Сензационно явление! НАСА зове: Гледайте към небето, ще се промени ВИДЕО
Възможно е тази година да наблюдаваме свръхнова, която ще блести ярко в продължение на дни
Нова звезда ще украси нощното небе като избухне по някое време тази година. Ще се вижда само една седмица, така че внимавайте. Въпреки че НАСА все още не е обявила точна дата за космическото зрелище, то се очаква от днес до септември тази година.
Нова звезда ще се появи на нощното небе за първи път от осем десетилетия, предоставяйки шанс веднъж в живота си да я видим с невъоръжено око. T Северна Корона (T Coronae Borealis, T CrB), е звезда на 3000 светлинни години от Земята в Северното небесно полукълбо.
Предвижда се да избухне по всяко време тази година и светлината от експлозията ще продължи една седмица.
T Северна Корона е всъщност звездна система от малко компактно бяло джудже и голям червен гигант близо до него, в северното съзвездие Северна корона (Corona Borealis), разположено полукръгово между съзвездията Воловар и Херкулес, уточняват от offnews.
Обикновено видимата яркост на двойката е със звездна величина +10, т.е. видима само в телескоп. Но през 1946 г. нещо се случва с бялото джудже, T CrB избухва като нова и за кратко време внезапно става с магнитуд +2m, сравнима по яркост с Полярната звезда и следователно лесно видима с просто око. През 1866 г. също е имало изригване на T CrB.
Според препринт от 2023 г. на астронома Брадли Шефър (Bradley E. Schaefer) от университета на Луизиана в ръкопис от 1217 г. са открити улики, които биха могли да потвърдят съществуването на тази повтаряща се нова TCrB. Този средновековен документ говори за странна светлина в съзвездието Северна корона, която продължава няколко дни.
През 1217 г. германски монах погледнал към звездното небе на югозапад и видял иначе слаба звезда да свети с необичайна интензивност, звездата горяла ярко няколко дни подред.
Тогавашният абат на абатството Урсберг, Абът Бърхард, записва гледката в хрониките (лат. Chronicon Urspergensis) от същата година. „Беше видян красив знак„, пише Бърхард, добавяйки, че мистериозният обект в съзвездието Северна корона свети ярко „в продължение на много дни“.
Астрономите знаят, че T CrB е рядко явление във Вселената, наречено „повтаряща се нова“ (RN – recurrent nova).
T CrB изпитва изблик веднъж на всеки 78-80 години, което се случва, когато изтича материя от червения гигант към бялото джудже и тази материя се натрупва, докато се достигне критична маса и се случи термоядрен взрив.
По-голямата част от експлозиите на звездите от типа „нова“ имат живот от хиляди години, но T CrB е специална, тъй като завършва целия процес само за една седмица. Преди да потъмнее отново, може би за още 80 години, блясъкът на избухването на новата ще достигне своя връх и „трябва да бъде видима с невъоръжено око за няколко дни и малко повече от седмица с бинокъл“, съобщава НАСА.
Be the first to leave a review.