Магистралата през Кресненското дефиле ще мине по ново трасе

Нова трасе на автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле и нова екологична оценка на проекта – това е обещал премиерът в оставка Кирил Петков по време на среща между представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), Министерството на околната среда и водите и неправителствени организации. Срещата се е провела в понеделник в Министерския съвет, съобщиха на пресконференция от неправителствената организация „Да спасим Кресненския пролом“.

Премиерът в оставка е поел ангажимент агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) спешно да възложи проектиране на вариантите на трасе извън Кресненския пролом, каза Даниел Попов от неправителствената организация. Той посочи, че те са два – дълъг тунел или изцяло източен обход на дефилето, който спрямо сегашния вариант трябва да бъде изместен с около километър на юг.

Последно одобреният вариант по времето на ГЕРБ предвиждаше движението в едната посока да става по сегашния път през Кресна, а в другата да се изгради източен обход. За целта беше проведена и обществена поръчка и бяха избрани изпълнители. До сключване на договори с тях обаче не се стигна, заради забележките на Европейската комисия.

След коментарите на Брюксел през 2019 г. за проекта АПИ не се съобрази с тях и не направи нищо, като се сниши забавяйки реализацията му, каза Петко Ковачев от неправителствената организация. Той се включи онлайн в пресконференцията заради неотложен ангажимент в провинцията.

Ковачев посочи, че 500 млн. евро за реализацията на проекта през Кресненското дефиле през последните два програмни периода са загубени по вина на МРРБ и АПИ. Те са са саботирали строителството на магистралата с искането за изпълнението на проект, който не отговаря на екологичните норми и на изискванията за безопасност на местното население, псочи Петко Ковачев.

Сега, през настоящия програмен период, парите за изграждането на този участък от магистралата са значително по-малко – около 150 – 200 млн. евро. Причината е, че участъкът попада в Югозападния регион, който се смята за средно развит по еврокритериите заради София, обясни Ковачев. „Това означава, че тази авантюра на българските власти сега ще се плаща от българските данъкоплатци“, допълни той.

Ако пътят през Кресненското дефиле не бъде построен до 2030 година, има риск България да връща всички усвоени досега европейски средства за строителството на магистрала „Струма“, предупреди Даниел Попов.

Неправителственият сектор е обнадежден от решението на премиера за ново проектиране на пътя през Кресненското дефиле, но в същото време имат и страхове, че АПИ ще продължат да саботират процеса.

Причината за страховете им са, че по време на срещата при премиера е имало „неочакван опит на двама съветници в МОСВ – Атанас Костадинов от БСП и Емил Папазян от „Продължаваме промяната“, да предизвикат скандал, чрез който да върнат обратно проекта за преминаване на автомагистрала „Струма” в района на Кресна към отхвърления от Европейската комисия вариант“, посочи Даниел Попов.

За първи път премиер се ангажира да чуе гласа на местните хора, каза жителят на Кресна Димитър, който участва в пресконференцията.

Той посочи, че с изнасянето на движението извън града ще се реши проблема с безопасността на жителите, както и ще се опази земеделска земя със стотици декари винени лозя от местния сорт „Керацуда“ и по този начин ще се запази поминъкът им.

До момента няма официална позиция от страна на правителството какво решение е взело относно пътя през Кресненското дефиле. Министерският съвет дори не пусна информация за резултатите от срещата в понеделник.

Източник: mediapool.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search