Откъде идват имената на планините ни
За много от нас те са любимо място за отдих и разходка, но знаете ли какво всъщност означават названията им
В България имаме чудно красиви планини, с които наистина можем да се гордеем – Родопи, Рила, Пирин, Стара планина, Витоша. За много от нас те са любимо място за отдих и разходка, но знаете ли какво всъщност означават имената им? Списание 360 дава отговор на този въпрос.
Рила
Родопи
Името е с тракийски произход и е записано още преди новата ера от Херодот, а векове по-късно е споменавано и от Трасил от Мендес и Псевдо-Плутарх , които го свързват с местна легенда за сестрата и брат Родопа и Хемус. В миналото най-често се споменава именно като Родопа или Родопе, без множественото число Родопи, популярно днес.
Пирин
Споровете дали името на планината идва от тракийското “перинтос” (тоест “скала”) или от името на славянския бог Перун най-веротяно ще останат неразрешени. Факт е, обаче, че местните предпочитат да наричат планината Перин или Ирин-Пирин. Много романтично.
Стара планина
Най-сетне напълно разбираемо и българско име! Невинаги е било такова – траките са ѝ казвали Хемус, славяните – Маторни гори, а османците – Коджабалкан или просто Балкан. Впрочем, последната дума не е османска, а персийска и значи просто “висок”.
Витоша
Най-старото има на Витоша е Скопар с по-късни вариации Скомпос или Скопиос. Идва от гръцки и означава “стръмна планина”. Със сегашното си име Витоша е известна от Средновековието, като значението е двувърха (двуглава) планина, а произходът по всяка вероятност е тракийски.
Be the first to leave a review.