановици наричат A2AD или отказ на достъп/зона – с други думи как в случай на война Русия може да се опита да попречи на силите на НАТО да се придвижат към мястото, където са необходими.

Моята глава разглеждаше редицата начини, по които Русия може да обездвижи Европа дори преди конфликт, без да произведе изстрел. Това, което сега е тревожно, е, че толкова много от методите, които описах, включително GPS заглушаване, саботаж, локални проксита и много други, вече се използват в Европа и Обединеното кралство. Русия рязко засили кампанията си срещу нас и това е опасен знак за това, което може да последва.

Методите на Русия се развиха. Бандите за убийства, които бродеха из Европа през предходното десетилетие, включително срещу Сергей Скрипал в Солсбъри, бяха съставени от руски военни и офицери от разузнаването.

Сега моделът на атаките, включително в Обединеното кралство, показва, че Русия набира хора на свободна практика от нейно име. Това може да се дължи на факта, че нейните собствени хора са твърде лесно идентифицирани или твърде заети зад линиите в Украйна. Но моделът показва това, което отдавна знаем: че Русия винаги може да намери безскрупулни хора, които да атакуват собствените си страни от името на Москва.

Британците, заподозрени в палежи, са обвинени съгласно новия Закон за националната сигурност, който влезе в сила скоро, тъй като преди това широк спектър от враждебни действия срещу Обединеното кралство от името на чужди сили бяха напълно законни.

Все по-смелата агресия на Русия в Европа и Обединеното кралство показва, че всички сме атакувани. Така че е окуражаващо да видим Закона вече в употреба; но докато кампанията на Русия продължава, трябва да сме готови за много по-шокиращи случаи, които ще бъдат изслушани.

Коментарът е на Кийр Джайлс за The Independent.

Нели Христова

dnes.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search