Екстремните горещини убиват все повече хора, а най-лошото тепърва предстои
Вече няма оправдание да не сте подготвени за смъртоносните горещини. В югозападната част на САЩ се наблюдава рекорден брой дни с температура над 43 градуса, а във Флорида температурата на морската повърхност е близо до 38 градуса. На 6 юли Алжир регистрира най-високата нощна температура в историята на Африка – малко над 39 градуса. Мощен топлинен купол се спусна над Европа, като в Испания температурата на земната повърхност достигна 60 градуса.
А сред най-важните признаци на екстремното време е нарастващата смъртност. Въпреки това вълна от нови проучвания показва, че градовете и държавите са толкова неподготвени, колкото никога досега.
Доклад, публикуван през юни от Santé Publique France, главната агенция за обществено здраве в страната, документира постоянно нарастващата смъртност от горещини от 2014 г. насам. В проучването се отбелязва, че повече от 32 000 смъртни случая в повече – т.е. смъртни случаи, надвишаващи очаквания брой за даден период – се дължат на екстремни горещини от 2014 до 2022 г., като през миналата година са починали близо 7 000 души.
Екстремните горещини убиват хиляди хора всяка година
Неотдавнашен анализ в The Lancet Planetary Health показва, че всяка година от 2000 г. насам средно 20 000 души са умирали от екстремни горещини в европейските градове. А ново проучване в Nature Medicine съобщава, че през лятото на 2022 г. повече от 61 000 европейци са починали от екстремни горещини. Това бележи най-смъртоносното лято, откакто опустошителните горещи вълни от 2003 г. в Европа са причинили 70 000 смъртни случая.
Когато през 2003 г. са ударили смъртоносните горещини, властите са можели да твърдят, че са изненадани. По-специално във Франция агенциите за обществено здравеопазване и болниците са били изненадани и са се оказали с недостатъчен персонал поради отпускарския период през август, когато са ударили най-тежките горещини.
За разлика от това, тазгодишните екстремни горещини са само най-новите в поредица от все по-горещи лета от 2014 г. насам. Летните горещини са се покачили до такава степен, че счупените рекорди са по-малко значими от постоянното бреме на живота с потискащи температури, които са причинили смъртните случаи от жега да станат толкова постоянна част от лятото, че вече не изглеждат като отклонения. Ако високата смъртност през 2003 г. е шокираща, то миналогодишните смъртни случаи са били очаквани.
В отговор на катастрофалния опит от 2003 г. европейските държави и градове са приели планове за адаптиране към горещините. Те включват протоколи за реагиране при остри аварии, кампании за повишаване на осведомеността, системи за предупреждение и по-широки стратегии за смекчаване на последиците от изменението на климата, като например програми за намаляване на трафика и стимули за екологично строителство. Въпреки това зашеметяващият брой на загиналите през 2022 г. показва, че тези планове не работят.
Пандемията от COVID-19 вероятно е прикрила истинския брой на смъртните случаи от горещините
Тази новина е ужасна, тъй като предполага, че усилията за смекчаване на последиците от изменението на климата се провалят. За съжаление, цифрите вероятно са по-лоши, отколкото изглеждат. Пандемията от COVID-19 вероятно е свела до минимум тези цифри, прикривайки истинския брой смъртни случаи от жеги, отразени в тези проучвания.
Това е важно да се разбере, защото макар 61 000 смъртни случая от 2022 г. да са почти невъобразими, ефектите от пандемията означават, че те подценяват опасностите от екстремните горещини.
COVID-19 и екстремните горещини се пресичат по важни начини. Стратегиите за превенция на всяка от тях са диаметрално противоположни. Здравните власти съветват хората, изложени на риск от заразяване с COVID-19, да се изолират в домовете си, но уединението засилва риска от смърт от екстремни горещини. По време на горещините най-добрият съвет остава да се търси хладна среда, включително киносалони, магазини за хранителни стоки и търговски центрове – претъпкани места, които повишиха риска от заразяване по време на пандемията.
COVID-19 и екстремните горещини представляват значителна опасност за едни и същи хора. По-възрастното население, хората с увреждания и тези с определени съпътстващи заболявания са изложени на повишен риск от смъртност вследствие на COVID-19 или жега, така че те са разкъсани между това да се изолират в задушни апартаменти или да се изправят пред инфекция в претъпкан магазин.
Светът е свидетел на температури, каквито никога не е имало в историята. Адаптацията към екстремните горещини е от съществено значение, ако градовете и държавите искат да защитят населението си. Неотдавнашните десетки хиляди смъртни случаи от екстремни горещини показват, че приетите мерки са били минимално ефективни за намаляване на смъртоносните последици от изменението на климата.
Отчитането на по-широката картина на влиянието на пандемията върху тези цифри обаче показва, че перспективите са много по-обезпокоителни. Тези мерки не само не са успели да осигурят значителна защита, но и радикалното ускоряване на затоплянето драстично изпреварва човешките усилия за адаптиране към него.
Тъй като пандемията продължава да отшумява, светът вероятно ще стане свидетел на нарастване на смъртността от екстремни горещини.
Източник: USA TODAY
Be the first to leave a review.