Неврокопска гордост! Д-р Младен Таиров, началник на Спешното отделение в УМБАЛ „Лозенец“: Работата в спешно отделение е надпревара с времето

Доктор Младен Таиров завършва медицина в Тракийския университет в Стара Загора през 2009 г., а през 2015 г. придобива квалификация „Анестезиология и интензивно лечение“ в Медицински университет – София. Професионалният му път започва в МБАЛ „Иван Скендеров“,  гр. Гоце Делчев. От февруари тази година е началник на Спешното отделение в болница „Лозенец“.

Д-р Таиров, с какво оборудване разполага Спешното отделение в болница „Лозенец“?

Спешното отделение, както и болницата като цяло, разполага със съвременна апаратура, в това число всичко необходимо за оказване на първа помощ и провеждане на реанимационни мероприятия. Отделението е разположено на първия етаж с непосредствен достъп за транспортни средства (включително и наличие на хеликоптерна площадка за осъществяване на авиомедицински транспорт) и възможност за комуникация с всички болнични диагностични (образна диагностика, клинична , микробиологична и вирусологична лаборатории) и терапевтични структури.

Какви са най-честите случаи, с които Ви среща работата в Спешното отделение?

При нас постъпват всякакъв тип пациенти, но най-често това са хора със заболявания на сърдечно-съдовата система. Болницата е известна с добрата си кардиология, сърдечна и съдова хирургия, както и с коремна хирургия, ортопедия, урология, вътрешна клиника, нефрология, педиатрия и акушерство и гинекология.

Обикновено спешните отделения са изключително натоварени и в тях потокът от пациенти е особено голям. Често ли се случва хората да търсят спешна помощ, без реално да имат нужда от такава?

Не бих казал, че е твърде често, но има и такива случаи. Това са предимно хора , чиито личен лекар е в друго населено място или с работно време, което не им позволява да го посетят .

Кои са най-големите трудности в работата в Спешно отделение?

Работата в спешното отделение е специфична и динамична. Там за кратко време трябва да се прецени състоянието на болния и в голяма част от случаите да се предприемат действия за спасяването на неговия живот. Може би тази надпревара с времето е примерът, който бих искал да спомена, но това е и част от спецификата на самото отделение.

Професионалният Ви път започва от МБАЛ „Иван Скендеров“ в град Гоце Делчев. Какви са най-съществените разлики в здравните услуги между големите и по-малките градове?

Когато говорим за високоспециализирани дейности (трансплантации, кардиохирургия, неврохирургия и др.) в големите градове болниците разполагат с апаратура, опитен персонал и рутина. За тях може би сме единодушни, че именно там е мястото за тяхното провеждане. Но за останалите медицински услуги, които се предлагат и в болниците в по-малките градове, не мисля, че можем да говорим за някакви съществени различия, поне осланяйки се на опита ми в конкретната болница.

Имате придобита квалификация по „Анестезиология и интензивно лечение“. Много често хората изпитват страх от анестезията при провеждането на интервенции. Оправдани ли са притесненията им и откъде се пораждат?

Напълно нормално е при всеки от нас да съществува притеснение към каквито и да е било медицински интервенции, още повече към такива, свързани с отнемане на нашето съзнание и сензитивност. Наш ангажимент като анестезиолози е и да предоставим достатъчно информация на пациента, така че да сведем до минимум този страх. Съвременните медикаменти са с много по-малка токсичност от употребяваните в далечното минало. Освен това, предварително се правят и необходимите прегледи и изследвания, което позволява да се имат предвид всички възможни усложнения, най-вече сърдечни и респираторни, както и вероятна алергична реакция.

Какви прегледи трябва да бъдат направени на пациента преди интервенция във връзка с анестезията?

На всеки пациент, на който му предстои анестезия, е необходимо провеждане на преданестезиологична консултация с анестезиолог. Тя включва физикален преглед, попълване на въпросник, отразяване на жизнените показатели, както и резултатите от изследванията на пациента. По преценка на анестезиолога могат да бъдат назначени допълнителни изследвания или консултации с други специалисти, като например при съпътстващи сърдечни заболявания – с кардиолог, при налични белодробни проблеми – с пулмолог.

В последните години нарастват алергиите сред хората. Как се отразяват те при избора на анестезия?

Да, това е така. Все по-често имаме пациенти с различни алергии – към храни, лекарства, домашен прах, полени, пчелна отрова и др. При налични данни за такива от страна на пациента е необходима консултация с алерголог, който извършва предоперативно тестуване към най-често използваните анестетици и обезболяващи. Обикновено болните подлежат на предоперативна подготовка няколко дни преди интервенцията с противоалергични медикаменти. При положителен резултат към даден медикамент от проведеното тестуване, той няма да се използва.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене