След 10 г. без подслон бившият игумен на Роженския манастир епископ Йоан напусна БПЦ, мина към старокалендареца Касиан
Бившият игумен на Роженския манастир епископ Йоан се раздели със Светия синод на Българската пра- вославна църква и миналия петък премина към Старока- лендарната църква на Касиан в манастира „Свето Благовещение“ до Кюстендил.
След като бе изгонен от Роженската обител през 2004 г. като един от привържениците на бившия Неврокопски митрополит Пимен, Йоан остана на улицата – без църковни одежди, без църква, в която да служи, без жилище и пари, и бързо получи прозвището „монахът с жилетката“ заради единственото елече, което успя да вземе от килията си, за да го топли през зимата.
Преди няколко години след покайно писмо до Св. синод и бившия патриарх Максим той бе приет обрат- но в лоното на БПЦ, но само на документи – това с нищо не промени живота му. Максим така и не го въдвори в църква или манастир в Неврокопска епархия, където Йоан бе подстриган за монах и според православния канон би трябвало да остане до края на дните си. През последните 4 години епископът депозира 7 писма до Св. синод с молба да бъде възстановен освен на документи, реално и на служба, но отговор отново не получи.
Според източници на „Струма“ от Св. синод през първите годин2и след покаянието категорично против връщането му в Неврокоп- ска епархия бил Неврокоп- ски митрополит Натанаил, а след кончината му миналия ноември – неговият наследник митрополит Серафим. В духовните среди упорито се носи мълвата, че малко преди избора му за Неврокоп- ски митрополит през януари тази година, на среща с бизнесмени, 2-ма владици и един генерал в Троянския манастир Йоан станал разменната монета за безпроблемния избор на Серафим на митрополитския пост – срещу короната Серафим обещал да го върне в Роженския манастир, който след 2004 г. реално остана без всякакъв действащ игумен, под управлението на 1-2-ма монаси от Хаджидимовския манастир. 11 месеца по-къс- но обаче новият Неврокоп- ски митрополит Серафим все още не е изпълнил обещанието си и почти сигурно това е причината епископ Йоан да се сбогува с БПЦ и да премине към старокалендарците, каквито са Гръцката православна църква, Албанската, Руската, Македонската и доста други.
Старостилци също са православна църква, а разликата между тях и настоящото българско православие е, че първите насрочват службите си по Юлианския календар, а вторите – по Грегорианския, който е въведен през 1968 г. Първият старостилен манастир в България бе Княжевският манастир, който се самоопредели за такъв през 1993 г. По-късно към него се присъедини и кюстендилският манастир на Касиан. В Благоевград старостилна е църквата в кв. „Струмско“. Старостилните храмове в България са под юрисдикцията на 4 от общо 22-те гръцки православни църкви.
Самият архимандрит Касиан е роден в гр. Кюстендил, по образование е геофизик, след което завършва приложна математика. Отказва се от научна кариера в област на ядрената физика в Москва, за да завърши „Теология“ в Богословската академия. Приема монашество през 1981 г., след което възстановява Жаблянския манастир със собствени финансови средства и го извежда от разрухата, създавайки скотовъдно и земеделско стопанство. С няколко послушници и монаси Касиан започва да строи нов манастир – „Благовещение на Пресвета Богородица“, върху наследствени земи до с. Копиловци, недалеч от Кюстендил. Тук монасите със собствен труд изграждат внушителен комплекс, набавяйки си сами средствата с обработване на земята и отглеждане на зеленчуци, плодове, поддържане на рибарник.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.