30 години Натура 2000 и Програма LIFE. Югозападното държавно предприятие отбелязва годишнините с множество инициативи.
На 13 май в гр. Сандански се проведоха занимания по горска педагогика и работа с деца с климатичното фургонче „Горичка в количка“. Участие в събитието взеха горските педагози от ЮЗДП ДП инж. Даниела Белемезова и инж. Бранимира Евтимова, инж. Михаела Николова – РДГ Благоевград и инж. Иван Ризов – директор на ТП „ДГС Катунци“. Над 200 деца взеха участие, а целта на ЮЗДП ДП и „Горичка в количка“ е да стимулира обществения интерес и този на подрастващите към проблемите от екологично естество.
На 19 май „Горичка в количка“ ще посети и децата от 5 „б“ клас от Пето СУ „Георги Измерлиев“ в Благоевград, за които също са подготвени игри и занимания, насочени към възпитаване в любов и грижа за гората. Децата ще приемат предизикателството да опознаят лесовъдските игри, защото те са забавни и носят нови знания за тайните на животни, растения и дървета в гората.
На 20.05.2022 год., в държавен горски разсадник „Локорско“, ЮЗДП ДП съвместно с WWF България и доброволци ще извършат засяване на семена от различни видове дъб в контейнери, които след отглеждането им в разсадника ще бъдат използвани за възстановяване на увредени гори чрез залесяване в защитени зони от мрежата Натура 2000.
От 2019 г. в горския разсадник на ДГС „София“ (с. Локорско) заработи първата в България автоматизирана поточна линия за производство на контейнерни фиданки с капацитет над 1 млн. фиданки годишно, както и оранжерия с две площадки за отглеждане на фиданките и автоматизирано поливане. Модерното оборудване е доставено с финансовата подкрепа на програма LIFE Nature 2016 на ЕК по проект: „Възстановяване и подобряване на природозащитния статус на приоритетни горски хабитати от мрежата „Натура 2000“ в България“ – LIFEFORHAB, който е реализиран съвместно от Югозападното държавно предприятие и Горска семеконтролна станция – София. Основната цел на проекта е да допринесе за подобряване на природозащитното състояние и увеличаване на покритието на 7 приоритетни горски местообитания в 6 целеви зони по „Натура 2000“ на територията на ЮЗДП: Витоша, Огражден-Малешево, Конявска планина, Кресна-Илинденци, Осоговска планина, Скрино.
Към момента, Югозападно държавно предприятие изпълнява следните проекти, финансирани по програма LIFE :
„Подпомагане на възстановяването, климатичната устойчивост и значимостта за биологичното разнообразие на приоритетни горски местообитания в Натура 2000 зони“ – LIFE REFOREST, период на изпълнение 02.09.2020 – 31.12.2024 г.
„Премахване на инвазивни чужди видове, възстановяване и опазване на приоритетни горски местообитания от мрежа Натура 2000 в Североизточна България“ – LIFE IASHAB с период на изпълнение 01.09.2020 – 31.12.2024 г.
„Климатично интелигентно управление на горите в Централна и Източна Европа“ LIFE 19 CCA/ SK 001276 –CLIMAFORCEELIFE, с период на изпълнение 09.2020г. до 12.2027 г.
Ключовата роля на екологичната мрежа от защитени зони Натура 2000 за опазването на биоразнообразието в Европейския съюз през последните 30 години е безспорна. Програмата LIFE, инструменталният спътник на Мрежата, както за нейното създаване, така и за управление, е основен партньор на ЮЗДП ДП при осъществяване на дейности по създаване и възстановяване на гори в Натура 2000 зони. Основните факти и цифри от постиженията на Мрежата и Програма LIFE говорят сами за себе си – не само по отношение на техния принос за опазване на природата – но и за социално-икономическите ползи, които носят. Тазгодишният Ден на Натура 2000 също ни дава възможност да си припомним най-важните цели на биоразнообразието на ЕС до 2030 г. за разширяване на мрежата от защитени територии до 30% от сушата и моретата на ЕС и за засилване на усилията за възстановяване.
Be the first to leave a review.