Асоциации на хората с увреждания настояват за промени в правилата за осигуряване на медицински изделия и помощни средства

Списъците и финансовите лимити, чрез които се отпускат средства на хората с увреждания за достъп до медицински изделия, са остарели, неефективни и недостатъчни. Нужни са спешни промени във всички спецификации и списъци в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), свързани с т.нар. медицински изделия, нужни на хората с увреждания. Това заявиха на пресконференция в Националния пресклуб на БТА представители на няколко асоциации на хора с увреждания. Дискусията е организирана от Българската асоциация за рекреация, интеграция и спорт (БАРИС) и е на тема „Хората с увреждания вчера, днес и утре“.

Основният проблем, който бе дискутиран, е преминаването на въпросните медицински изделия от Министерството на труда и социалните грижи към НЗОК. „Става въпрос за осигуряването на помощни средства като инвалидни колички, акумулаторни колички, различни видове протези, проходилки, патерици, които допреди няколко месеца бяха предоставяни като социална услуга. Сега се контролират от НЗОК и се третират като медицинска услуга“, разясни в началото на дискусията Павел Савов, председател на БАРИС.

Нормативният документ за тези изделия е Законът за хората с увреждания. Там е казано, че на изделията имат право дори и неосигурените хора с увреждания. В Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН е заявено, че трябва да се гарантира независимост на хората с увреждания, напомни Георги Колев, председател на Съюза на инвалидите в България. В същото време обаче представителите на хората с увреждания не са включени в комисиите към НЗОК, които участват в процедурата по договаряне на стойността на въпросните медицински изделия, допълни той. Неактуални са приетите финансови лимити, които се изплащат за инвалидни и акумулаторни колички, например. Тези т.нар. тавани на целевите помощи не са се променяли от 2012 година.

Георги Колев припомни, че проблемът е бил поставен на Националната кръгла маса „Тенденции, проблеми и новости при медицинските изделия и помощните средства“, проведена през месец април в Народното събрание. В нея участваха тогавашният председател на парламента Никола Минчев и представители на здравното и социалното министерство, експерти, членове на асоциации на хора с увреждания. Асоциациите имат идея за втора подобна кръгла маса в новосформираното Народно събрание и за създаването на работна група, която да участва в преговори с представителите на правителството. Държавната политика в тази сфера трябва да се осъществява в сътрудничество с националните асоциации на хората с увреждания, категоричен бе Георги Колев.

Помощните средства всъщност са медико-социална услуга, не са нито само социална помощ, нито само медицински продукт, коментира доц. Владислав Иванов от БАРИС. Той напомни, че помощните средства са само част от цялостната интеграция на хората с увреждания, част от непрекъснат процес, който трябва да се поддържа ежегодно и ежемесечно и изисква сериозно финансиране. Едно медицинско изделие като протеза или инвалидна количка не може да бъде остойностявано като лекарство, категоричен е той. Тук не можем да приложим концепцията „най-ниска цена и най-висок оборот“, добави доц. Иванов. Според него първото нещо, което трябва да се направи, е да се актуализира списъкът със спецификациите на тези изделия. Да се забрани да се пускат за употреба изделия втора ръка, особено тези, които влизат в контакт с тялото – за да се предпазят ползвателите както от инфекции, така и от травми, разясни той. Нужно е също да се актуализира цената, по която се изчисляват финансовите помощи за тези средства – не може да направиш класификация с цени от 80-а година от миналия век, категоричен е доцентът. Друго предложение е да се сертифицират фирмите, търгуващи с тези изделия, по качество. Това е гаранция, че има повтаряемост на качеството. Сега е моментът да се направи тази промяна в нормативните актове на НЗОК – всяка година да се явяваш на конкурс за цена и качество на продукта, разясни идеята доц. Иванов.

Асоциациите на хората с увреждания са готови на срещи и разговори с всички представители на властта, надяват се ново редовно правителство да заработи скоро, за да се направят нужните реформи и промени.

В дискусията участва и Веска Събева, зам.-председател на Националния съвет за хора с увреждания. Тя настоя в най-кратки срокове, до седмица, да се организира кръгла маса в Народното събрание и да се постави искането за спешни промени в нормативните документи на НЗОК.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search