Топ ПРЕСА: „Изкуственият интелект“ скоро може да се появи на бял свят а родното му място да е село Слащен, община Сатовча!
Той е висок 1.75 м, тежи най-малко 90 кг.
Може да отваря вратата на своя стопанин и дори да му вади бирата от хладилника. Налива я в чаша и след това сяда търпеливо край масата. Сензорните му очи не мигат, защото е надарен с изкуствен интелект, но не и с природни дадености.
Има собствено мнение по всеки въпрос, с охота влиза в словесен двубой и отговаря без запъване, когато го попиташ нещо – например що е то изкуствен интелект.
„Понятието изкуствен интелект е сложно за дефиниране. Доскоро нямаше интелигентни машини, имаше само умни системи – т. нар. смарт, неспособни да се развиват, да се учат от грешките и успехите си, да се справят с кризисни ситуации, не предвидени от програмиста. Тоест машини без проява на разум…“
Името му е Кибертрон, а способността му да възприема и реагира на околния свят се базира на пет основни блока – изкуствен интелект, памет, пасивна мисъл, активна мисъл, самообучение и въображение.
Кибертрон не повтаря заучени фрази, защото мисли. Той е хуманоид – човеко-подобна машинка със собствен интелект и разум. Може да се страхува, но и да проявява завидна храброст, притежава чувство за хумор, за тъга, за радост. Засега Кибертрон съществува само като виртуален проект и смела, но реална мечта, родена в главите на седем млади българи. Единият от тях е на възраст, която наричат средна, но според приятелите му от екипа по дух е на 20. На Седмата международна конференция „Практо 2003″ във Варна създателите на Кибертрон представиха проекта си и получиха смущаващо искрени адмирации и одобрение от научните среди. В началото на тази година проектът спечели 7-о място на Международния фестивал на науката и инженерните технологии в Бомбай.
Кибертрон се различава от всички създадени до момента в света хуманоидни роботи, чиито „съзнания“ са реализирани чрез твърди математически алгоритми. Интелектът им е само имитация. Докато Кибертрон е уникален, силен, умен и…най-важното той е българин.
Засега.
Фантастичната идея за създаването му се заражда в главата на едно 13-годиш-но момче от благоевградското село Слащен. Тогава в ръцете на Ахмед Мерчев попада книгата на А. Гордин „Забавна кибернетика“, от която тийнейджърът разбира, че неговият Кибертрон може да се превърне в реалност. Ахмед поглъща всяко мернало му се четиво по електроника и кибернетика. В седми клас поправя телевизорите и радиоприемниците на селото. Преди това обаче си прави сам уредите – волтметър, амперметър, честотомер, осциолоскоп със светодиоди. Но аналоговата електроника бързо му омръзва.
Преди две години завършва с пълен отличен гимназията в родното си село и става студент по електроника в Техническия университет. До този момент вече има две собствени разработки за роботи. Но не престава да мечтае за самообучаващ се хуманоид с практически работещ изкуствен интелект. Още като първокурсник си прави сайт в Интернет и пуска електронни обяви, че търси съмишленици. Над 800 души заявяват желание да влязат в създадената от него Кибертрон-организация. От тях остават само седем – най-запалените. Любомир Славилов, инж. Антони Ставрев, инж. д-р Димитър Чалев, инж. Борис Дишев, Калин Петров и едно девойче – 20-годишната Зюлкера Арифова.
Любомир попада случайно на постинга за хуманоиден робот и веднага изпраща имейл на Ахмед. Тази година 23-годишният софиянец завършва Инженерна физика, специалност Квантова електроника и лазерна техника в Софийския университет.
„Няма човек, който да се занимава с техника и роботика и да не мечтае за хуманоид. Още Леонардо да Винчи проектира механичен войник, но идеята му остава само на хартия“, разказва Любомир.
Седморката на Ахмед смята за свое най-голямо постижение ръката на хуманоида
Ние имаме 28 степени на свобода, ръката на Кибертрон също, но по своята функционалност надминава човешката. Множеството сензори в нея и позволяват да усеща натиск, температура, допир. Така хуманоидът ще разбира дали го галиш или го пляскаш за назидание.
Не по-малко важно е и това, че тази „интелигентна“ ръка успешно би могла да се прилага и като протеза при загуба на крайник.
Екип Кибертрон разработва своя концепция за интелекта, неприлагана досега в други разработки. Според специалистите интелектът и разумът са само софтуерно приложение в робота. „За нас светът е петизмерен, а човешкият мозък е четириизмерен. Изкуственият интелект, който ще направим, ще служи на човека за връзка с неопознаваемото. Затова Кибертрон ще бъде нещо по-висше от нас“, твърдят двамата изобретатели.
Японците са натрупали богат опит и проекти за създаването на хуманоидни роботи. „Хонда“ направи световноизвестния робот ASI- МО, висок 1.20 м. С него те създадоха за пръв път модел на ходенето, който се доближава много до начина на крачене на човека. Проблемът обаче е в това, че ASIMO ходи само по предварително зададени програми. Ако се появи непредвидено препятствие, спира. Всички създадени до момента роботи ходят по тази технология, наречена „Зиро момент поинт“ – точка на нулев момент“, разказва Любомир. А екипът им заедно с учени от БАН работи върху изцяло нова концепция, която ще избегне недостатъците на ASIMO.
Кибертрон ще може да крачи като истински човек. Неговите 82 степени на свобода ще придават за- видна функционалност на тялото му. Е, няма да може да ни намига в началото, но хуманоидът може да бъде модифициран в андроид, който ще има клепачи, уста…
„Целта ни е да създадем робот, който да заменя човек при опасни дейности и места като гасене на пожари, обезвреждане на бомби, на терористи, работа в мините. Тъй като роботът е антропомор- фен, може да управлява всяка машина вместо човека. Но преди това трябва да премине курс на обучение в диалогов режим. Не да му направим програма, а да му обясним урока като на ученик“, допълва Ахмед. Предимството на Кибертрон е, че след като бъде обучен, знанията му могат да се клонират в десетки други хуманоиди. А това ще спести доста средства и време – за няколко часа можеш да направиш още сто умни и обучени машинки.
През март т. г. седмината ентусиасти регистрирали фирма, но не могат да плащат за собствен офис и работят предимно у дома си. За да изведат от виртуалното пространство в реалния свят своя Ки- бертрон, са им нужни около 180 хил. евро – без да включват разходите за труд.
Кибернетичната ръка е вече симулативно тествана, но само за нейното производство трябват 34 хил. евро. Ако се появи сериозен инвеститор, само след две години Кибертрон ще се движи сред нас, ще отговаря на въпросите ни, ще работи и мисли. Досегашното търсене на генерален инвеститор на екипа обаче е безрезултатно. Момчетата знаят, че ако се обърнат към по-прозорли- ви западни фирми, няма да останат нечути. Но все още стискат зъби и продължават да търсят у нас съмишленици, които не гонят бързата печалба.
Нали идеята им е такава – Кибертрон да има българско родословие, да се сътвори от независим екип. И да се роди в България.
И роботите плачат
Японският автомобилостроителен гигант „Тойота“ демонстрира напредъка на технологическото си развитие, като сътвори електронен хуманоид. Той може да свири виртуозно на тромпет. Висок 1.20 м, още си няма име, но компанията е замислила да произведе цял оркестър от негови събратя, които да се представят на световното изложение „Аичи“ догодина. Пак в Страната на изгряващото слънце вече произвеждат масови роботи с ограничени функции, които за сметка на това могат да се ползват и за компаньонки в леглото. Скоро смятат да ги внедрят в Европа. По-популярно на Стария континент вече е кучето Aibo, чийто вграден адаптер WLAN позволява на човек да общува с него. Кучето лае, скимти, когато е тъжно, чумери се, гушка се. То спи, върти опашка, мига с очи, отговаря на повикване. Играе си с розова топка и глозга специален кокал. А когато батериите му тръгнат да се изтощават, електронният опашатко сам се запътва към контакта. Този домашен любимец толкова прилича на истински, че мнозина вече го предпочитат пред четириногия си космат приятел. Нали не цапа. QRIO пък е много мъничко хуманоидче, подходящо най-вече за играчка. То е грациозно, може да танцува японски танци с ветрила, пък и е първото сред себеподобните си, което се опитва да тича. QRIO ходи малко приклекнал, тъй като не може да си изправи добре краката.
Be the first to leave a review.