В община Дупница ще влизат близо 1 милион лева повече, ако предложението на Първан Дангов за увеличението на такса битови отпадъци бъде прието

Наложително е да бъде направено диференциране, тъй като живеещите в града плащат значително по-високи данъци заради по-високата данъчна оценка на имотите си. Новият шеф на отдел „Местни данъци и такси“ Илияна Михалкова: Насочили сме усилията си към данъкоплатци, които имат задължения от 2019 година и от догодина ще станат несъбираеми, засега сме съставили  1472 акта за около 400 000 лева*

Точно 970 400 лева повече ще бъдат приходите в хазната на община Дупница, ако бъде прието предложението за увеличение на такса битови отпадъци на кмета Първан Дангов. Досега общата сума, събирана от кметството, е била 2 956 281 лева, докато след увеличението размерът й ще стане 3 926 681 лева.
Градоначалникът даде пресконференция, на която обоснова предложението си за повишаване на сумата, която жителите на общината ще трябва да плащат за сметосъбиране и сметоизвозване, както и евентуалното увеличение и на други данъци.
Той обясни, че е наложително да бъде направено диференциране, тъй като живеещите в града плащат значително по-високи данъци заради по-високата данъчна оценка на имотите си. Друга причина е, че събираните досега средства не са достатъчни за покриването на разходите по тази толкова важна дейност.
„Спазили сме бюджетната процедура. Докладната е внесена до края на месец октомври и в момента тече процедурата по публично обсъждане. Предварително искам да кажа, че обявявам плановете пред медиите публично днес (б.а. – вчера), а до края на седмицата ще имам среща с всички представени политически сили в Общинския съвет, за да чуя и техните мнения и да формираме едно общо за сесията на 28 ноември. Това, което е различно и най-вече касае всички граждани, е, че досега промилите бяха 4,50 за всички живеещи, както в града, така и в селата. Този път сме търсили диференциация между тях и ще ви дам пример с цифри. Излиза така, че живеещите в града, защото притежават имоти с по-висока данъчна оценка, плащат значително повече за сметка на живеещите в селата. Например в село Делян населението се облага с общо 4386 лева. Сами разбирате, че тази сума на година, а тя не се и събира на 100%, няма как да е достатъчна, за да се осигури сметосъбирането в това село. Подобно е положението и в Тополница, където сумата е 6333 лева, а в Бистрица – 24 959 лева. Увеличението, което предлагаме в цифри, е в Бистрица да се събират вече 36 000, в Баланово от 6246 лева да станат 7966 лева. В Крайни дол облогът за всички там е 1769, а с новото предложението се вдига на 1840 лева. В Крайници досега е било 44 408 лева, а с новия вариант ще бъде 61 586, или общо 105 994 заедно с юридическите лица. Само за това село ще кажа, че разходът за сметосъбиране и сметоизвозване е 240 000 лева на година, а ние от тези над 105 хиляди лева събираме най-много 80-90 хиляди“, обоснова се градоначалникът.
Разходите за дейностите, свързани с отпадъците пък възлизат на 3 744 444 на година. От тях за третиране и обезвреждане на битови отпадъци отиват 2 953 018 лева, докато за плащане на стари просрочени задължения са предвидени 600 000 лева. Кметът разкри, че само по последното перо общината дължи за минали периоди около 7 млн. лева, които са били натрупани през годините:
„В предишни години се отричаше дали изобщо тази такса се дължи. Спомнете си изказвания на предишни членове на управленския екип, които казваха, че това изобщо не е вярно. Това са отчисления към държавата и РИОСВ. Държавата казва, че имаме задължения към тях и като не ги превеждаме, те няма как да ни финансират управлението на отпадъците, каквото и е построяването на депото в Джерман“.
Ако местният парламент одобри предложението на кмета, данъкът върху недвижимите имоти пък ще стане 3,5 промила върху данъчната оценка вместо досегашните 2,5 промила.
По думите на градоначалника целта на неговия екип е да бъде сформирана справедлива цена, защото имотните сделки се сключват предвид пазарната оценка, докато данъчната се използва по-скоро като базисна. От кметството са изчислили, че ако увеличението стане факт, то в хазната ще постъпват близо половин милион лева повече, които ще отиват за подобряване и поддържане на инфраструктурата.
Новият началник на отдел „Местни данъци и такси“ Илиана Михалкова също говори пред медиите. Припомняме, че през месец май тя беше единствен кандидат на конкурса, обявен за поста на тогавашния си началник Георги Георгиев, и впоследствие зае позицията.
И. Михалкова обяви, че община Дупница прави опити до края на годината да събере 400 000 лева от актове за неплатен данък сгради от 2019 година. От общинската администрация бързат с тези свои действия, тъй като с идването на 2025 година тези задължения ще изгубят давност.
„Събираемостта на текущите данъци е добра – около 80%. Но процентът на старите задължения е много нисък, около 20% за различните видове. Затова с тези актове целим да повишим събираемостта. Но там срещаме трудности, защото гражданите не искат да получават актовете, когато ги изпратим с пощенски оператор. Процентът на връчените при първо посещение с такъв оператор е много малък. Затова пристъпваме към посещение на място. От една седмица вече усилено се посещават домовете, за да можем след това да приложим процедурата по чл. 32 за въвеждане в сила на съставените актове. Тази година сме насочили усилията си към данъкоплатци, които имат задължения от 2019 година и от догодина ще станат несъбираеми. Засега сме съставили актове за около 400 000 лева, като бройката им е 1472 до момента. Тези за настоящата година, които не са връчени са 796 на брой. За миналата година също е било много слабо връчването на тези актове. Тяхната обща стойност е около 300 000 лева. Има длъжници, които не са плащали и много повече от тези 5 години назад, но нямаме законовото право да ги обхванем“, коментира Илиана Михалкова.
По този повод Първан Дангов се включи, цитирайки известната фраза на Бенджамин Франклин: „Две неща в живота са неизбежни – смъртта на човека и плащането на данъци. Неизбежни са, защото няма как да му се размине и едното, и другото. Има ред, по който се работи в администрацията – със съдии изпълнители, споразумения и др. Има интересни имена, както юридически, така и физически лица и аз съм готов да ги оповестя на сесия на Общинския съвет. Приканвам, който има възможност, да си плати. Не искам да назовавам имена в момента, защото не е коректно. Но няма измъкване. Услужливо някои не са получавали актовете, обаче сега имаме механизъм и ще бъдат посещавани включително и в почивните дни, и в извънработно време. Това е законова норма, която ни дава възможност да го правим. Служителите, които ще ги посещават, са хора от новия Инспекторат. Те ще вървят със служебен автомобил. Те ще се представят най-учтиво със служебните си карти и ще молят длъжниците да си платят“.
Стана ясно още, че в скоро време списък с некоректните данъкоплатци ще бъде окачен на табло в сградата на общинската администрация и публикуван на сайта на общината.
Кметът Първан Дангов коментира и планираното увеличение на патентния данък със средно около 40% няма да засегне голям брой хора, защото такъв в община Дупница плащат само 250 човека, сред които собственици на заведения и магазини до 100 кв. метра, фризьори, козметици, притежатели на фитнес зали и автомивки.  Той подчерта, че броят на едноличните търговци, които биват облагани с патентен данък прогресивно намалявал, тъй като все по-голяма част от тях избирали общото облагане.
Друго предложение, което кметът прави към Общинския съвет е и увеличаването на данъка за таксиметров превоз, който да стане 550 лева, вместо досегашните 300 лева.
Местният парламент ще трябва да се произнесе и относно предлаганите от кметския екип промени в Наредбата за местните такси и цени на услуги. Ако те бъдат одобрени, то предлаганите от общината административни и технически услуги ще имат нови, по-високи цени.
Стана ясно още, че се предвижда да бъдат актуализирани и таксите за търговските площи, наемани от кафенетата и закусвалните в центъра на Дупница.
„Търговските площи, които се вземат от заведенията за обществено хранене и кафенета също ще плащат по-високи такси. Оказа се, че един квадратен метър търговска площ на централния ни площад струва 3 лева на ден. Десет квадратни метра са 30 лева на ден. А един такъв търговски обект може да реализира стократно по-голяма печалба, особено в празничен ден, когато човекопотокът е много по-голям. Затова ще поискам от общинските съветници да разрешат и това. Особено в празнични дни цените трябва да бъдат адекватни на база пазарните условия“, поясни кметът.
На въпрос колко са приходите на общината от празненствата и разположените шатри на площад „Свобода“ покрай Деня на Дупница (19 октомври), Първан Дангов отговори:
„Нямаме приходи от 19 октомври. Направихме партньорство с фирмата, която организира празника. То беше да предоставим възможност за търговска площ, като те си заплатиха цените на консумативите като електроенергия. За сметка на това всичко онова, което беше като изпълнители, беше осигурено от тях плюс оборудването – маси, столове, чадъри. За концерта на БТР ние платихме отделно. Тяхното участие беше около 15 000 лева“.

ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

struma.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search