Топ Преса: Санданчанин обвинен за смъртта на експерт по делото за подслушване срещу Цветан Цветанов и американец
“Татко, не съм дошла да се сбогувам с теб. Дошла съм да кажа, че те обичам”… Тези думи прошепва пред ковчега на баща си по-голямата дъщеря на проф. Евгений Николов, разказаха вчера близки на учения, издъхнал на 17 юли – 6 дни след нелепа катастрофа между 4 коли и ТИР в Кресненското дефиле, която стана на 11 юли.
40 дни след смъртта му стана известно, че той е специалистът от БАН, на когото е поверена експертизата по делото за нерегламентираното подслушване на мобилната техника в служба СДОТО в МВР.
По делото обвиняеми са бившият вътрешен министър Цветан Цветанов, тримата ексшефове на спецслужбата, както и началникът на 4-и отдел Радко Димитров, станал известен като Радко Отвертката. Внезапната смърт на проф. Николов поставя под въпрос бързото приключване на разследването срещу Цветанов и бившите му подчинени, коментираха магистрати. Колеги на проф. Николов обясниха, че трудно ще се намери у нас толкова подготвен и безпристрастен експерт в областта на компютърната вирусология.
Във фаталния 11 юли, около 15,30 ч, проф. Николов, съпругата му и сватовете от САЩ се връщат от Гърция. На 200 метра преди първия тунел в Кресненското дефиле в минава му „Мерцедес“ се забива ТИР.
Според първоначалната версия катастрофата е по вина на 43-годишен шофьор на автомобил “Форд Ескорт’. На завой Георги Аджов от Сандански частично навлиза в насрещната лента и се удря в предната лява част на идващия тир „Скания“, управляван от Стоян Павлов.
Товарният автомобил навлиза в насрещната лента и се блъска челно в минивана „Мерцедес ГЛ 450“, шофиран от проф. Николов. Тирът помита и следващата кола – „Фолксваген Пасат“, която пък отскача назад и блъска движещия се зад него товарен автомобил „Рено Канго”.
„Все още няма обвинени за катастрофата“, каза вчера прокурорът от Окръжната прокуратура в Благоевград Георги Мадолев, където се води разследване за пътния инцидент. При него загинаха двама души, а други седем, сред които две деца, пострадаха.
В момента се извършват съдебномедицинска и автотранспортна експертиза, която да каже кой е виновен, добави прокурорът.
„При такава тежка верижна катастрофа е абсолютно нелогично да се мисли, че някой може да помете съзнателно колона от толкова коли с възрастни и деца, за да блъсне между тях мерцедеса, шофиран от проф. Николов“, коментираха пътни полицаи.
Форумите обаче бяха залетисе попречи на професора да завърши експертизата за нерегламентираното подслушване. Той е специалистът, който категорично смята, че със сивия „Крайслер Вояджър“ на СДОТО може да се подслушва.
Софийската градска прокуратура е възложила нова екс- Ш пертиза в две части, се разбра преди ден.
Едната ще се прави у нас от заместник на проф. Николов, чиято месторабота се пази в тайна, за да не му се въздейства.
Втората част ще бъде извършена в Англия. Тя ще бъде поверена на специалисти от фирмата производител.
Те трябва да кажат може ли да се възстановят изтритите подслушвани разговори. Още при старта на разследването стана ясно, че Радко Димитров е опитал да разглоби с отвертка апаратурата в крайслера. При всички случаи обаче делото
Близки до проф. Николовка казаха, че пътуването до Гърция и първите юлски дни трябвало да бъдат най-щастливи в живо-
та на семейството.
Дъщерята на професора току-що се омъжила за приятеля си – американец, и у нас гостувало цялото семейство на младоженеца.
Другата жертва на катастрофата е сватът на проф. Николов 63-годишни- ят американец Джон Мартин от Чикаго. Той умира на място. Проф. Николов е откаран в „Пирогов“ жив, с комбинирани травми – фрактура на черепа и шиен прешлен, счупени ребра и пневмоторакс (контузия на белия дроб). Въпреки усилията лекарите не успяват да го спасят.
„Той пострада най-тежко от нас. Съпругът ми се оплаква от сърдечни болки, има и дълбоки порезни рани. По чудо на мен ми няма нищо, аз бях отпред до него на седалката“, разказва минути след инцидента жена му – 58-годишната Мария Николова.
„Мари, съпругата на Джон, беше отзад по средата и има контузии рани по крака и дясната ръка. С нас пътуваха още две жени и един мъж, също чуждестранни граждани. Автомобилът ни е 7-местен. Имахме намерение да отидем и до Рилския манастир, но ето какво се случи…”, казва през сълзи жената.
Кой е проф. Евгений Николов?
Той е главен научен секретар на БАН, един от световноизвестните учени в областта на компютърната вирусология и информационна сигурност.
В едни от най-трудните за академията години е заместник-председател на БАН (2008-2012), а в периода от 3 септември до 2 декември 2012 г. изпълнява функциите на председател на БАН (в институцията е от 1983 г.). Той е човекът, който съобщава, че от академията са “източени” 371 хиляди лева от касиерката и главната счетоводителка на Института по експериментална морфология и патология в периода 2010- 2012 г.
“Българските учени трябва да станат по-активни в предлагане на продуктите си. Продаваме структури в областта на нанотехтологиите, определени анализи, свързани със замърсяванията, определени анализи, свързани с добива и рециклирането на редки стратегически метали и суровини”, така вижда той бъдещето на БАН.
Проф. Николов, роден през 1953 г., е инженер по радиоелектроника и електронна техника, магистър по микроелектроника, доктор по компютърно инженерство и доктор на математическите науки. Автор е на над 150 научни труда в български и международни издания. Член е на междуведомствени комисии към Министерския съвет за организация, управление и координиране на дейности в областта на информационните и комуникационните технологии. Автор на експертизи, поръчани от МВР, Върховната касационна прокуратура и Военно-апелативната прокуратура. Често го търсят и журналисти – негови мнения са излизали и в „24 часа”.
„Имаше какви ли не примамливи предложения от чужбина, контактуваше с най-големите производители на антивирусни програми в света, но беше от тия, които остават при корените си, ако щете, ей така, на инат”, разказва негов приятел от 90-те години. – Скъсваше се от работа. Беше консервативен, увлечен от вирусите и малко подозрителен – това е естествено при характера на работата му. Свестен, отговорен и кротък човек, който знаеше много работи, но много по-малко споделяше. Разказвал ми е истории за сривове в системите на банки, никога не спомена имена.
“Отначало лабораторията му по компютърна вирусология беше голяма колкото апартамент. Но това не попречи да се пребори с най-опасния вирус – „Черният отмъстител”, в който, казваха, има пръст бившият шеф на лабораторията, останал в чужбина”, разказа още приятелят му.
Националната лаборатория по компютърна вирусология, която проф. Николов ръководи от 1991 г., е единственото научно звено в България, специализирано в комуникационната и информационна сигурност. Държавното обвинение много пъти е разчитало на него. Професорът бе назначен от прокуратурата да анализира скандалните записи на телефонните разговори между премиера Бойко Борисов, шефа на митниците Ваньо Танов и финансовия министър Симеон Дянков за покойния бизнесмен Михаил Михов, известен като Мишо Бирата.
Be the first to leave a review.