Местим стрелките на часовниците!
Лятното часово време започва в неделя, 31 март, в 2:00 ч., когато стрелките ще трябва да се преместят с един час напред. По този начин ще загубим един час сън, а ето как преместването на стрелките влияе на организма ни.
Събуждането с един час по-рано от обикновено може да наруши нашия циркаден ритъм или естествения 24-часов часовник на тялото и да ни накара да се чувстваме сънливи и дезориентирани, което от своя страна може да доведе до други последици за здравето.
Сънят е с лошо качество
В нощта от събота срещу неделя трябва да си лягате час по-рано, за да намалите вероятността от лош сън. В проучване, публикувано в списание Sleep Science and Practice, почти 14 процента от хората са казали, че са спят по-лошо през двете седмици след лятното часово време през март 2021 г.
В резултат на това може да сте по-малко бдителни, да реагирате по-бавно и като цяло да се чувствате сънливи. Всички ние разчитаме на дневната светлина и нощта, за да сигнализираме на телата си кога е време за събуждане и сън, така че дори фините промени могат да нарушат циркадния ритъм, който управлява нашата почивка.
Шофирането става все по-опасно
Проучване от януари 2020 г. в Current Biology установи, че фаталните пътнотранспортни произшествия са се увеличили с шест процента през седмицата на лятното часово време, като умората е най-често цитираната причина за катастрофите.
„Нашето проучване предоставя допълнителни, строги доказателства, че преминаването към лятно часово време през пролетта води до отрицателни въздействия върху здравето и безопасността. „Тези ефекти от фаталните пътнотранспортни произшествия са реални и такива смъртни случаи могат да бъдат предотвратени“, казва авторът на изследването Селин Ветер.
По-чести са трудовите наранявания
Проучване от 2009 г., публикувано в Journal of Applied Psychology, установи, че загубата на само един час сън може да бъде опасна, ако извършвате физически натоварваща работа. Способността за контрол и вземане на решения намалява, тъй като липсата на сън засяга префронталната кора на мозъка.
Авторът на изследването, Бърнс, изследва половин милион наранявания сред миньори за период от пет години и стига до извода, че в понеделник, деня след лятното часово време, нараняванията на работното място се увеличават с повече от пет процента.
Be the first to leave a review.