Над 300 гайдари ще участват в Националния събор на гайдата „Апостол Кисьов“ в село Стойките

Над 300 гайдари от цялата страна ще участват в Четвъртото издание на Националния събор на гайдата „Апостол Кисьов“, който ще се проведе смолянското село Стойките на 24 и 25 юни т. г. Това каза за Мария Кисьова – организатор на мащабното събитие и председател на Народно читалище „Пробуда – 1903“ – Стойките. Сред инструменталистите, подали заявка за участие, са оркестрите „101 каба гайди“ и Детски гайдарски състав „Апостол Кисьов“ от Смолян, Сборен гайдарски състав „Дельо хайдутин“ от Златоград, Мадан, Рудозем, Формация „Тъпани и гайди“ – София, Гайдарски състав „Еподай“ – Пловдив, Гайдарски състав „Войводите“ – Белозем, Гайдарски състави от читалищата в гр. Девин, Чепеларе, Солища, Момчиловци, „Николай Хайтов“ – София, „Страхил войвода“ – с. Варвара, „Настроение-2017“ – Стара Загора, Гайдарски състав – Велинград и много индивидуални изпълнители, уточни Кисьова.

Тя припомни, че Националният събор на гайдата „Апостол Кисьов“ по статут е културно събитие, което представя гайдарското изкуство в неговото инструментално и жанрово разнообразие, и се провежда ежегодно.

„Съборът носи името на фолклориста Апостол Кисьов, родом от село Стойките, възродил гайдарството в Родопите, създал десетки школи по каба гайда в различни селища на планината и организирал оркестър от сто каба гайди с първа концертна изява през 1961 г. на събора „Рожен“. През 1972 г., пак на същото място, той дирижира оркестър от 300 каба гайди – деца и възрастни, и 3500 души народен хор. Събитието е уникално, оценено като „чудо“ от журналисти и чуждестранни специалисти-фолклористи. И ако днес родопската каба гайда се радва на широка популярност, това се дължи на самоотвержената апостолска дейност на Апостол Кисьов и творческото му себеотдаване“, поясни Кисьова.

Националният събор на гайдата „Апостол Кисьов“ цели съхраняване и развитие на гайдарското изкуство, културен обмен в тази област и популяризиране на родопската гайда, мотивиране и подкрепа на младите изпълнители. Събитието няма конкурсен характер. Очаква се срещата на изпълнители и публика да създаде празник, а професионалното общуване между инструменталистите да укрепи връзките им и да провокира нови идеи.

За участие в националния събор са поканени изпълнители на двата вида български гайди – каба, джура. На сцена ще се чуят индивидуални, камерни и оркестрови изпълнения на професионални и любители музиканти – българи и чужденци. Рамката на изпълненията е широка: автентичен фолклор, обработен фолклор и различен тип музициране, което извлича нови стойности от богатството на българския фолклор, допълни организаторът.

Програмата за Гайдарския събор в Стойките започва на 24 юни от 11:00 часа на паметника на Апостол Кисьов и НЧ „Пробуда-1903“ – с. Стойките, където ще бъдат поднесени венци и цветя. Ще бъде открита и фотоизложба, посветена на 120-тата годишнина от създаването на НЧ „Пробуда-1903“ – с. Стойките. От 12:00 часа от Паметника до местността „Потока“ ще тръгне Гайдарско дефиле с всички участници. От 13:00 часа ще бъде и откриването на Събора, след което започват изявите на всички участници.

Във втория ден, 25 юни от 09:30 часа в читалището ще се проведе Кръгла маса и дискусия с няколко акцента: предизвикателства пред гайдарското изкуство в съвремието ни, запазване стила и спецификата на музициране, характерни за всяка фолклорна област в България, облекло и сценично поведение. Модератор на събитието ще бъде доц. д-р Иван Георгиев – АМТИ „Асен Диамандиев“ – гр. Пловдив. От 10:00 часа в местността Потока ще се проведат Школи за гайдаджии-мераклии, а от 13:00 часа на сцената ще бъде Гала концерта и закриването на събора

Организационният комитет е подготвил грамоти и дипломи за всеки участник на сцената и за всеки гайдаджия-мераклия, които ще се обучават в школите. Не са предвидени такси за участие, а школата за гайдари е безплатна, уточни Кисьова.

За гостите на празника, с. Стойките предлага уникалната си природа и места за отдих в тихите семейни хотели и къщи за гости.

Организаторите припомнят, че три пътя водят до селото: Пловдив-Асеновград-Пампорово-Стойките; Пловдив- Кричим-Девин-Стойките и Смолян-м. Превала-Стойките.

Организационният комитет има амбицията Национален събор на гайдата „Апостол Кисьов“ да прерасне в международен.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене