30 ноември в българската и световната история

история

Българска история

Денят 30 ноември ще остане в българската история с това, че през 1990г. ВНС гласува оставката на Андрей Луканов и започва преговори за съставяне на коалиционно правителство, което е съставено на 19 декември 1990г. На тази дата през 1880г. завършва Архиерейският събор на митрополитите от княжеството в София. На него е приет законопроекта за Екзархийски устав, изработен от Драган Цанков. На 30 ноември 1951г. България обявява, че прекратява всякакви по-нататъшни изселвания на български турци в Турция.

2011 г.

В България Диана Ковачева е избрана за министър на правосъдието.

2010 г.

Кристалина Георгиева е обявена за „комисар на годината“ и за „европеец на годината“ в годишните награди на електронното издание „Юръпиън войс“ (European Voice). Тя е отличена за своите приноси в работата си и по-специално управлението на хуманитарните катастрофи в Хаити и Пакистан.

1990
ВНС гласува оставката на Андрей Луканов и започва преговори за съставяне на коалиционно правителство. Новото коалиционно правителство е съставено на 19 декември 1990г. То се състои от представители на основните политически сили, оглавено е от безпартийния юрист Димитър Попов. Правителството е обявено за програмно със задачата да извърши монетарния етап от икономическата реформа и да проведе новите избори (“правителство на надеждата”). Междупартийната договореност включва задължението правителството да не бъде атакувано в парламента.

1973

В Стара Загора се открива Заводът за запаметяващи устройства.

1952

По инициатива на редакцията на в. „Стършел“ е създадена Естрада за хумор и сатира (по-късно „Сатиричен театър „Стършел“). Сценариите се пишат от „стършелите“ Челкаш, Петър Незнакомов, Валери Петров, Генчо Узунов, Радой Ралин. Проектите на декорите са на Илия Бешков, художествен ръководител е Стефан Сърчаджиев, а музиката се изпълнява от оркестъра на Сашо Сладура с най-добрите джаз музиканти. След двадесет представления при голям успех на 17 май 1953 по решение на ЦК на БКП театърът е закрит.

1951

България обявява, че прекратява всякакви по-нататъшни изселвания на български турци в Турция. На 10 август 1950 българското правителство изпраща нота до турското, в която се отбелязва, че на 54 028 български турци вече са издадени задгранични паспорти, но само 15 835 от тях са получили турски входни визи и че турската страна създава пречки пред изселващите се. Предложението е Турция да приеме 250 000 български турци, пожелали доброволно да се изселят, като този процес приключи в тримесечен срок. На 22 август 1950 Турция протестира, защото според нея Конвенцията за установяване, подписана между двете страни през 1925 година, не предвижда масово изселване, нито срокове за приключването му. Няколко месеца по-късно Турция едностранно затваря границата с България и прекратява потока на изселващи се български турци. Поводът е преминаването на границата от цигански семейства, които не са снабдени с турски входни визи и които нямат право да се изселват. В края на месеца около 5000 български турци се струпват на границата, разпродали имуществото си, но без надежда да преминат границата.

1949

Във в. “Работническо дело” е публикуван обвинителният акт за „предателската, шпионска и вредителска дейност на Трайчо Костов и неговата група“. Бившият заместник-председател на Министерския съвет и секретар на ЦК на БКП е обвинен в организиране на антидържавен заговор с подкрепата на висши югославски ръководители и на американския пълномощен министър в София Доналд Рийд Хийд.
Трайчо Костов (Т. К. Джунев) е роден на 17 юни 1897 в гр. София. От 1946 е назначен едновременно за подпредседател на Министерски съвет и за министър на електрификацията, водите и природните богатства. Избран е и за председател на Комитета за стопански и финансови въпроси при Министерски съвет. През 1949 е обвинен в антидържавна и антипартийна дейност и е осъден на смърт и обесен. Реабилитиран е след Априлския пленум на ЦК на БКП 1956

1944

В хода на Втората световна война части на 9-а пехотна дивизия от Втора армия освобождават Нови Пазар, с което завършва Първият период от участието на Българската армия във войната срещу Германия. През първия период са разгромени 4-5 противникови съединения, а убитите, ранените и пленените са около 35 000 души. Освен това са унищожени или пленени 32 танка, 377 оръдия, 3276 влекача и автомобила, 1000 картечници и картечни пистолета, а 33 000 германски войници остават в Гърция и са принудени да се предадат в плен на англичаните.
В действията през този период на войната нашата армия дава жертви – 5600 български войници. Общите загуби възлизат на 18 193 души. Страната понася значителни материални загуби.

1919

По инициатива на Народната партия е приет Закон за търговията със зърнени храни и с произведенията от тях. Въз основа на него е създаден Консорциум от трите държавни банки (БНБ, БЗБ и БЦКБ). Той установява държавен монопол върху износа на зърнени храни, като облекчава продоволствието на големите градове, осигурява изкупуването на житото и ограничава печалбите на частния търговски капитал. През ноември 1920 е преустроен, като в него са включени и големите кооперативни централи. Отменен е на 14 септември 1921 под натиска на Антантата.

1909

Приет е Временен правилник за Народния археологически музей. На 7 декември подобен правилник е приет и за Народния етнографски музей.

1880

Завършва Архиерейския събор на митрополитите от княжеството в София. На него е приет законопроекта за Екзархийски устав, изработен от Драган Цанков.

1877

В хода на Руско-турската освободителна война под ръководството на Осман паша, военният съвет на Плевенския гарнизон решава да предприеме опит за разкъсване на блокадата на града. Същия ден руски части под командването на ген. Арнолди освобождават Кутловица (Монтана).

1876

В Цариград започват неофициални разговори между руски и британски дипломати относно решенията на предстоящата посланическа конференция в турската столица.
Цариградска конференция е свикана на 23 декември 1876 и продължава до 20 януари 1877г. В нея участват посланиците на Великите сили – Англия, Германия, Австро-Унгария, Италия, Русия и Турция. От 30 ноември до 10 декември 1877 маркиз Р. Солсбъри – специален английски пълномощник, и граф Николай П. Игнатиев се договарят относно политическото устройство на българските земи и на Босна и Херцеговина. От 11 до 22 декември започват предварителни заседания без турски представители. Приема се общото становище да се образуват 3 автономни области, от които 2 – населени с българи. Изработва се проект за органически правилник за двете български области. Руският проект предвижда единна българска автономна област, включваща Мизия, Тракия и Македония. Срещу него възразява австро-унгарският външен министър граф Андраши. Маркиз Солсбъри също възразява срещу голяма българска автономна област и се стига до идеята за две области – Източна, с център Търново, и Западна – с център София (без Беломорието и Одринска Тракия и по-голямата част от Родопите, въпреки българския им характер). Английският представител иска вертикално разделяне на българските земи, тъй като смята, че в източната половина живеят предимно турци и гърци и тя трябва да се управлява отделно. Предвидено е международна надзорна комисия да следи в продължение на 1 година изпълнението на споразуменията. На официалното откриване на 23 декември 1876 Савфет Мехмед паша, председателстващ заседанието, отхвърля основанията за свикването на конференцията, базирайки се на обявената нова турска конституция. Не се стига до окончателно решение на конгреса.

1875

Високата порта издава ферман, с който се правят преобразования в правораздаването, обявява се нова данъчна система, прокламира се равенство на всички поданици на империята, дават се облекчения при събирането на данъка бедел (наименование на откупа от военната служба, въведен в Османската империя през 1856 вместо поголовния данък джизие. Плащан от немохамеданското мъжко население от 15 до 75-годишна възраст. Бедел се явява една от многобройните прояви на народностната дискриминация на османската власт спрямо немохамеданските поданици на империята.) и др. Целта на фермана е да се демонстрира пред Великите сили желание за последователно осъществяване на реформи във всички сфери на обществено-политическия живот.

На 30 ноември се раждат:

1941

Роден е българският поет Иван Цанев (И. Ц. Иванов). Редактор е във в. “Студентска трибуна” (1966-1967 ), литературен консултант е в сп. “Родна реч” (1969-1971 ), редактор (1973-1976 ) и завеждащ отдел “Поезия” (от 1977 ) в сп. “Пламък”. Член е на СБП. Печата за пръв през 1959 във в. “Дунавска правда”, Русе. През 1965 спечелва конкурс на в. “Пулс” за най-добро стихотворение на млад автор. Един от изявените представители на т. нар. “тиха лирика”. Иван Цанев е автор на съчиненията “Седмица” (1968 ), “Неделен земетръс” (1973 ), “Дневно щурче” (1975 ), “Телеграма” (1977 ), “Едничка дума” (1981 ), “Стихове и междустишия” (1992 ). Автор е на книги за деца.

1925

Роден е българският критик и публицист Георги Стоянов Бигор. Бигор е кандидат на изкуствознанието 1971 , директор на Националната филмотека (1960-1976 ), главен редактор на сп. „Кино и време“ (1972-1976 ), филмов наблюдател в БЦТ от 1976. Автор е на книгите: „Поезия в киното“ (1966 ), „Четири поколения съветски кинорежисьори“(1966 ), „Звезди и поклонници“ (1974 ), „Безначален и безкраен вятър“ (1975 ), „Ръкопляскането забранено!“ (1977 ), „Филми от златния фонд“ (1980 ), „Магията на киното“ (1993 ). Сценарист на документалните филми: „Альоша“ (1969 ), „Партизан за бой се стяга“ (1969 ), „Началото“ (1972 ), „Като слънцето“ (1972 ), „Двубоят“ (1976 ).

1879

Роден е български финансист, общественик и професор Петко Хр. Стоянов. Виден деец е на Радикалдемократическата партия. В началото на 1942 се присъединява към ОФ като “независим интелектуалец”. Министър на финансите е в правителството на К. Георгиев. След 1945 преминава в опозиция. Народен представител е в VI ВНС. На 1 юни 1947 депутатският му мандат е отнет. Някои от по-важните му трудове: “Основни начала по финансовата наука” (1926 ), “Митническа политика” (1932 ), “Бюджетът на съвременната държава” (1938 ), “Данъчно право” (1943 ). Умира на 7 декември 1973 в София.

1866

Роден е българският държавник, икономист и кооперативен деец Андрей Тасев Ляпчев – един от лидерите на Демократическата партия и Демократическия сговор. Включва се и в македоно-одринското революционно движение. Един от редакторите на в. „Млада България“. Основател и редактор на в. „Реформи“ – орган на Върховния македоно–одрински комитет. В края на ХIХ в. влиза в Демократическата партия и в скоро време става един от най-видните и дейци. Заема и отговорни държавни постове: министър на търговията и земеделието (16 януари 1908 – 5 септември 1910 ) и на финансите (5 септември 1910 – 16 март 1911 ). Възглавява Министерството на финансите от 21 юни до 28 ноември 1918 , като от 17 октомври до 28 ноември 1918 е и управляващ Министерството на земеделието и държавните имоти. В кабинета на Т. Теодоров (28 ноември 1918 – 7 май 1919 ) е първото цивилно лице, което заема поста военен министър в България. След неуспеха на акцията на Конституционния блок срещу управлението на БЗНС (17 септември 1922 ) е арестуван и хвърлен в затвора, за да бъде съден като един от виновниците за втората национална катастрофа, но поради влошено здравословно състояние е освободен и държан под домашен арест. На 10 август 1923 влиза в образувания Демократически сговор. След напускането на Демократическия сговор от Ал. Малинов и Н. Мушанов отказва да се върне във възстановената от тях Демократическа партия и до края на живота си е в Демократическия сговор, откроявайки се като един от лидерите му. От 4 януари 1926 до 21 юни 1931г. е министър-председател и министър на вътрешните работи и народното здраве. При разцеплението на Демократическия сговор (май 1932 ) застава начело на едното му крило, но поради тежко заболяване практически не се занимава с активна политическа дейност. Умира на 8 ноември 1933 в София.

1862

Роден е българският общественик, държавник, публицист и юрист Христо Петков Славейков. Син е на П. Р. Славейков. Заместник-прокурор е в Софийския окръжен съд (1881 ), член е на Варненския окръжен съд, председател е на Окръжния съд в Кюстендил (1884 ). Завършва право с докторат в Екс ан Прованс (1891 ), след което е съдия и председател на Окръжния съд в Кюстендил. Член е на Демократическата партия, 25 години е непрекъснато народен представител. Председател е на ХIV НС (1908-1910 ), министър на правосъдието (1910-1911 ). Публицист, фейлетонист, сътрудник на в. “Пряпорец” (1848-1932 ) и на сп. “Демократически преглед”. Умира през 1935 в Кюстендил.

На 30 ноември умират:

1982

Умира българският белетрист Константин Колев (Константин Колев Костадинов). Той е роден е на 22 ноември 1930г. Работи като журналист и редактор в провинциални издания. Сътрудничи на централния литературен печат. Автор е на разкази, новели, повести и произведения за деца. Някои съчинения: “Счупеният рог” (1959 ), “Кръв и роса” (1962 ), “Когато човекът се раждаше” (1963 ), “Зеленото съмване” (1965 ), “Лирични размисли” (1965 ), “Ехо от детството” (1966 ), “Откриване на старите истини” (1968 ), “Ароматен пръстен” (1973 ), “Здравей, грешнико” (1974 ) и др.

1978

Умира българскят поет и журналист Петко Тихолов Тихолов. Той е роден е на 6 юни 1903 в Тетевен. Редактор е на сп. “Чайка” и на “Читалищно слово”. Сътрудничи на в. “Народ”, “Дъга”, “Дневник”, “Кооперативна България”, кореспондент е на столични издания. Редактор е във в. “Отечествен фронт”. Един от основателите е на Съюза на българските журналисти след 9 септември 1944 Член е на СБП. Дебютира със стихотворение в сп. “Ученическа мисъл” (Русе) през 1920 обнародва интервюта с видни писатели, художници, артисти, общественици. Съчинения: “Робство” (1929 ), “Разговор със 72 български писатели” (1941 ), “Кръстьо Сарафов” (1946 ), “Николай Райнов” (1948 ), “Стефан Македонски” (1956 ), “Елин Пелин” (1959 ), “Николай Лилиев” (1962 ), “Срещи с три поколения” (1973 ) и др.

1955

Умира българският общественик, филолог класик, поет, писател, преводач и литературен критик Александър Михайлов Балабанов. Той е роден е на 18 януари 1879 в Щип. Основава литературно-художественото сп. „Художник“, заедно с Й. Хербст редактира в. „Време“, редактор е във в. „Развигор“ и сп. „Прометей“. Превежда творби от Есхил, Софокъл, Еврипид, Аристофан, Платон и др. Съчинения: „Еволюция на мотивите в гръцката поезия през класическия период“ (1911 ), „История на класическата литература“ (1914 ) (2 преработени издания 1917 , 3. преработени издания 1931), „Облакът като мотив в поезията“ (1914 ), „Мястото на българската литература“ (1930 ), „Любов и поезия“ (1939 ), „Джобен българско-английски речник“ (1943 , 1946 , 1991 ), „Студии, статии, рецензии, спомени“, т. 1-2. 1973-1978 , „И аз на тоя свят“, автобиографична повест (1979 ), „И аз на тоя свят. Спомени от разни времена“ (1985 ), „Избрани преводи“ (1989 ).

Световна история

Денят 30 ноември ще остане в световната история с това, че през 1829 г. Гърция получава пълна независимост от Османската империя след осем години въоръжена националноосвободителна борба. На тази дата през 1914г. английският актьор Чарли Чаплин дебютира в киното, а на 30 ноември 1621 г. в Съединените щати за пръв път е отпразнуван Денят на благодарността. На тази дата през 1853г. по време на Кримската война руската ескадра на адмирал Павел Нахимов унищожава турския флот на Осман паша при Синоп, на северното крайбрежие на Турция.

2013 г.

По време на протести в Банкок загиват 6 човека.

2012 г.

Президентът на Беларус Александър Лукашенко излиза с президентски декрет, който отнема правото на работниците от дървообработващите предприятия да се уволняват от тях.

2011 г.

Бившият президент на Кот д’Ивоар Лоран Гбагбо застава пред Международния наказателен съд в Хага.

В Иран Великобритания и Норвегия затварят посолствата си в Техеран.

От този ден нататък за беден в Китай се счита всеки жител, чийто дневен доход не превишава 6,5 юана (<1 долара) за ден.

2008 г.

След парламентарните избори, проведени на тази дата и след ожесточени битки за власт като министър-председател на Румъния е издигнат е Емил Бок. Той заема поста на 22 декември 2008 г., а правителството е съставено от коалицията на следните партии: Демократично-либерална партия и Социалдемократическа партия.

2006 г.

Правителство на Черна гора приема „Споразумение между Република Черна гора и Република Сърбия за консулска защита и предоставянето на услуги за черногорските граждани“. Според него Република Сърбия чрез своите дипломатически и консулски мисии предоставя нужните услуги за черногорските граждани в държави, в които Черна гора няма все още свое дипломатическо представителство.

1999
В Москва при получаване на секретна информация е заловена секретарката на посолството на САЩ в Русия Чери Либернайт.

1998

Любчо Георгиевски става най-младият министър-председател в света. Той поема поста премиер на Македония на 32- годишна възраст.

1993

Специална кралска комисия във Великобритания призовава за забрана на опитите за клониране.

1993

Мирни преговори слагат край на въоръжения конфликт между Абхазия и Грузия.

1993

Двуглавият орел е утвърден от Борис Елцин за национален герб на Русия. Гербът на Русия представлява червен щит, на който е изобразен двуглав орел с короновани глави, а между тях – трета голяма корона на Петър Велики. В ноктите си орелът държи скиптър и златно кълбо с кръст, който символизира държавната власт. На гърдите си има друг щит на Московското княжество, който представлява изображение на св. Георги промушващ змей.

1956

Си Би Ес за първи път в света пуска в ефир програма от видеокасета.

1950

Американският президент Хари Труман обявява, че САЩ са готови да използват атомна бомба, за да бъде постигнат траен мир в Корея.

1939

Военни части на Съветския съюз нахлува във Финландия. Целта е присъединяване на Карелия към съветската държава. Първият период на войната завършва в края на декември 1939 година. Червената армия е спряна пред линията „Манерхайм“. Това е финландска система от дълговременни укрепления на Карелския провлак по продължение на границата със СССР.

1936

По време на пожар в Лондон изгаря Кристалният дворец, построен специално за Първото световно изложение през 1851г.

1932

Завършва най-дългият танцов маратон – 4152,5 часа. Той започва на 6 юни и се провежда в САЩ.

1922

Състои се последната сценична изява на 78-годишната френска актриса Сара Бернар. Истинското име на Сара Бернар е Розине Мари Хенриет Бернар. Родена е на 22 октомври 1844 в Париж. Започва кариерата си в „Комеди Франсез“ през 1862г. Играе в парижки театри. През периода 1898-1922 година ръководи свой театър, наречен по-късно на нейно име. Нейни роли са Хамлет („Хамлет“ от У. Шекспир), Маргарита Готие („Дамата с камелиите“ по А. Дюма-син), Федра („Федра“ от Ж. Расин), Орлето („Орлето“ от Е. Ростан). Гастролира в Европа и САЩ. Сара Бернар е автор на мемоари. Умира на 26 март 1923 в родния си град.

1922

Създадена е Чеченска автономна област към РСФСР. Чечня се намира на северния склон на Голям Кавказ, Чеченската равнина и Терекско-Кумската низина.

1914

Чарли Чаплин дебютира в киното. През 1914 се снима в 34 филма, (от които около половината поставя по свой сценарий), придобива голяма популярност и получава творческа независимост. В периода 1915 – 1916 работи за “Есеней”, а през 1916 – 1917 – за фирмата “Мючуъл”, създавайки свои пълноценни авторски филми. Някои от филмите, в които участва Чарли Чаплин са: “Завербуваният” (1915 ), “Полиция” (1916 ), “Спокойната улица” (1917 ), “Имигрантът” (1917 ). Работейки за фирмата “Фърст Нешънъл” (1918 – 1923 ). През 1923 създава своя фирма – “Чарлс Чаплин филм корпорейшън”. От 1923 започва да снима авторски пълнометражни филми. Умира в швейцарския град Вьове на 25 декември 1977

1854

Френският инженер Ф. Лессепс получава от владетеля на Египет концесията за строителство на Суецкия канал.

1853

По време на Кримската война руската ескадра на адмирал Павел Нахимов унищожава турския флот на Осман паша при Синоп, на северното крайбрежие на Турция. Битката продължава четири часа. Загубите на турците възлизат на повече от 3 хиляди души.

1840

Останките на френския император Наполеон Бонапарт са пренесени от остров Света Елена в Париж.

1829

На Лондонската конференция е взето решение за даване на пълна независимост на Гърция от Турция.

1794

Руският пълководец Александър Суворов получава званието фелдмаршал за потушаване на Полското въстание.

1789

Остров Корсика е присъединен към Франция.

1700

Първа голяма битка в Северната война (1700-1721 ) между руската армия на Петър І и шведската на Карл ХІІ при град Нарва. Руските войски претърпяват поражение.

1621

В САЩ за първи път е отпразнуван денят на благодарността.

На 30 ноември се раждат:

1926

Роден е американският медик и професор Ендрю Виктор Шели. Научните изследвания и публикации на Шели са върху отделянето от хипоталамуса на рилизинг-хормони, определянето на тяхната структура, синтеза и използването им. Получава Нобелова награда за физиология и медицина за 1987 (заедно с Р. Гиймен и Р. С. Ялоу).

1889

Роден е английският физиолог Едгар Дъглас Едриън, член на Лондонското кралско дружество. Носител е на Нобелова награда за физиология и медицина за 1932 (заедно с Ч. Шерингтън). Основните му трудове са по електрофизиология на сетивните органи. Поставя началото на приложението на електрониката във физиологическите изследвания. Провежда експерименти върху нервните влакна и нервните окончания. От 1934г. се занимава с електрофизиологични изследвания на мозъка, изучава нарушенията на неговите функции. Умира на 4 август 1977г.

1874

Роден е английският общественик, политик, държавник и лидер на Консервативната партия Уинстън Чърчил. Избран е в Парламента като депутат от Консервативната партия (1900 ). През май 1940г. е министър-председател на коалиционно правителство. Организира и ръководи енергично преустройството на целия живот в Англия и сплотява силите на народа за борба срещу Германия, нейните съюзници и настъплението на фашизма. След 22 юни 1941г. е инициатор за създаване на съюз на всички антифашистки сили за борба срещу Германия. Заедно с президента Рузвелт сключва договор със СССР за съвместна борба срещу фашизма. Участва в Техеранската (1943), Кримската (1945) и Потсдамската конференции (1945), които определят следвоенното устройство на света и предоставят Източна Европа на Съветския съюз. Тази политика на Чърчил довежда до установяването на тоталитарни режими в източноевропейските страни. В отговор на политиката на Сталин в Източна Европа и издигането на “желязна завеса” по границите на източноевропейските страни Чърчил (в речта си на 5 март 1946 в гр. Фултън, щат Мисури, САЩ) призовава за създаване на военно-политически съюз на САЩ, Великобритания и западноевропейските страни за защита на демокрацията от тоталното настъпление на войнстващия комунизъм. Тази реч се смята за начало на “студената война”. През 1951-1955 е отново министър-председател. Чърчил е известен и като писател, публицист и автор на исторически и мемоарни книги. Получава Нобелова награда за литература (1953 ). Умира на 24 януари 1965 в Лондон.

1835

Роден е американският писател, публицист и общественик.Марк Твен (псевдоним на Самюъл Ленгхорн Клемънс). Получава известност с разказа си “Знаменитата скачаща жаба от Калаверас” (1865 ). Марк Твен е автор на романите – “Приключенията на Том Сойер” (1876 ), “Приключенията на Хъкълбери Фин”, “Животът по Мисисипи”(1883 ), “Принцът и просякът” (1882 ), “Един янки в двора на крал Артур” (1889 ), “Дневникът на Адам” (1904 ), “Дневникът на Ева” (1906 ) и др. Умира на 21 април 1910 в Рединг, щат Кънетикът.

1756

Роден е германският учен в областта на експерименталната акустика и метеоритика Ернст Флоранс Фридрих Хладни. Пръв започва експериментални изследвания на различни акустични явления, много от които получават теоретично обяснение значително по-късно. Открива съществуването на надлъжните трептения на струните и прътовете. Пръв достатъчно точно определя скоростта на разпространение на звука в различни газове, открива отношенията на скоростта на звука в различни материали към скоростта на звука във въздуха. Обяснява явлението “ехо”, определя горната граница на чуваемост. Изобретява оригинални музикални инструменти, наречени от него клавицилиндър и еуфон. Умира на 3 април 1827 в Бреслау, дн. Вроцлав, Полша.

На 30 ноември умират:

1957

Умира италиански оперен певец (тенор) Бениамино Джили – един от големите майстори на белкантото. Роден е на 20 март 1890 в Реканати Дебютира на оперната сцена в Ровиго (1911 ). Пее в театрите на много италиански градове. През 1920-1932 е солист на „Метрополитен опера“ в Ню Йорк. Гастролира с голям успех на редица световни сцени. От 1954 не участва в опери, изнася концерти. Сред по-известните му партии са: Неморино („Любовен елексир“ от Доницети), Лионел („Марта“ от Флотов), Дьо Грие („Манон“ от Масне), Лоенгрин („Лоенгрин“ от Вагнер), Радамес („Аида“ от Верди), Канио („Палячи“ от Леонкавало), Туриду („Селска чест“ от Маскани). Участва в много музикални филми.

1939

Умира деецът на унгарското и международното работническо движение Белла Кун. Роден е на 20 февруари 1886 в Силадчех (днес в Трансилвания). Член е на Социалдемократическата партия от 1902 Влиза във връзка с руските болшевики през I световна война и става член на РСДРП /б/. Взема участие в преврата на болшевиките в Петроград. През 1918 се завръща в Унгария. Народен комисар е по външните работи и по военните дела на Унгарската съвременна република (1919 ). След поражението на републиката емигрира в СССР през Австрия. Член е на ВЦИК, член е на ИККИ (1921-1936 ). Ликвидиран е по време на репресиите през 1939 Реабилитиран е посмъртно (1956 ). Автор е на трудове по история на международното работническо движение.

1900

Умира английският писател и критик от ирландски произход Оскар Уайлд (Оскар Фингъл О’Флеърти Уилс Уайлд). Роден е на 16 октомври 1856 в Дъблин. Стихотворението “Равена” е дебютът, който му донася наградата “Нюдигейт” в Оксфорд. През 1881г. излиза и първият му сборник “Стихотворения”. След 1882 в творчеството му доминира прозаическото начало. Работи като редактор в сп. “Женски свят”, прави първите си драматически опити, издава 3 сборника с разкази, литературни-критическите есета “Идеи”, романът “Портретът на Дориан Грей” (1891 ) и др. Сериозно внимание от този период заслужават приказките на Уайлд от “Щастливият принц” и “Гранатовият дом”. След 1891 започва третият, последен период от творчеството му. Уайлд възкресява “комедията на нравите”, която има силна ирландска традиция. До 1899 създава и 4 комедии – “Ветрилото на лейди Уиндърмиър”, “Жена без значение”, “Идеалният съпруг” и “Колко е важно да бъдеш сериозен”. На 15 май 1895 е осъден на 2 години каторжен труд за непристойно поведение. След излизането си от затвора се установява в Париж, където умира.

1846

Умира германският икономист и защитник на протекционизма Фридрих Лист. Роден е на 6 август 1789 в Рьойтлинген. Подкрепя ревностно идеята за изграждането на германската железопътна мрежа и за създаване на митнически съюз. Остро критикува „космополитизма“ на А. Смит и концепциите за свободна търговия, като подчертава че Великобритания развива икономиката си чрез протекционизъм. Според Фридрих Лист свободната търговия облагодетелства по-скоро отделния търговец, отколкото нацията като цяло. В основата на силната националната икономика лежи насърчаването на производството и промишлеността чрез протекционистки мерки.

1784

Умира руският астроном Андрей Иванович Лексел. Лексел е академик на Петербургската академия на науките (1771) -. Роден е на 24 декември 1740 в Або, Финландия. Швед по националност, работи в Русия от 1768г. Основните му съчинения са върху движението на кометите. Установява, че Уран е планета, изследва нейното движение и стига до извода за съществуването на още по-отдалечена от Слънцето планета.

www.focus-news.net

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search