Внимание ловци! От пожари ловните полета остават без дивеч
От началото на август бедствията, причинени от стихийни пожари в много райони на страната, а и в Южна Европа, са сред водещите теми във всички медии. Климатичните промени в нашите географски ширини доведоха до дълги засушавания и стихийни пожари, които унищожават тотално не само растителния свят и жилищните сгради, но прогонват и всички видове диви животни. Възрастните се спасяват с бягство и миграция в незасегнати горски райони. Рискът е реален за по-късно родените приплоди. Нерядко при стихийни пожари диви животни попадат в капана на огнени обръчи, от които измъкване няма. Установените с години местообитания са унищожени тотално и за тяхното естествено възстановяване са нужни десетилетия. Затова и вниманието трябва да бъде насочено към превенция чрез регулярно информиране на населението за рисковете при боравене със запалителни средства от всякакъв характер. Този аспект на проблема засяга и ловната гилдия, защото обездивечени ловни полета са най-тъжната картина, която нейните представители искат да видят.
Имам непосредствени впечатления от последиците от пожара в района на Кресненското дефиле преди пет години, когато бяха унищожени 18 хил. дка иглолистни и други видове гори. Шест дружинки от сдруженията в Благоевград и Кресна буквално бяха лишени от ловни полета с нормално животинско присъствие.
Откриването на лова създава реални предпоставки за възникване на пожар. Стрелба от близко разстояние носи рискове от запалване на сухи треви. Придвижването с коли и джипове извън пътищата също създава възможност за запалвания от неизгорели газове и искри в гърнета и ауспуси. Истинска безотговорност е паленето на огньове по време на почивка. Използването на различни видове пиратки дори и през есенните месеци на активния ловен сезон е потенциална причина за избухването на пожар.
Сегашната обстановка предполага вземането на навременни мерки от ръководствата на ловните сдружения в страната да изискват от председателите на дружинки и ръководителите по лова в предварителните инструктажи да обръщат внимание и на пожароопасната обстановка в ловните полета, където ще се ловува.
В разговор по темата с Иван Василев, председател на ЛРС-Благоевград, той сподели, че управителният съвет на сдружението е взел необходимите мерки за информиране на ловците при откриването на сезона за лов на пернати. Ето какво сподели той: „Заедно с инструктажа за безопасност при боравене с ловно оръжие през новия сезон предупредихме председателите на дружинките и отговорниците по лова за повишения риск от възникването на пожари. Изготвят се протоколи със съответните указания.
Изрично се обръща сериозно внимание на пушачите за недобре изгасени фасове по време на лов в угари и полета с изсъхнала растителност. При издаването на разрешителни за индивидуален лов на хищници ловците непрекъснато се предупреждават да спазват и противопожарните мерки. Проблемът не търпи никакво подценяване, защото последствията са фатални.”
Сезонът на пожарите е факт и всяка проява на гражданска безотговорност в този пожароопасен сезон унищожава не само национално богатство, но и живата природа. Морален и обществен дълг на ловците е да бъдат в челните редици на превенцията на този бич за горите и обитаващия ги дивеч.
Кузман Петров
Be the first to leave a review.