Глобалното затопляне може да ни струва 4% от световния БВП до 2030 г.

земно кълбо

Справянето с климатичните промени и задържането на нарастването на температурите до безопасни нива може да ни струва до 4% от глобалния брутен вътрешен продукт (БВП) до 2030 г. Това сочат данни на работния доклад на ООН, свързан с усилията за справяне с глобалното затопляне.

Световните лидери сред страните трябва да положат усилия да намалят с 40 до 70 процента отделяните парникови газове, задържащи топлина, до 2050 г. спрямо нивата им от 2010 г. По този начин би се достигнало ниво от 2 градуса по Целзий (3,6 градуса по Фаренгайт) увеличение на температурите, което е основна цел при плановете за справяне с климатичните промени.

За да постигне поставената цел, светът трябва да утрои дела на използването на възобновяеми източници, на ядрена енергия и да увеличи усилията за задържане и съхранение на въглеродните емисии.

„Този доклад показва, че целта от 2 градуса е технически постижима и трябва да остане основна при преговорите за приемане на мерки срещу глобалното затопляне, при които се очаква да се постигне световно споразумение през 2015 г.“. Това казва експертът по климатични промени Боб Уард.

Докладът на ООН все още не е официално публикуван. Той обаче е от огромна важност, защото очертава пътя на повече от 190 държави при борбата с глобалното затопляне. Финалният доклад ще бъде представен през април тази година.

Проучванията на ООН показват и следните данни:

  • Емисиите на парникови газове са се увеличили със средно 2,2% годишно между 2000 г. и 2010 г. Глобалните емисии от 1970 г. насам надхвърлят тези за предходните 220 години.
  • Само 10 държави са отговорни за 70% от емисиите през 2010 г.
  • Промишлените емисии от развиващите се страни вече надвишават тези от индустриализираните държави.
  • Обещанията за намаляване на емисиите до 2020 г., направени от най-големите източници на емисии в света през 2010 г., не отговарят на плана за намаляване им на най-ниска цена. Това може да доведе до концентрация на въглеродни емисии от 650 ppm до 2100 г.
  • Най-евтиният начин за борба с климатичните промени включва влагането на инвестиции в развиващите се страни. /econ.bg
{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search