Малко хранително съкровище: Гръцката фава набира все по-голяма популярност

ЮЛИЯН ИЛИЕВ

Не мина много време, откакто фава (жълт нарязан грах или още – „Feneou“) започна да се разпространява в световен мащаб, спечелвайки желания сертификат за името на Защитено географско указание (ЗГУ). Този сертификат става и нещо като паспорта на фавата, а сега я виждаме да завладява световните пазари благодарение на своя богат вкус и уникалната си  хранителна стойност. Присъствието ѝ в Гърция датира от XIX век. Оттогава фавата расте в плодородната почва на Фенеос, в планинския район на Коринт, и достига до кухните на гърците, превръщайки се в неразделна част от тяхната диета, а напоследък и от средиземноморската диета като цяло.

Оказва се, че на Халкидики има и цял плаж, носещ нейното име. Ето, да го видите на картинка (пожелаваме и на живо):

 

Снимка: iStock by Getty Images

А за тези, които имат план да пътуват в онази посока, предлагаме точното местонахождение на това райско кътче:

 

Фавата е вкусно предястие (без това да означава, че някои хора не го харесват и като основно), което в идеалния случай може да бъде придружено от екстра върджин зехтин, малко ситно нарязан лук или – както ще видим по-долу – карамелизиран лук, който наистина подсилва вкуса ѝ. Този зеленчук ни дава кадифено пюре с мек, сладък вкус. То е една от формите, под които фавата може да достигне до нашата трапеза и тя е може би най-често срещаната. Въпреки това, ако искаме, можем да направим вкусни жълти супи от грах, или да добавим малко фава към нашите салати. Освен това, ако я комбинираме с ориз (например като я добавим към ризото), имаме ястие с висока протеинова стойност, което дори може да замени месото.

Едно малко хранително съкровище

Малкият размер на жълтия нарязан грах не трябва да ни заблуждава. Фавата също принадлежи към категорията на бобовите растения, чийто размер – както е известно – е обратно пропорционален на тяхната хранителна стойност.

И така, жълтият грах е храна с ниско съдържание на холестерол и наситени мазнини (по-малко от 1%), а в същото време е богат източник на фибри и протеини. Така той допринася за правилната функция на червата и ни помага да поддържаме захарта и холестерола на желаните нива. В допълнение, той съдържа фолиева киселина, желязо, мед, магнезий, калий, витамини C, E и B. Неговите сложни въглехидрати и протеини съставляват най-големия процент от калориите му. И накрая, това, което може би не знаете е, че диетичните фибри на жълтия нарязан грах ни карат да се чувстваме сити по-бързо, което води до консумация на по-малко храна, като същевременно спомага за правилния процес на храносмилане.

Фава – предястие от Санторини

Ако сте ходили на Санторини, няма как да не знаете, че островът е характерен освен с невероятните си романтични гледки, с белите къщурки накацали по стръмните черни склонове, и с това, че е покрит с бедна вулканична почва. В нея местните отглеждат ниски лози, от които правят местното винсанто и характерния жълт грах – фава. Опитайте тази емблематична за Санторини храна. Местните я поднесат като разядка, предястие или гарнитура.

Необходими продукти:

  • 2 ч.ч. (500 г) жълт грах (фава)
  • 1 малка глава червен лук, разрязана по средата
  • 2 скилидки чесън, обелени и нарязани
  • 1½ ч.л. сол
  • студено пресован зехтин за сервиране
  • 1 голяма глава червен лук, нарязана за сервиране
  • шепа каперси, за сервиране
  • риган за поръсване
  • черен пипер за поръсване (по избор)

Начин на приготвяне:

Изплакнете фавата, поставете я в тенджера, покрийте със студена вода и гответе до кипване. Изсипете в гевгир и изплакнете. Изплакнете тенджерата, върнете фавата обратно и добавете 4 чаши топла вода.

Оставете да заври, добавете цялата глава лук и скилидките чесън и оставете да къкри, частично покрита с капак, за около 30 минути. Отстранете капака и оставете на слаб огън, като разбърквате от време на време, за около още 30 минути или докато цялата вода се абсорбира.

Свалете от огъня, добавете сол на вкус и разбъркайте. Извадете главата лук и скилидките чесън и разбийте фавата с миксер или в кухненски робот. Трябва да постигнете консистенция подобна на гладко картофено пюре.

Оставете за малко да почине, след това преместете в чиния за сервиране. Полейте обилно със зехтин. Сервирайте я топла, поръсена с нарязан на тънки шайби червен лук, каперси, риган и щипка черен пипер. Отлично се допълва от филийки препечен хляб и червено вино или ледено узо.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search